SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vajon kinek a gyermeke a gyermekem?

Dr. Nagy Zsolt (PhD) [cikkei] - 2011-03-04
"Csak az anya biztos!" - többször találkoztam már ezzel a kijelentéssel a munkám során. "Doktor Úr, tud segíteni abban, hogy kié a gyerek?" Vannak esetek, amikor bizony ez egy nagyon fontos kérdés, mind az anya, mind a feltételezett édesapa esetében egyaránt. A genetika tudomány közel 30 éve képes erre a kérdésre egyértelmű választ adni.

A rokonsági genetikai vizsgálat alapját az képezi, hogy minden gyermek egy-egy teljes örökítő anyagot kap az édesanyjától és az édesapjától egyaránt.  Az apai örökítőanyag-mintázat egyedi, megkülönböztethető az anyáétól és más férfiakétól. Ebből a tudományos tényből kiindulva, ha összehasonlítjuk a gyermek örökítőanyag-mintázatát a feltételezett édesapáéval, akkor a rokonsági fok egyértelműen megállapítható pár nap alatt.

Csak a születés után!

drnagyzsoltA rokonsági genetikai vizsgálat elvégzéséhez sejtekre van szükség a vizsgált személyektől. A születést követően akár pár óra elteltével szájnyálkahártya-minta vehető a csecsemőtől és a feltételezett édesapától egyaránt.  Az édesanya mintája nem feltétlenül szükséges az apaság tényének megállapításához.  Az édesanya bevonásával teljesebb genetikai analízis végezhető el, de az apaság meghatározását lényegében nem befolyásolja. A szájnyálkahártya-mintavétel előnye, hogy fájdalommentes, bárhol és bármikor elvégezhető, szakértelmet nem igényel. A szájnyálkahártya-mintákból a genetikai laboratóriumban néhány nap alatt elvégzik a rokonsági vizsgálatot. A genetikai vizsgálatot lezáró leletből egyértelműen kiolvasható, hogy a gyermek apja valóban a vizsgált férfi-e.

Diszkréció

Véleményem szerint a rokonsági vizsgálat egy diszkrét szolgáltatás. Mivel számos kérdés felvetődik a vizsgálattal kapcsolatosan, ezért javasolt egy konzultáció megfontolása a génteszt kérése előtt. A vizsgálatot vezető genetikus szakembert köti a titoktartás, emiatt zárt ajtók között a vizsgálatot kérő személy nyugodtan el tudja mondani, milyen kérdésre keres választ. Sok esetben nehézséget okoz a szájnyálkahártya-mintavétel. A tanácsadás során átbeszélhetőek az alternatív mintavétel lehetőségei is (pl.hajszál, rágógumi, stb.). Néhány dolgot fontos előre átbeszélni a mintavétellel kapcsolatosan, hogy a laboratóriumba beküldött minta felhasználható legyen a vizsgálathoz.  

Honnan jöttünk?

Vannak bonyolult rokonsági vizsgálati esetek, melyekről általánosságban nehéz írni.  A legegyszerűbb eset, hogy a mintavétel megoldható a gyermeknél és az édesapánál egyaránt. Ha azonban ez valamiért nem elvégezhető, például a feltételezett édesapa időközben elhunyt, akkor az apa családjának bevonása szükséges a genetikai analízisbe. Ennek előzetes átbeszélése elengedhetetlen a vizsgálatkérés előtt. A XXI. században a rokonsági vizsgálatok már széles körben elérhetőek Magyarországon is. Egyrészt több magánlaboratórium vállal apasági vizsgálatokat, másrészt új hullámot képviselnek a családfakutatások, melyek során egyre gyakrabban használnak fel genetikai vizsgálati leleteket is.

Dr. Nagy Zsolt
genetikai szakértő
NAGY GÉN Diagnosztikai és Kutatási Kft.
www.nagygendiagnosztika.hu

Fotó: Monalisa: Jeans

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja