SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A nyak és derékfájdalmakról - 1. rész

Fenyvesi Ildikó [cikkei] - 2011-04-29
Napjainkban népbetegséggé nőtte ki magát a nyak és derékfájdalom. Már egészen gyermekkortól kezdve küszködünk ezzel a problémával, pedig régebben ez nem volt ennyire elterjedt a fiatalok körében.

A nyak és derékfájdalmakról - 1. rész

Miért van ez?

  1. ÉLETMÓD
  2. ÉLETMÓD
  3. Valamilyen tényleges fejlődési anomália

Mit értünk az ÉLETMÓD alatt?

Gyermekkorunktól kezdve ülő életmódot folytatunk. Kezdődik az általános iskolával, majd folytatódik a középiskolával és a felsőoktatással, majd a betetőzés a munkába állás, mert ott aztán végképp megpecsételődik a sorsunk. (Tisztelet a kivételnek, de ők meg fizikai munkát végeznek és azért alakul ki problémájuk.)

Persze itt sokan fölszisszennek, hogy :

  • Általános iskolában van szünet, meg testnevelés óra. Ez mind nagyon jó csak sajnos nem elég. Ha nem járatjuk gyermekünket olyan mozgásformára, mely legalább közepes szinten terhel, nem fog megfelelően fejlődni. A mozgás nemcsak a fizikai-erőnléti fejlődés miatt fontos, nagyban befolyásolja a szellemi fejlődést is.
     
  • Középiskolában körülbelül ugyanez a helyzet, fűszerezve a serdülőkor formálódásával és lelki átalakulásával is. Fontos megjegyezni, hogy ebben az időszakban nagyon könnyen beleesnek a tinik az önsanyargatás csapdájába, a „jobban nézzek ki” mondatok miatt ezért fontos, hogy szakavatott edzői, gyógytornászi kezek közé kerüljenek.
     
  • Ha bekerülünk a felsőoktatásba, ott ki-ki eltölt hosszabb-rövidebb időt. Itt történik meg a fejlődés befejeződése és csak reménykedhetünk, hogy sikerült elérnünk azt a csonttömeget és terhelhető izomzatot, melyre támaszkodhatunk ezek után. Kutatások alapján ez az idő a nemektől függően 20 és 25 év között következik be. Innentől azon kell munkálkodnunk, hogy megtartsuk amit felépítettünk.

Nem mindegy tehát, hogy milyen minőségű és mennyiségű sportot űz gyermekünk, főleg ha már találtak valamilyen eltérést, deformitást.

Fontos megjegyeznem, hogy egy lúdtalp is okozhat komoly gerincproblémákat később, ha nem kezelik és figyelnek oda rá. Felejtsük el a "majd kinövi" mondatokat, mert ez szülői felelőtlenség!

Hogyan előzhetjük meg a nyak és derékfájdalmakat?

  1. Rendszeres testmozgással gyermekkortól kezdve (egyénre szabott)
  2. A helyes ülőhelyzet elsajátításával
  3. Legalább 2 óránkénti mozgással
  4. A munkaeszközök ergonomikus elrendezésével

Ha már van nyak és/vagy derékfájásunk hogyan tudunk mégis javítani a helyzeten?

Ha már van problémánk első lépésként érdemes szakembert fölkeresni (orvos, gyógytornász). A szakember egy vizsgálat után meg tudja állapítani, hogy mi lehet a probléma oka, így hatékonyabb terápiát tud javasolni.

Itt még nagyobb hangsúlyt kap az, hogy megtanuljunk helyesen ülni, ülve dolgozni.

Megfelelő helyen legyenek elhelyezve munkaeszközeink.

Vannak segédeszközök melyeket használhatunk, hogy jobban érezzük magunkat, néhány példa a teljesség igénye nélkül: ülőpárna, ülőkorong, deréktámasz... Ezek a segédeszközök mindig úgy kerüljenek kiválasztásra, hogy előtte kikértük szakember véleményét. Nem biztos, hogy ami a szomszédnak használt, az nekem is fog, és fordítva is igaz.

Figyeljünk oda testünk jelzéseire, hosszútávon jól járunk vele!


Folytatása következik: Gyermekkori gerincproblémák, A serdülőkor gyógytornász szemmel...


Fotó: josef325: Body

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja