SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A baba kicsi fogacskái - tejfogápolás

Családinet [cikkei] - 2009-08-14
Bár csemetéd, az első fogait leváltja, - mégis rendkívül fontos, hogy megfelelően ápoljuk ezeket a tejfogakat. Íme, néhány jó tanács, hogyan óvhatjuk meg a babafogak egészségét.

Annak ellenére, hogy a kicsi a tejfogait végül el fogja veszíteni, nagyon fontos, hogy megfelelően gondoskodjunk róluk. Az első fogak romlása vagy hiánya eltorzíthatja a szájat, egy sor problémát okozva a helyükre lépő maradandó fogaknak. Ráadásul a tejfogak állapota a csemete megjelenésén túl a táplálkozását és a beszédkészségét is meghatározza hosszú éveken babafogmosaskeresztül. És nem utolsó sorban az idejében megtanult szájápolás segít abban, hogy gyermeked később is megtartsa eme jó szokását.

Mikor az első fogacskák megjelennek, puha sörtéjű gyerekfogkefével, vagy egy gézlappal mosd meg őket minden étkezés után, különösen lefekvés előtt. Csak nedvesítsd meg a fogkefét/gézt, - fogkrémet ne használj a kicsi két éves koráig – és végezz sepregető mozdulatokat, a felső fogacskáknál fentről lefelé, az alsóknál lentről felfelé, mind a külső, mind a belső oldalukat megtisztítva. A gézlappal betekert ujjaddal gyengéden tisztíthatod és meg is masszírozhatod a csemete fogínyét, ez segít megakadályozni a plakkok kialakulását, és erősíti, egészségesebbé teszi a fogínyt.


A megfelelő szájhigiénia megelőzheti az úgynevezett „cumisüvegszáj” kialakulását is. A legtöbb esetben ez a kórság tehető felelőssé a tejfogak elvesztéséért. Olyan babák esetében fejlődik ki, ahol tejjel, édes teával, vagy gyümölcslével töltött cumisüveggel a szájában fektetik le a gyereket. Az ezekben az italokban lévő cukor és a szájban előforduló baktériumok együttesen szépen elkorhasztják a kicsi fogakat. Amint kibújnak az első fogak, babafogkefelehetőleg ne cumisüveggel aludjon el a csemete. Ha mégsem megy másként, akkor inkább tiszta vízzel töltsük meg az üveget.

Kérdezd meg a gyerekorvosodat, tud-e ajánlani egy jó gyerekfogorvost. Hacsak nem merül fel korábban valami probléma, elég, ha a kicsi 2 és 3 éves kora között látogatunk el először a rendelőbe. Vannak olyan szakorvosok, akik már a csemete egy éves kora körül szeretnék megnézni azokat a fogacskákat, hogy kitalálhassák a megfelelő védelmet számukra. Kérdezd meg a fogorvosodat, vagy a gyermekgyógyászt a fluorid fontosságáról. Azoknak a gyermekeknek, akik fluoridos kezelést kaptak, 50%-al kevesebb lyukas foguk van, mint a többieknek.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Tovább bővült és frissült a Semmelweis HELP alkalmazás

Új funkciókkal bővült és frissült a Semmelweis Egyetem ingyenes tünetellenőrző alkalmazása, a Semmelweis HELP. A fejlesztéseknek köszönhetően ezentúl önállóan is kereshető az alkalmazásban elérhető 740 betegség, sérülés és állapot tüneteinek enyhítésére és az egyéb teendőkre vonatkozó tudásanyag. Emellett a felhasználói visszajelzések nyomán egyértelműbbé vált a profilok létrehozása, módosítása. A Semmelweis HELP-nek jelenleg már több mint 229 ezer felhasználója van, nekik az új funkciók eléréshez elég csak frissíteniük az alkalmazást.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja