SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Visszér - a lábunk ellensége

Családinet [cikkei] - 2010-10-14
Azt hihetnénk, hogy a visszér csak az idősek és főként a nők betegsége, holott sajnos már igen fiatal korban jelentkezhetnek a tünetei. Mindamellett, hogy esztétikai problémát okoz, még az egészségünket is veszélyeztetheti, ezért nagyon fontos a betegség kialakulásának megelőzése, illetve a már meglévő probléma esetén a kezelés.

Az alábbiakban dr. Laczkó Ágnes a Budai Egészségközpont érsebész szakorvosa osztja meg velünk a visszér kialakulásának okait, megelőzésének módját és a kezelési típusokat.

„A visszér már igen fiatalkorban kialakulhat, és főként a nőket veszélyezteti. Mindamellett, hogy ez egy örökletes betegség, vannak olyan tényezők, melyek növelik a kialakulásának esélyét, mint például a túlsúly, a dohányzás, a túl sok állás vagy ülés vagy a mozgásszegény életmód. A helytelen táplálkozás vagy a túl szoros ruházat szintén kiváltható ok lehet, a nőknél pedig a magas cipősarok vagy a fogamzásgátló szedése fokozhatja a visszér kialakulásának kockázatát” - mondta a doktornő.


Mi is a visszér és mi segítheti elő a kialakulását?
A visszér során a vénák fala elgyengül, rugalmatlanná válik, ezért a vénák megnyúlnak, hosszabbak vagy szélesebbek lesznek. A vénákban található billentyűk rossz zárása miatt megnő bennük a nyomás, és emiatt az erek kitágulnak. Ahhoz, hogy a megváltozott méretű vénák elférjenek, kacskaringóssá válnak és kidudorodnak. A visszeres tágulatok mindamellett, hogy nem szépek és fájdalmasak, még további komoly szövődményeket is okozhatnak, például idült vénás elégtelenséget, vénagyulladást, következményes bőrtüneteket vagy vénás fekélyt.




Mit tehetünk?
A megelőzést nem lehet elég korán elkezdeni, ezért nagyon fontos, hogy beépüljön a mindennapjainkba. Fontos, hogy a lábainkat ne erőltessük túl, amikor lehet, polcoljuk fel, ülőmunka esetén óránként egyszer tornáztassuk, mozgassuk meg a lábakat, és a fürdés helyett pedig válasszuk a hideg-meleg vízzel váltogatott zuhanyzást. Amikor leülünk, lehetőleg ne tegyük keresztbe a lábunkat, mert ilyenkor a térdhajlatban a vénák áramlását gátoljuk és növeljük a nyomást a lábszárban. Figyeljünk az egészséges életmódra és sportoljunk hetente többször, mert az nem csak a lábakat, hanem az egész testet és lelket is karban tartja. A megelőzéshez használhatunk krémet és vény nélkül kapható gyógyszernek nem minősülő, természetes alapanyagú készítményeket is. Ha problémánk van, mindenképp forduljunk orvoshoz, mert az elhanyagolt vénatágulatok komoly gondokat okozhatnak. Ha az orvos szorító harisnyát tanácsol, nem elég hangsúlyoznunk, hogy felvételét reggel még a komolyabb mozgás megkezdése előtt tegyük meg. Ugyanis a visszerekben nincsen izom, hanem a működésükben a fizika törvényei érvényesülnek, ezért állva a „belezuhant” vér kitágítja a vénákat és ezeket a tágult ereket nem szabad elszorítani. Ezzel szemben, ha „nem a kitágult” ereket szorítjuk el, a visszereket óvjuk. Ezzel a gondolatmenettel minden hölgynek javasolt téli szezonban a magasabb denes harisnya viselése is megelőző jelleggel.

Ha már kialakult visszeres tágulatról van szó, akkor a meggyengült erek műtéti úton eltávolíthatók, azonban ez hegeket hagyhat maga után. Alternatív megoldást jelenthet az injekciós kezelés, amely során olyan anyagot fecskendeznek a vénákba, amellyel elzárják azokat. A lézeres megoldást az érsebész mérlegeli, főtörzsi és oldalág visszeresség esetén is megfelelő eredményeket ad.

„Magyarországon valószínűsíthetően minden ötödik embert érint ez a probléma, és a helytelen táplálkozás, sportszegény életmód miatt egyre többeket, egyre korábban. Fontos, hogy minél hamarabb elkezdjük a megelőzést, amelyhez szakorvosi segítséget is kérhetünk. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy általában már csak a komoly tünetek kialakulásakor keresnek fel minket, és akkor is főként esztétikai okokból” – tette hozzá a doktornő.

Forrás: morpho.hu
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja