SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Új módszer a nikkelallergiás tünetek ellen

Családinet [cikkei] - 2011-05-03
A nikkelallergiás hölgyeknek sem kell többé lemondaniuk a kedvenc fülbevaló, vagy nyaklánc viseléséről. Az amerikai kutatók által kifejlesztett új, nanorészecskéket tartalmazó krém használatával a fémallergiás tünetek kialakulása megelőzhető.
Új módszer a nikkelallergiás tünetek ellen

Jellegzetes tünetek

Fémallergia bármely életkorban jelentkezhet. Különösen, ha az allergiás hajlam jelen van, csak idő kérdése, mikor és minek hatására alakulnak ki az első tünetek. – magyarázza dr. Balogh Katalin, a Budai Allergiaközpont allergológusa. A panaszok leggyakrabban a fülbevaló viselése kapcsán, a fül környékén jelentkeznek, de gyakoriak a nyakláncok által okozott tünetek is. A jellegzetes bőrvörösség, viszkető, égő érzés és kiütések kialakulhatnak a hason is, ahol a nadrág övcsat, vagy gomb közvetlenül érintkezik a bőrrel, vagy a csukló részen az óracsat, a háton a melltartócsat miatt. Fémallergiát több fém is okozhat, azonban a legtöbb panasz a nikkel kapcsán jelentkezik.

Harisnyakötőtől a mobiltelefonokig

A fémallergia nem újkeletű betegség, habár a modern kor vívmányai kétségkívül hozzájárultak nagyfokú elterjedéséhez. Az 1930-as és 1960-as évek idejében a fémallergiás panaszokat főként a hölgyek körében gyakran viselt harisnyakötő okozta. A későbbiekben a fémallergiás tünetek legfőbb forrása a fülbevaló lett. A modern időkben egyre nőtt azon eszközök, használati tárgyak száma, melyek nikkeltartalmuknál fogva elősegíthetik az allergia megjelenését. A bizsuk, piercingek, szemüvegkeretek, mobiltelefonok, pénzérmék mellett az autókban is találhatunk különböző nikkelötvözeteket. Táplálkozási szokásaink is megváltoztak, több olyan élelmiszert fogyasztunk, melyek nikkelt tartalmaznak. Számos, egyébként egészséges étel nikkeltartalma igen magas. E csoportba tartozik például a mogyoró, a zab, kakaó, lencse, a margarin, a korpás kenyér, a burgonya, a mandula és a dió is. A nikkelallergia-szindróma néven ismert tünetegyüttes a tápcsatornából felszívódó nikkel hatására alakul ki és az arra érzékenyeknél fejfájást, fáradékonyságot, vérszegénységet is okozhat.

A megoldás: a nanorészecskék


Korábban is történtek már próbálkozások olyan krémek kifejlesztésére, melyek megoldást jelenthetnének a nikkelallergiások számára. Működési elvük szerint még azelőtt megkötötték volna a nikkelt, mielőtt az a bőrben felszívódhatott volna. A betegek többségénél azonban egyik készítmény sem bizonyult igazán hatásosnak. A Nature Nanotechnology folyóiratban közölt kutatásban amerikai kutatók olyan megoldást kerestek a nikkelallergia tünetei ellen, amely egyszerűen alkalmazható, toxikus hatóanyagot nem tartalmaz és megakadályozza a nikkel felszívódását. Vizsgálataik alapján a megoldást egy nanorészecskéket tartalmazó, kalciummal dúsított készítmény jelenti. A nanorészecskék áthatolhatatlan felületet biztosítanak a bőrfelszínen, megkötik és így megakadályozzák a nikkel bőrbe jutását. A krém az egészségre ártalmatlan, használata praktikus, vízzel könnyedén lemosható.

Nem minden esetben jelent megoldást

A krém jelenleg kereskedelmi forgalomban még nem kapható, a további kutatásoktól függően a jövőben feltehetőleg eredményesen alkalmazható majd, a nikkelallergia bőrtüneteinek megelőzésére. A nikkelallergia-szindróma által okozott panaszok ellen azonban továbbra sem jelenthet megoldást. Mivel a nikkeltartalmú élelmiszerek listája igen hosszú, ezért ez esetben a kizárásos diéta, vagyis az adott ételek elkerülése nem kivitelezhető. Létezik azonban a nikkelallergia-szindróma általános tüneteitől szenvedők számára is egy olyan kezelés, amely szájon át, szigorúan ellenőrzött emelkedő dózisban adagolt nikkelt tartalmazó készítmény szedésével hozzászoktatja az allergiás beteg immunrendszerét az allergiás tüneteket kiváltó nikkel elviseléséhez. Ilyen típusú kezelés a pollen-, atka- és állatszőrallergiás betegek kezelésében is sikerrel alkalmazható.

A kezelés megkezdése előtt meg kell bizonyosodnunk arról, hogy a panaszokat valóban nikkel túlérzékenység okozza, szükséges tehát a nikkelallergia igazolása, és esetleg terheléses vizsgálattal bizonyítani a tünetek és a szájon át történő nikkelbevitel közötti összefüggést.

Forrás: www.allergiakozpont.hu

Fotó: winkel: Rind 1 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja