SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Benedek Tibor és a genetika

Dr. Nagy Zsolt (PhD) [cikkei] - 2009-09-03
Benedek Tibor, a háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó és most már háromszoros apuka a sport mellett egy merőben más területen próbálja ki magát, a tudományban próbálja kamatoztatni eddigi tudását és tapasztalatait. A genetika tudományába ásta bele magát és lett sportgenetikai szakmai felelős.

Sport és Genetika

A genetika napjainkban még igen sok ember számára idegenként csengő fogalom és sokan gondolhatják, hogy ez a két terület igen távol esik egymástól. Azonban, ha jobban az információk mögé látunk és gondolunk, megtudhatjuk, hogy nem is annyira függetleníthetőek egymástól.
A NAGY GÉN Kft társtulajdonosaként Benedek Tibornak lehetősége nyílik egyre több hasznosabbnál hasznosabb információt gyűjteni arról, hogy a géndiagnosztika hogyan lehet az emberek segítségére, miképpen tud válaszokkal szolgálni a felmerülő egészségügyi problémákra és mennyire
fontos tényezője lehet a sport világának is.

Benedek Tibor:

Mindig is érdeklődtem az iránt, hogy hogyan lehet testalkatot, izomalkatot vagy akár regenerációs képességet előre jelezni egy gyermek vagy junior korú sportolónál. EztBenedek Tibor azért tartom fontosnak, mert a 20 éve tartó profi pályafutásom után az edzői szakképesítésemet szeretném felhasználni az utánpótlás nevelésében. Olimpiai bajnokként szeretném, ha az utánam következő generációk ugyanúgy a modern orvostudományi és sporttudományi eszközöket vehetnék igénybe, mint a világ más területein élők. Sokszor tapasztaltam, hogy a magyar sportolók küzdő ereje és elszántsága egyes esetekben kevésbé tudja felvenni a harcot, a felkészülésüket modern tudományokkal támogatott sportolókkal. (Természetesen itt a legális vizsgálatokra és mérésekre gondolok. A doppingszerek és azok alkalmazása nem tartozik az általam említett módszerekhez).

A genetika tudományát, a génvizsgálatokat és a géntérképezést egy nagyon fontos és hasznos szűrővizsgálatnak tartom. A géntérképezés módszerével előre jelezhető a későbbi testalkat, kapacitás, betegségekre való fogékonyság, amely nagy segítséget nyújt a szülőknek és az edzőknek a megfelelő és gyermekre szabott sportágválasztásban.

A sporttudományi felméréseknek fontos része a géntérképezés. A géntérképezés egy alapot nyújt arra, hogy az egyéb sporttudományi módszereket felhasználva eredményes sportolók születhessenek. Itt nem csak profi, hanem amatőr sportolókra is gondolok, hiszen az egészséges magyar lakosság eléréséhez nélkülözhetetlen a rendszeres testmozgás. Sokszor felmerült bennem a gondolat egy sokadszorra kiújuló sérülés kapcsán, hogy vajon örökletesen hajlamos vagyok-e erre, vagy csak egy szerencsétlen mozdulatnak köszönhetem.
Megismerkedve a sportgenetikával és a géntérképezéssel tapasztalatot szereztem abban, hogy melyek azok a területek, ahol a géntérképezés segítségemre lehet.

Személyes tapasztalat:

Megismerve a bennünk rejlő egyedi tulajdonságokat, lehetőség nyílik egyénre szabott vitaminok szedésére, hiszen nem vagyunk egyformák, a sportolók sem egyformák, mindegyikünk szervezetének egyénre szabott igényei vannak.
Sokszor fáztam meg edzések között. Ma már tudom, vannak olyan genetikai vizsgálatok és otthon elvégezhető gyorstesztek, amelyekkel például az influenza vírusa kimutatható. Ezt azért tartom fontosnak, mert nem mindegy, hogy influenzás vagyok és így megyek edzésre, vagy csak meghűltem hazafele az utcán. Hiszen influenzásan nem vállalja az ember a hosszabb lebetegedés és szövődmények kockázatát.
Mint édesapa szeretném megőrizni családom egészségét. Ha bizonyos betegségek elkerülhetőek a géntérképezésnek köszönhetően, akkor szeretném megadni a gyermekeimnek a lehetőséget, hogy minél tovább egészségesek maradjanak. Az őssejt terápia mellett a géntérképezést tartom alkalmasnak arra, hogy hosszú távra tehessek valamit a gyermekeim egészségéért.


(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja