SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megelőzhetnénk…

Rothman D. Krisztina [cikkei] - 2004-07-11
Annyi hasonló balesetről érkezett mostanában hír: másfél és kétéves gyermek az erkélyről, a hatéves, mozgássérült kislány a kilencedik emeleti ablakból zuhant ki.

Megelőzhetnénk…

Mi, gyermekeket nevelő szülők döbbenten állunk az ilyen események előtt, hogyan is történhetett, különösen, ha azt halljuk a sajtóban, hogy a gyermeket őrizetlenül hagyták az őt gondozó felnőttek. Sokan legyintenek, "velünk ez nem eshet meg!" - felkiáltással, de vajon mindannyian végiggondoltuk: biztos, hogy mindent megtettünk a saját vagy ránk bízott gyermekeink épségének védelmében?

Itt a nyár, s bizony ilyenkor tárva-nyitva tartjuk lakásunk ajtóit és ablakait, sokszor még így is elviselhetetlen a hőség. Gondoljunk csak bele, hogy egy végre kinyíló erkélyajtó micsoda kísértés egy kisembernek, hiszen egész télen zárva volt, ráadásul tudja, hogy onnan még a kilátás is sokkal jobb, főleg, ha kicipeli a kisszéket és feláll rá. És mi, anyák tudjuk, hogy a bajhoz épp az az egyetlen pillanat elég, amikor valami más, szintén fontos elintéznivaló akad, mondjuk, felsír a kistestvér vagy meg kell keverni a levest a konyhában. A csemetéknek fantasztikus érzékük van kihasználni éppen azt a másodpercet, félelemérzetük viszont még igen fejletlen. Nem is beszélve a sok, bugyuta rajzfilmről, amelyek azt sugallják, repülni gyerekjáték...

A legegyszerűbb védekezési mód, ha valamiképpen elzárjuk a gyermek elől a szabadba való kijutás lehetőségét, és itt nem a zárt ajtókra és ablakokra gondolok, bár klímaberendezéssel már az is elviselhető lenne.

Az ablakokra érdemes kallantyúkat szerelni, amelyek segítségével résnyire vagy szabályozhatóan nyithatóak, ám - ha elég magasra tesszük az akasztót, a gyerkőc már nem éri el, így nem tudja szélesre tárni.

A terasz- és erkélyajtók elé kis kapukat lehet szerelni, ezek kaphatóak készen, megrendelhetőek barkácsboltokban vagy ügyes apukák előállíthatják saját kezűleg. A zárat úgy helyezzük el rajta, hogy csak a felnőttek tudják kinyitni, így a gyermek csak kísérettel kerülhet ki a levegőre. Nagyon fontos, hogy az erkélyen semmilyen eszközt ne tároljunk, amelyre egyedül felmászhat egy kislurkó. Vigyázat, nagyon találékonyak! 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja