SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ahány ember, annyiféle fejfájás

Singola Edit [cikkei] - 2008-08-20
A reklámok fele arról szól, melyik pirula hat gyorsabban fejfájás esetén. Ez a fájdalomforma ősidők óta kísérti az emberiséget, Darwin, Freud, Tolsztoj is szenvedtek emiatt. Sokféle gyógymóddal próbálkoztak az idők során, például koponyalékeléssel, de egyöntetű, jó megoldás nem született.
Ahány ember, annyiféle fejfájás. A legjobb az lenne, ha nem adnánk lehetőséget a fájdalom megjelenésének, ha mégis megérezzük a keserves hasogatást, akkor mellékhatások nélküli módszerekkel csillapítanánk azt. A visszatérő, gyakori fejfájást ki kell vizsgáltatni.

A fejfájás típusai:


Tenziós: állandó erősségű, nem lüktető, kétoldali fejfájás. Oka rendszerint valamilyen stressz. Relaxációs módszerekkel, jeges pakolással enyhíthető.
Migrén: Erős, féloldali fájdalom, hányingerrel, hányással, fényérzékenységgel. Bizonyos élelmiszerek, éhség, időjárás-változás, stressz okozhatja. Legtöbbször nem kerülhető el a gyógyszer bevétele.
Magas vérnyomásos fejfájás: abroncsszerű fájdalom, rendszerint reggel. A vérnyomás beállítása az elsődleges feladat.
Másnapos fejfájás: lüktető fájdalom. Amelyet az alkohol agyra gyakorolt hatása okoz. Sok folyadék és gyümölcscukor fogyasztásával enyhíthető.
Ízületi gyulladás okozta fejfájás: nyakszirti fájdalom, mozgásra fokozódik. Gyulladáscsökkentő és izomlazító szerekre van szükség.
Szem megerőltetéséből fakadó fejfájás: homloktáji fájdalom. A látásvizsgálat szükséges.

Tumor okozta fejfájás: erős fájdalom, hányás, látászavar, egyensúlyzavar. A daganat műtéti eltávolítása.

Élelmiszerek és fejfájás

Bizonyos élelmiszerek is válthatnak ki fejfájást. Például az amin-, nitrit- és koffeintartalmú ételek és italok: sajtok, tejföl, joghurt, ecetes ételek, citrusfélék, banán, ananász, hagyma, szalámik, virsli, füstölt húsok, kávé, tea. Érdemes átgondolni, hogy a fájdalom megjelenése nincs-e összefüggésben valamelyik táplálékkal. A hosszabb ideig tartó éhezés is okozhat fejfájást, mert a vércukorszint lecsökken. Egyes vitaminok és ásványi anyagok hiány ugyancsak fejfájáshoz vezethet. Többek között a vashiány, valamint kevés B-vitamin fogyasztása.

Életmód és fejfájás

Az életmód nagyban meghatározza az egészséget, persze a fejfájásra való hajlamot is. A kevés alvás, mozgáshiány, a túlsúly, a túlzott alkoholfogyasztás, a dohányzás mind növelik a betegségekre való fogékonyságot, és fejfájás is gyakrabban fordul elő. A sport javítja a vérkeringést, általa jobb lesz az agy vérellátása is, valamint csökkenti a fejfájást okozó izomfeszülést. A számítógép monitorának huzamos nézésétől is megfájdulhat a fej, ezért célszerű óránként öt perc pihenőt tartani, a nyakat megmozgatni. A fejfájás oldásában nagy szerepet játszik a lazítás, mind testi, mint pszichikai szinten. Gyakran masszírozással is megszüntethető a fájdalom. Sokszor segít valamilyen relaxációs módszer, de az is sokat számít, ha a fájdalom jelentkezésekor pihen egy csendes, sötét szobában, és kellemes élményeket idéz fel.

 A hangsúlyt arra kellene helyezni, hogy a fejfájást elkerüljük. A legtöbb fájdalom hátterében a stressz, depresszió áll.
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja