SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kellemetlen szájszag? Van megoldás!

Családinet [cikkei] - 2013-08-06
Sokakat érint és igen kellemetlen probléma a rossz szájszag. A jelenség okai szerteágazóak lehet, leggyakrabban szájhigiéniai és fogászati problémák állnak a háttérben. Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológus főorvosa azonban olyan emésztőrendszeri betegségekről beszélt, amelyek szintén ilyen tünetet okoznak.
Kellemetlen szájszag? Van megoldás!

A tünet nem csak szájszag lehet

A kellemetlen szájszag (halitosis) tünetei változatosak lehetnek, hiszen ide tartozik a szájszárazság, a lepedékes nyelv, a reggeli rossz lehelet és égő nyelv, a sűrűs nyál, a torokköszörülésre való inger, a savanyú, keserű, fémes szájíz, a nyálkahártya szárazság és természetesen a mások által is érzékelhető szájszag. Ez utóbbi hosszú távon akár az önbizalmat is alááshatja.

Mielőtt bárkit is megbélyegeznénk az elhanyagolt szájhigiénia miatt (bár tény, hogy ez gyakori oka a halitosisnak), fontos tudni, hogy számos más ok is meghúzódhat a háttérben. A leggyakoribb, hogy a kéntermelő baktériumok megtelepednek a nyelv hátsó részén.
Ezeken kívül szóba jöhetnek még:

  • fogászati problémák, mint például a fogágy-gyulladás,
  • alkohol, stressz vagy gyógyszerek okozta szájszárazság,
  • dohányzás, amely rontja a száj oxigén-ellátottságát.

A jóval kevésbé gyakori okok közé tartozik többek közt a krónikus orrmelléküreg-gyulladás miatt jelentkező orrfolyás, illetve bizonyos veseproblémák, anyagcserezavarok.

- Mindezek mellett a reflux egyik leggyakoribb tünete a gyomorégés mellett a rossz szájíz, a szájüregi égés és a kellemetlen szájszag. Az égő érzés a mellkas középvonalában jelentkezik, a gyomorszájtól egészen a torokig tarthat. Kisugározhat a nyak, az áll, a karok és a lapocka felé is – mondja dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológus főorvosa. - A savas felböfögés során az emésztőnedvekkel kevert gyomortartalom csípős ízű, köhögésre ingerel, és nyelési nehézségeket okozhat. Súlyosabb esetben mellkasi fájdalom is kialakulhat szövődményként, ami a szívinfarktushoz hasonló fájdalmat is eredményezhet.

Mit lehet tenni?



A halitosis kezelésének nincs egyetlen, jól bevált módszere, hiszen minden attól függ, pontosan mi okozza a problémát.  Mindenképpen nagyon fontos a kielégítő hidratáció, folyadékfogyasztás, illetve a megfelelő szájhigiénia, a fogmosást és a fogselymezést is beleértve. Néhány fogkrém, fogpor és szájvíz kifejezetten a kellemetlen szájszag ellen kínál megoldást.

Beválhat még a nyelv gyengéd, bár hatékony tisztogatása, különösen a hátsó résznél. Amennyiben krónikus orrmelléküreg-gyulladásról van szó, hasznos lehet a tengeri sós orrspray, illetve bizonyos antibiotikumok.

- A reflux kizárása vagy diagnosztizálása végett mindenképpen ajánlatos szakorvoshoz fordulni – hangsúlyozza a gasztroenterológus. - Az életmódbeli szabályok betartásával - például gyakori, kevesebb evés, dohányzás, irritáló ételek elhagyása - és orvosi segítséggel ugyanis jól karbantartható a reflux, így a szájszag is megszüntethető. Ráadásul azért sem szabad elhanyagolni ezt a betegséget, mert rákmegelőző állapothoz vagy akár daganathoz is vezethet. A leggyakoribb szövődmény mégis a nyelőcsőgyulladás vagy – fekély. Ám a krónikus garat-, hangszalaggyulladás, az alvászavarok, és az életminőség romlása sem tekinthető kényelmes állapotnak, tehát a szakorvosi vizsgálat elengedhetetlen.  

www.oxygenmedical.hu

Foto: www.foter.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja