SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ultrahangos keringésvizsgálattal megelőzhető a baj

4D Ultrahang Diagnosztikai Centrum orvosai [cikkei] - 2010-04-08
A legtöbb ember hallotta már, hogy a mentőautó szirénázása, a vonat fütyülése, dudálása valahogy magasabb hangon szól, amikor az autó, a vonat felénk tart, és mélyebben, amikor elhagynak minket. Ezt a jelenséget Doppler-effektusnak nevezik.
Ultrahangos keringésvizsgálattal megelőzhető a baj

Miért fontos ez?

Az orvosi diagnosztikában elterjedt ultrahang vizsgálat része a Doppler vizsgálat. Az eddig is közismert volt, hogy az ultrahang vizsgálat nem fáj, nem okoz károsodást, nem dolgozik ionizáló sugárzással, csupán a testbe besugárzott és onnan visszaverődött hanghullámokból készít meglepően jó, értékes, részletgazdag képet. Szinte mindent lát, amibe a hanghullám behatol. Két nagy ellensége a csont és a levegő, ezek mögé nem lehet betekinteni.

Tehát, majdnem mindent meg lehet vizsgálni ultrahanggal, így az ereket is. Látjuk az érfal eltéréseit, megvastagodását, meszesedését, sőt, véralvadékok felrakódását,
Ultrahangos keringésvizsgálat - 
Doppler görbeérelzáródást is. De ennél is többet megtudhatunk a Doppler effektus alkalmazásával. Az áramló vér részecskéiről visszaverődő hanghullámok ugyanúgy viselkednek, mint a mentőautó szirénája, ezért az ultrahang gép számítógépe meg tudja mondani, milyen irányban, milyen sebességgel, sőt milyen egyenletesen, „kavarodás-mentesen”  halad a vér az éren belül. Ezt láthatjuk a gép által megmutatott áramlási görbén, vagy színekkel kódolva, emellett az áramlás hangját is halljuk.

Hogy előzhető meg  a „baj”?

A megvizsgált erek falának állapota alapján el lehet dönteni, nagy valószínűséggel számítani kell-e valamilyen súlyos, érrendszeri betegség megjelenésére a közeljövőben. Természetesen, mint minden ami az emberrel kapcsolatos, ez sem értékelhető önmagában. Együtt értékelve az életmód problémáival, a kevés mozgással, az elhízással, dohányzással, cukorbetegséggel, esetleges családi hajlammal eldönthető, szükséges-e valamilyen változtatás, esetleg gyógyszeres kezelés (pl. a vérzsír-szintek csökkentésére). Ha a vizsgálat már meglevő bajt, szűkületet, elzáródást igazol - ez lehetséges akkor is, ha még nincs semmilyen panasz! - a megfelelő ellátás megindítható. Gondoljunk csak a stroke-ra, a hirtelen kialakuló agyi katasztrófára, ami akár halálhoz, vagy tartós bénuláshoz vezethet.



Mit lehet vizsgálni ultrahanggal?

Ahogy fentebb is olvasható volt: szinte mindent. Legfontosabb  terület talán a nyaki erek vizsgálata (a „carotis-ultrahang”). A nyaki főverőér jól vizsgálható, károsodott állapota Ultrahangos reumavizsgálatrámutat az általános érelmeszesedés okára is. Az itt található súlyos szűkületek mellett a veszélyes, lesodródásra hajlamos felrakódások is felismerhetők. Vizsgálhatjuk még a felső és alsó végtagok verőereit, sőt a hasi főverőér és ágai is vizsgálhatók. Ki gondolná, hogy az étkezés után kialakult görcsös fájdalmak hátterében állhat oxigénhiány, melyet a belekbe vezető erek beszűkülése okoz. A magas vérnyomás kezelhető betegség, egyes formái azonban gyógyíthatók is. Ilyen a veseartéria beszűkülés által okozott hypertonia. Ultrahangos Doppler keringés vizsgálattal ez is kimutatható lehet.

Mit vizsgálhatunk még? A viszereket. Nem csak a látható lábszáron levő tágulatokat, hanem a test nagy részén található mély és felszínes vénákat is. Legfontosabb javallat a fájdalmas lábszár- netán teljes alsó végtag duzzanat, amit okozhat a mélyben futó vénák elzáródása, thrombosisa. Az önmagában is súlyos betegség még súlyosabbá válhat, ha a kezeletlen thrombusból egy darab leválik, a tüdő verőereibe jut, akár halálos embóliát okozva.

A sok ijesztő kórkép megjelenítése után térjünk vissza a megelőzésre. A legjobb gyógyítás a megelőzés. Alapfeltétele a mielőbbi diagnózis. Az egyik legbarátságosabb lehetőség erre az ultrahang. Ha mégis kialakult már valamilyen betegség, minél előbb meg kell az okot találni (ennek egyik eszköze ismét csak az ultrahang), és időben elkezdeni a kezelést, ez adja meg az esélyt a maradéktalan gyógyulásra.

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja