SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Cushing-szindróma

Családinet [cikkei] - 2008-03-17
Súlyos és nehezen diagnosztizált baj: Cushing-kór

A betegség nevét a kiváló idegsebészről Harvey Williams Cushingról kapta, aki elősször jegyezte le a kór tüneteit. A Cushing-szindróma a mellékvese kóros túlműködése.
Cushing-szindróma

A Cushing-szindróma a mellékvese kóros túlműködése. Leggyakrabban a mellékvese, vagy a mellékvesét ACTH hormonjával befolyásoló agyalapi mirigy daganata okozza.

Fő tünetei: A beteg hirtelen nagymértékű hízásnak indul. Arca kikerekedik, főleg törzsére rakódik a zsírpárna. Jellegzetes, hogy a beteg végtagjai lecsüngő nagy hasához képest feltűnően vékonyak maradnak. Azt, hogy a hízás kiváltója betegség, beszédes jelek mutatják: A Cushing-kór jeleként  főként a törzsön elhelyezkedő lila csíkok, valamint az  úgynevezett „bölénypúp”, melyen a nyak alatt a lapockák között elhelyezkedő zsírpúpot értünk.

 A Cushing-kórban szenvedő ember krónikus fáradtsággal, gyengeség érzetével, táplálkozási- és alvászavarokkal küzd. Súlyos depresszió, erős stressz, meg hangulatváltozások vagy dühkitörések jellemzik. Bőre nemcsak a lila csíkoktól erezett, hanem gyakran pattanásos. Hámrétege könnyen sérül, de nehezen gyógyul. Míg testén fokozott a szőrnövekedés, a haja erőteljesen ritkul, hullik. Magas vérnyomás, vesekő, visszér, csontritkulás,  cukorbetegség a Cushing-szindómás betegek jórészénél tapasztalható. Nőknél a menstruációs ciklus kitolódhat, vagy teljesen elmaradhat, meddőség lép fel. Férfiaknál potenciaproblémák jelentkeznek, míg a Cushing-kóros gyermek jóval alacsonyabb marad egészséges kortársainál. Árulkodó lehet a fokozott vízvisszatartás, és a homályos látás. A gyengébb immunrendszer miatt a fertőzésekkel szembeni ellenállóképesség csökken. A Cushing-kórban szenvedő szervezete az átlagosnál nagyobb magnézium, s kálium bevitelt igényel.

A mellékvese fokozott működésével járó állapotokban a beteg csak korlátozottan terhelhető. Tapasztalatok azt mutatják, hogy a Cushing-szindrómában szenvedők előbb főként bizonyos tünetjelekkel (pl: magas vérnyomás, diabétesz) vannak kezelve, s gyakran nehezen veszik észre a kiváltó okot, a mellékvesék túlműködését. A Cushing-kórra jellemző testalkat, kerek arc, s lilás csíkok esetén érdemes endokrinológust felkeresni, majd javaslatainak betartása szükséges.

További információk: http://hipofizis.hu

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja