SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Lisztérzékenységi szűrés Pomázon

Családinet [cikkei] - 2008-04-07
2008. március 31-én 104 pomázi nagycsoportos óvodáson végeztek el ingyenes lisztérzékenységi szűrővizsgálatot, ahol az eddigi statisztikáknak megfelelően pozitív eredményt is találtak!

A Froemelné Kerekes Klára, a Pilis-Dunakanyari Lisztérzékenyek Klubja vezetőjének kezdeményezésére februárban, a Teleky–Wattay kastélyban megrendezett lisztérzékenyek farsangján Pomáz város polgármestere – Vicsi László – támogatásáról biztosította a szervezőket a rendezvény lebonyolításával kapcsolatban, egyúttal hivatalosan is bejelentette, hogy saját polgármesteri keretéből 200 helyi nagycsoportos óvodás számára biztosítja a szükséges vizsgálatokat a lisztérzékenység (coeliakia) kiszűrésére.  Minderre hétfőn délelőtt, hat helyi intézményben került sor.

A szülői beleegyezést követően a vizsgálatokat valamennyi helyi óvodában elvégezték az önként jelentkező óvodásokon, így 104 kisgyerek ujját szúrta meg Pusztai János, a Szolnoki Lisztérzékenyek Egyesületének vezetője és Pusztai Jánosné védőnő.

A lisztérzékenység kimutatására - a szervezők által - használt gyorsteszt megbízhatósága közel 97 %-os. A vizsgálathoz csupán az ujjbegyből vett „egy csepp” vérre van szükség, mindamellett gyors, egyszerű és megbízható. A gyermekek bátorságát a szervezők fájdalomdíjjal jutalmazták. A szűrést végzők elmondták, hogy Pomáz sem volt kivétel a statisztikák alól, hiszen itt is igazolódott az eddigi vizsgálatok eredménye, miszerint minden 60. ember lisztérzékeny! A 104 óvodás közül 1 főnél mutattak ki pozitív eredményt, akit a házi gyermekorvoshoz irányítottak. A végső diagnózis felállításához gasztroenterológus szakorvosi vizsgálatra lesz még szükség.

Társadalmunk felelőssége embertársaink életminőségének, egészségének és a társadalomba való beilleszkedésének elősegítése. Ebben a felelősségvállalásban kívánt részt venni Pomáz azzal, hogy polgármesteri keretből ingyen biztosította – és biztosítja a továbbiakban is – a coeliakiás betegség korai életkorban való felismerésének lehetőségét.

Reméljük, hogy sok más polgármester, döntéshozó is követi példáját és sok gyerek - és család - egészsége menthető így meg!

(fotó: www.pomaz.hu)

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja