SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Zöldségekkel a zöldhályog ellen

Családinet [cikkei] - 2016-03-17
Bár a zöldhályog egyelőre gyógyíthatatlan szembetegség, a zöld növények, a nitrátban gazdag élelmiszerek és a szemorvosi ellenőrzés segíthet a betegség megelőzésében, illetve korai felismerésében. Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemésze az összefüggésekről beszélt.

Alattomos betegség

Világszerte a glaukóma (zöldhályog) nevű betegség a visszafordíthatatlan vakság leggyakoribb oka. A negyven év feletti lakosság körében 50 emberből egyet érint ez a betegség Nagy-Britanniában, és ez az arány 75 év felett megötszöröződik. Amerikában közel 3 millió embert sújt a glaukóma, akik közül 120 ezer fő el is vesztette a látását.
Maga a zöldhályog egy alattomos, folyamatosan romló állapot, amely a látóideget károsítja. Sajnos gyakori, hogy a tünetmentesség miatt a beteg csak a már előrehaladott látásromlása esetén keresi fel a szemorvost.  (A betegségről tudni kell, hogy ha más szemészeti betegség nem kíséri, akkor elsődleges, ha igen, akkor másodlagos zöldhályogról beszélünk, amely a csarnokzug felépítése alapján nyílt zugú és zárt zugú lehet.)


Az előjelek időben kiderülhetnek

Dr. Tóth Eszter, az Oxygen Medical szemész főorvosa szerint a rendszeres szemvizsgálattal már korai stádiumban felismerhető a glaukóma, és így a látás is megmenthető. Akik valamilyen szempontból veszélyeztetettek, évente érdemes szemészeti szűrésen részt venni, ugyanis van két jel, amelynek megléte felhívhatja a figyelmet erre a kórra. Az egyik a látóideg speciális elváltozása, a másik a magas szemnyomás.
 

Fontos a nitrát bevitel

Amerikai kutatók szerint a zöld növények és a nitrátban gazdag élelmiszerek csökkentik a zöldhályog kialakulásának kockázatát. A 26 évig tartó kutatásba közel 64 ezer személyt vontak be, akik valamennyien elmúltak 40 évesek és nem volt korábban nyílt zugú zöldhályog diagnózisuk.  A résztvevőket öt csoportra osztották, amelyek közül az első csoport napi 240 mg nitrátot, az ötödik pedig 80 mg-ot vitt be. A vizsgált időszak végére 1483 esetben diagnosztizáltak nyílt zugú zöldhályogot, és az eredmények azt mutatták, hogy a legtöbb nitrátot fogyasztó csoportnál 20-30 százalékkal alacsonyabb volt a betegség kialakulásának az esélye.
 

Nitrát tartalmú élelmiszerek

A nitrátion (NO3-) a kutatók szerint segít magasan tartani a vér oxigéntartalmát, épp ezért csökkenti az érszűkületet, a vérnyomást és megelőzheti a veszélyes véralvadási folyamatokat. Különösen egy növény rendelkezik a zöldhályog megelőzésének szempontjából kiemelkedő tulajdonságokkal: a kelkáposzta. További élelmiszerek, amelyeket magas nitrát tartalmuk miatt érdemes gyakran beépíteni az étrendbe: káposzta, zöldsaláta, spenót, zöldbab, retek- és gyökérfélék. 


Kinek ajánlott a rendszeres szemészeti szűrés?

  • Akiknek a családjában már előfordult ez a betegség.
  • Akik egyéb betegségük miatt szteroid tartalmú készítményeket szednek.
  • A dializált és a transzplantált vesebetegeknek.
  • A 40 év felettieknek.

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: zklhappy/pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja