SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Cushing-szindróma

Családinet [cikkei] - 2008-03-17
Súlyos és nehezen diagnosztizált baj: Cushing-kór

A betegség nevét a kiváló idegsebészről Harvey Williams Cushingról kapta, aki elősször jegyezte le a kór tüneteit. A Cushing-szindróma a mellékvese kóros túlműködése.

A Cushing-szindróma a mellékvese kóros túlműködése. Leggyakrabban a mellékvese, vagy a mellékvesét ACTH hormonjával befolyásoló agyalapi mirigy daganata okozza.

Fő tünetei: A beteg hirtelen nagymértékű hízásnak indul. Arca kikerekedik, főleg törzsére rakódik a zsírpárna. Jellegzetes, hogy a beteg végtagjai lecsüngő nagy hasához képest feltűnően vékonyak maradnak. Azt, hogy a hízás kiváltója betegség, beszédes jelek mutatják: A Cushing-kór jeleként  főként a törzsön elhelyezkedő lila csíkok, valamint az  úgynevezett „bölénypúp”, melyen a nyak alatt a lapockák között elhelyezkedő zsírpúpot értünk.

 A Cushing-kórban szenvedő ember krónikus fáradtsággal, gyengeség érzetével, táplálkozási- és alvászavarokkal küzd. Súlyos depresszió, erős stressz, meg hangulatváltozások vagy dühkitörések jellemzik. Bőre nemcsak a lila csíkoktól erezett, hanem gyakran pattanásos. Hámrétege könnyen sérül, de nehezen gyógyul. Míg testén fokozott a szőrnövekedés, a haja erőteljesen ritkul, hullik. Magas vérnyomás, vesekő, visszér, csontritkulás,  cukorbetegség a Cushing-szindómás betegek jórészénél tapasztalható. Nőknél a menstruációs ciklus kitolódhat, vagy teljesen elmaradhat, meddőség lép fel. Férfiaknál potenciaproblémák jelentkeznek, míg a Cushing-kóros gyermek jóval alacsonyabb marad egészséges kortársainál. Árulkodó lehet a fokozott vízvisszatartás, és a homályos látás. A gyengébb immunrendszer miatt a fertőzésekkel szembeni ellenállóképesség csökken. A Cushing-kórban szenvedő szervezete az átlagosnál nagyobb magnézium, s kálium bevitelt igényel.

A mellékvese fokozott működésével járó állapotokban a beteg csak korlátozottan terhelhető. Tapasztalatok azt mutatják, hogy a Cushing-szindrómában szenvedők előbb főként bizonyos tünetjelekkel (pl: magas vérnyomás, diabétesz) vannak kezelve, s gyakran nehezen veszik észre a kiváltó okot, a mellékvesék túlműködését. A Cushing-kórra jellemző testalkat, kerek arc, s lilás csíkok esetén érdemes endokrinológust felkeresni, majd javaslatainak betartása szükséges.

További információk: http://hipofizis.hu

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja