SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A nyak és derékfájdalmakról - 1. rész

Fenyvesi Ildikó [cikkei] - 2011-04-29
Napjainkban népbetegséggé nőtte ki magát a nyak és derékfájdalom. Már egészen gyermekkortól kezdve küszködünk ezzel a problémával, pedig régebben ez nem volt ennyire elterjedt a fiatalok körében.

Miért van ez?

  1. ÉLETMÓD
  2. ÉLETMÓD
  3. Valamilyen tényleges fejlődési anomália

Mit értünk az ÉLETMÓD alatt?

Gyermekkorunktól kezdve ülő életmódot folytatunk. Kezdődik az általános iskolával, majd folytatódik a középiskolával és a felsőoktatással, majd a betetőzés a munkába állás, mert ott aztán végképp megpecsételődik a sorsunk. (Tisztelet a kivételnek, de ők meg fizikai munkát végeznek és azért alakul ki problémájuk.)

Persze itt sokan fölszisszennek, hogy :

  • Általános iskolában van szünet, meg testnevelés óra. Ez mind nagyon jó csak sajnos nem elég. Ha nem járatjuk gyermekünket olyan mozgásformára, mely legalább közepes szinten terhel, nem fog megfelelően fejlődni. A mozgás nemcsak a fizikai-erőnléti fejlődés miatt fontos, nagyban befolyásolja a szellemi fejlődést is.
     
  • Középiskolában körülbelül ugyanez a helyzet, fűszerezve a serdülőkor formálódásával és lelki átalakulásával is. Fontos megjegyezni, hogy ebben az időszakban nagyon könnyen beleesnek a tinik az önsanyargatás csapdájába, a „jobban nézzek ki” mondatok miatt ezért fontos, hogy szakavatott edzői, gyógytornászi kezek közé kerüljenek.
     
  • Ha bekerülünk a felsőoktatásba, ott ki-ki eltölt hosszabb-rövidebb időt. Itt történik meg a fejlődés befejeződése és csak reménykedhetünk, hogy sikerült elérnünk azt a csonttömeget és terhelhető izomzatot, melyre támaszkodhatunk ezek után. Kutatások alapján ez az idő a nemektől függően 20 és 25 év között következik be. Innentől azon kell munkálkodnunk, hogy megtartsuk amit felépítettünk.

Nem mindegy tehát, hogy milyen minőségű és mennyiségű sportot űz gyermekünk, főleg ha már találtak valamilyen eltérést, deformitást.

Fontos megjegyeznem, hogy egy lúdtalp is okozhat komoly gerincproblémákat később, ha nem kezelik és figyelnek oda rá. Felejtsük el a "majd kinövi" mondatokat, mert ez szülői felelőtlenség!

Hogyan előzhetjük meg a nyak és derékfájdalmakat?

  1. Rendszeres testmozgással gyermekkortól kezdve (egyénre szabott)
  2. A helyes ülőhelyzet elsajátításával
  3. Legalább 2 óránkénti mozgással
  4. A munkaeszközök ergonomikus elrendezésével

Ha már van nyak és/vagy derékfájásunk hogyan tudunk mégis javítani a helyzeten?

Ha már van problémánk első lépésként érdemes szakembert fölkeresni (orvos, gyógytornász). A szakember egy vizsgálat után meg tudja állapítani, hogy mi lehet a probléma oka, így hatékonyabb terápiát tud javasolni.

Itt még nagyobb hangsúlyt kap az, hogy megtanuljunk helyesen ülni, ülve dolgozni.

Megfelelő helyen legyenek elhelyezve munkaeszközeink.

Vannak segédeszközök melyeket használhatunk, hogy jobban érezzük magunkat, néhány példa a teljesség igénye nélkül: ülőpárna, ülőkorong, deréktámasz... Ezek a segédeszközök mindig úgy kerüljenek kiválasztásra, hogy előtte kikértük szakember véleményét. Nem biztos, hogy ami a szomszédnak használt, az nekem is fog, és fordítva is igaz.

Figyeljünk oda testünk jelzéseire, hosszútávon jól járunk vele!


Folytatása következik: Gyermekkori gerincproblémák, A serdülőkor gyógytornász szemmel...


Fotó: josef325: Body

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja