SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Kell-e véralvadásgátlás terhesség idején, ha visszeres a kismama?

Családinet [cikkei] - 2018-02-28
A várandósság egyik lehetséges "mellékhatása" a visszértágulatok megjelenése, melyek igen kellemetlen panaszokat okozhatnak. Azonban a kitüremkedő, kacskarigós erek a trombózis rizikóját is megnövelik, csakúgy, mint maga a terhesség. Hogy hogy lehet elkerülni a vérrögök kialakulását, arról dr. Szélessy Zsuzsannát, a Trombózisközpont hematológus főorvosnőjét kérdeztük.

Visszerek és a terhesség

A várandósság során számtalan hormonális és fizikai változáson megy keresztül a kismama teste, melyek bár a baba egészséges fejlődését és a szülést hivatottak támogatni, ennek ellenére némi kellemetlenséget is okozhatnak.

A már meglévő, de láthatóbbá váló, vagy újként kialakult visszerekkel a legtöbb várandós nő szembesül. A hormonális változások és vér volumenének növekedése mellett az egyre nagyobb méh és benne a magzat, sőt a testsúly növekedése is hozzájárulnak az alsó végtagok vénás keringésének romlásához, a vér visszafolyásának akadályozásához. Mindez a lábak visszértágulatához vezethet.

Bár a visszértágulatok esztétikailag zavaróak, esetleg fájdalmasak is, de többnyire betegséget nem okoznak, sőt, a szülést követően - jó esetben - visszahúzódnak. Fontos tudni, hogy az állapot súlyosabb formában lényegesen megnöveli a felületi véna gyulladásának, trombózisának a lehetőségét, és a mélyvénás trombózis kialakulásának esélyét is, ezért ha ezen lehetőségekkel számolni kell, akkor megelőzésként véralvadásgátló kezelést kell kapnia a kismamának, illetve minden visszértágulat esetén fontos a kompressziós harisnya vagy fásli viselése.


Kompressziós harisnya vagy véralvadásgátlás?

A várandósság - és szülést követő 6-12 hét - igen rizikós időszak a mélyvénás trombózis kialakulásának szempontjából, amelyet a keletkező visszértágulatok csak fokoznak. A vénákban lévő vér pangása ugyanis kedvez a vérrögök keletkezésének, ráadásul a növekvő méh és a magzat is elzárhatja a véráramlás útját, trombózist indikálva ezzel.

Az esetek többségében a várandósság alatt kialakult visszértágulatokra leginkább a kompressziós harisnya viselése nyújt megoldást, hiszen ez a visszereknek tartást ad, az erekre nehezülő belső nyomást kompenzálja, valamint segíti, gyorsítja a vénás áramlást.
A kismamának továbbá fontos ügyelnie a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra (kb. 3 liter/nap), a rendszeres testmozgásra, a lábak rendszeres tornáztatására, illetve a testsúly túlzott növekedésének elkerülése érdekében az egészséges étkezésre.

Dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosnője szerint azonban vannak esetek, amikor nem lehet elkerülni az antikoaguláns, vagyis véralvadásgátló alkalmazását.
"Mindig egyéni elbírálást igényel, hogy kinél milyen trombózist megelőző (prevenciós) módszert alkalmazunk, és hogy mikor kezdjük azt el. Így figyelembe vesszük a visszértágulatok súlyosságát, az illető egyéb betegségeit (volt-e trombózisa, cukorbetegsége, mozgáskorlátozott-e, esetleges veszélyeztetett terhes és feküdnie kell, vagy ismert a trombofíliája (genetikai trombózishajlam), netán gipszbe van a lába, stb.). Javasolt, hogy a várandós nő visszerek esetén szakemberhez forduljon, aki trombózis-rizikóbecsléssel megállapítja a további óvintézkedéseket. Várandósság során, ha szükséges, alacsony molekulatömegű heparin injekciót (LMWH) alkalmazunk véralvadásgátlóként (és a szülés után még általában 6 hétig), mivel a szájon át szedhető más készítmények átjuthatnak a placentán (méhlepényen) és károsíthatják a magzatot" - mondja a főorvosnő, aki hozzátette, hogy megfelelő prevencióval azonban felhőtlenül élvezheti a kismama a várandóssága hónapjait.

Forrás: Trombózisközpont
Indexkép: pixabay - Bgmfotografia

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Az emlődaganat helyi kiújulásának típusa és ideje előrejelezheti a lehetséges áttéteket

Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.

A ferde testhelyzetben való alvás előnyei

A ferde testhelyzetben való alvás egy enyhén döntött fekvőfelület révén hasznosítja a gravitációt. Az ötlet nem újkeletű: bizonyos állatfajok és már az ókori egyiptomiak is felismerték, hogy a fej kissé megemelt helyzete sokszor előnyösebb. A modern tudomány pedig megerősíti, hogy a 3,5-5 fokos szöggel megemelt ágy segítheti a jobb alvást, a regenerációt és a méreganyagok eltávolítását.

Egy anya megkéselte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulás után

A szülői szeretetnek a világ legbiztonságosabb helyét kellene jelentenie egy gyermek számára. Tragikus módon azonban előfordul, hogy éppen a gondviselők okoznak fájdalmat. Nemrégiben egy anya állítólag halálra késelte 11 éves fiát egy Disneyland-i kirándulást követően.

Fiatal édesanya tragédiája: agyvérzés következtében hunyt el a szülés után

Megdöbbentő tragédia rázta meg a nyíregyházi közösséget: egy 22 éves kismama életét vesztette nem sokkal gyermeke születése után. Az eset körülményeit jelenleg is vizsgálják a hatóságok és az egészségügyi szakemberek.​

Életmentés-Elsősegély Egészségügyi vészhelyzetben

Az elsősegélynyújtás és az életmentő beavatkozások kapcsán gyakran felmerül a kérdés, hogy "Miért kellene ezt tudnom? Nem vagyok egészségügyi szakember!" Erre a válasz egyszerű: a váratlan események nem válogatnak szakmai háttér vagy felkészültségi szint szerint.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja