SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szűréssel a zöldhályog okozta vakság ellen

Családinet [cikkei] - 2011-02-07
A zöldhályog vagy glaukóma a második helyen áll a világon a vakságot okozó betegségek közt. Hazánkban a lakosság 1-2 százalékát érinti a betegség, de a kor előrehaladtával nő az esély a megjelenésére. A látás megmenthető, ha időben felismerjük, kezeljük. Ezért szükséges rendszeresen részt venni szemészeti szűrővizsgálaton - hívta fel a figyelmet dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész főorvosa.

Miért zöldhályog?
A glaukómát régen a szem zöldes árnyalata alapján diagnosztizálták. Ma már korszerű eszközök állnak rendelkezésre a pontos diagnózis felállításához. A zöldhályognak két formája van: a nyitott–zugú és a zárt-zugú. Az előbbi nem okoz karakterisztikus tüneteket, míg az utóbbinál a szemgolyó megkeményedik, erős fájdalmat okoz, ami akár a fél fejre is átterjedhet, a látás megromlik, a szem könnyezik, a szemgolyó bevörösödik, esetleg fénykarikák is megjelennek a fényforrások körül. Szerencsére, ez az összetett tünet együttes csak a betegek tizedénél fordul elő.

Az esetek többségében a zöldhályog a korai szakaszban nem okoz panaszokat, ezért az enyhének tűnő problémák miatt sokan halogatják a szakorvos felkeresését. Sokan csak a jelentősebb látótérkiesés vagy látásromlás miatt fordulnak orvoshoz, holott a glaukóma esetén a késlekedés végzetes lehet a látás megőrzésének szempontjából.

Kik a különösen veszélyeztetettek?

  • Akiknek a családjában már előfordult ez a betegség.
  • Akik egyéb betegségük miatt szteroid tartalmú készítményeket szednek.
  • A dializált és a transzplantált vesebetegek.
  • A 40 év felettiek.

Megkülönböztethetünk elsődleges és másodlagos glaukómát. A primer esetben a zöld hályog oka a csarnokvíz termelés és felszívódás egyensúlyának felbomlása. Ennek következtében emelkedik a szem belnyomása, ami a látóideg vérellátását rontja és ez által hosszú távon a látás és a látótér is károsodik. A kezelés célja a szemnyomás olyan mérvű csökkentése, hogy a szem funkcióiban ne legyen rosszabbodás.

A szekunder glaukómát valamilyen egyéb szembetegség váltja ki, például gyulladás, sérülés, szemen belüli érbetegség, magas vérnyomás, cukorbetegség. Ebben az esetben az alapbetegséget is kezelni kell.



Prevenció a látásért
Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész főorvosa szerint a rendszeres szemvizsgálattal már korai stádiumban felismerhető a glaukóma, és így a látás is megmenthető. Kezelésére leggyakrabban szemcseppeket használunk, amelyek a csarnokvíz elvezetését segítve rendkívül hatékonyan csökkentik a szemnyomást. Ritkán szóba jöhetnek gyógyszerek, lézerkezelés, műtétek.

Nemrégiben a National Meeting of the American Chemical Society konferenciáján bemutattak egy – forgalomba még nem hozott - speciális, E-vitamin tartalmú kontaktlencsét, amely hatékonyan segíti a glaukóma kezelését. Ugyanis a kutatók szerint a szemcseppek legfőbb problémája, hogy a könnyezés által a hatóanyag jelentős része kikerül a szemből. Az E-vitamin molekulák pedig egyfajta „természetes akadályt” állítanak az elszivárgó hatóanyagok elé, így teszik eredményesebbé a gyógyszerezést.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja