SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Védőoltások: veszély vagy segítség?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-06-26
Egyes amerikai felmérések szerint a szülők inkább nem kérnek védőoltást gyermekeik számára, mert attól tartanak, az oltás többet árt, mint használ.

Több botránynak is szem- és fültanúi lehettünk az utóbbi években. Előfordult, hogy a rubeola-mumpsz-kanyaró elleni kombinált védőoltás beadása után a kisgyermekeknél az autizmus jeleit fedezték fel. Nagy-Britanniában, Svédországban és Amerikában egyaránt végeztek vizsgálatokat, de egyértelműen egyik esetben sem tudták kimutatni a védőoltás, és a kialakult fejlődési rendellenességek közötti kapcsolatot.

A fejlődési rendellenességekért egy az oltóanyagban található, higanytartalmú tartósítószert hibáztattak, melyet több országban már nem használnak. Tökéletes megoldást azonban nem jelenthet a védőoltás mellőzése, hiszen az így meg nem előzött betegségek nagyobb eséllyel okoznak súlyos problémát a gyermeknek, mint maga a védőoltás.

1998-ban Wakefield angol kutató és társai tettek említést egy orvosi szaklapban a védőoltások és az autizmus közötti kapcsolatra. Elméletük szerint a rubeola-mumpsz-kanyaró elleni kombinált védőoltás elősegítheti az autizmus kialakulását. Bár ezt az állítást (feltételezést) több tudományos kutatás is megcáfolta, a média rémhírként, s szenzációként kezelte a felfedezést, így a szülők egyre kevésbé bíztak meg a kormány által kiadott közleményekben, s gyermeküket megóvandó elmulasztották a védőoltások beadását.

Lassan hazánkba is eljutottak a rémhírek, és ismételten a sajtó okozott álmatlan éjszakákat a gyermekükért aggódó szülőknek. Az ANTSZ közleménye szerint a hazánkban használt oltóanyagok meg felelnek a WHO (Ehészségügyi Világszervezet) követelményeinek. Emellett, ha valaki kellő figyelmet fordít a környező országok egészségügyi helyzetére, könnyen észreveheti, mennyivel több a nem egyszer halált okozó megbetegedések száma azon országokban, ahol a lakosság nem részesül a megfelelő védőoltásokban.

Szintén az ANTSZ oldalán olvashattunk a védőoltás okozta autizmus körüli vitákról, melyek mára ugyan már lezárultak, mégis rengeteg problémát okoztak. Angliában a botrány kirobbanása után egyre kevesebb szülő engedélyezte gyermeke védőoltását, s ezáltal súlyos kanyarójárvány alakult ki, mely több halálos áldozatot is követelt.

A hazánkban használt oltóanyagok a WHO által is elismertek, s emellett az Európai Uniós Gyógyszerkönyv előírásainak is megfelelnek. A védőoltások beadásának elmulasztása súlyos betegségek kialakulását segíti elő, melyek kialakulására jóval nagyobb az esély, mint egy védőoltás által okozott mellékhatás megjelenésére.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja