SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Endometriózis, a rejtélyes női betegség

F-B Zsuzsi [cikkei] - 2009-05-11
Az erős menstruációs görcsök, a rendszertelen, erős vérzések, a fájdalmas házasélet mind tünetei lehetnek ennek a rejtélyes betegségnek, melyről bizonyos esetben a tünetek sem árulkodnak. Ráadásul a női eredetű meddőségért 30-40 %-ban az endometriózis tehető felelőssé.

Az endometriózis olyan rejtélyes betegség, ami az aktív életéveikben járó nőket érintheti. A név az "endometrium" szóból származik, mely a méh belső falának szöveteit jelenti. A méh nyálkahártyája minden ciklus során felépül, majd leválik és a havi vérzés során távozik a szervezetből. Az endometriózis betegségben szenvedőknél a méh belső falához hasonló szövet található a szervezet más területein is, a méh üregén kívül. Ezek az "endometriosis csomók", növedékek leggyakrabban a hasüregben helyezkednek el, többek között: petefészkeken, petevezetőkön, a méhet függesztő szalagokon, a méh külső falán. Ezek a szövetek előfordulhatnak a hasüregen kívül, különböző sebészeti beavatkozások hegein, tüdőben, végtagokon is, de ezek az esetek elég ritkák.
Ez a betegség nem rosszindulatú, rákos burjánzás, csupán az egészséges szövetnek nem szokványos helyen való előfordulását jelenti. Az endometriosis csomók a méh nyálkahártyához hasonlóan reagálnak a női hormonokra a menstruációs ciklus során. Minden hónapban hasonlóan felépülnek, és menstruációs vérzés formájában leválnak. Azonban a mély üregén kívül elhelyezkedő szövet csomóknak nincs lehetőségük távozni a szervezetből. Ennek eredményeképp belső vérzés, a csomót övező terület gyulladása, hegesedése, összenövések és még további veszélyes szövődmények léphetnek fel.

Tünetek


Az endometriózis leggyakoribb tünete az erős menstruációs fájdalom, mely jóval erősebb a "szokványos" görcsöknél. A fájdalmas házasélet, rendszertelen, erős vérzések, fáradékonyság, a menstruáció során fájdalmas bélmozgások, deréktáji fájdalmak, hasmenés vagy székrekedés jellemzi.
A fájdalom nagysága nem szükségszerűen egyenesen arányos a csomók nagyságával vagy kiterjedtségével.

A jelentkező panaszokkal forduljunk szakorvoshoz! A nőgyógyászati vizsgálat során az orvos ki tudja tapintani az endometriosis csomókat, de laparoscopos vizsgálat és szövettani eredmény szükséges a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés előírása érdekében.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja