SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Májdaganat DNS mintából

Családinet [cikkei] - 2007-05-07
A daganatos betegségek sajnálatos jellemzője, hogy a beteg a legtöbb esetben túl későn szerez tudomást a kór jelenlétéről. A máj daganatos elváltozásának kimutatására azonban új módszert fejlesztettek ki kutatók.
Májdaganat DNS mintából

  A Columbia University orvosainak állítása szerint, egy DNS minta segítségével a májdaganat az előző módszerekhez képest jóval hamarabb kimutatható. A betegek gyógyulási esélyei így szintén jelentősen javulnak.

 A májdaganat az egyik leggyakoribb rákos megbetegedés a világon. Az Egyesült Államokban évente közel 19 ezer beteget diagnosztizálnak. A hagyományos kemoterápia mellett a betegek túlélési aránya mindössze 13 százalék.

 A májrák gyakran a beteg - vírusferzőtött, méreganyagokkal terhelt vagy az alkoholizmus miatt meggyengült - májban alakul ki. A betegség hosszú időn át jelen lehet, tünetek észlelése nélkül is. A máj rosszindulatú daganatos elváltozásának, a hepatokarcinómának diagnosztizálása többnyire olyan előrehaladott állapotban történik, amikor a beteg gyógyulási esélyei igen csekélyek.

 Az 1991-ben kezdődött kutatás során 24,000 személytől vett vérminta segítségével fedezték fel és sikerült azonosítani a DNS azon elváltozásait, melyekből kimutatható a májban megjelent rosszindulatú elváltozás. A DNS mintán alapuló módszer a klinikai diagnózist 1-9 évvel megelőzve jelezte a betegség kialakulását, illetve az arra utaló elváltozásokat.

 A hír alapjául a „DNA Marker for Early Detection of Liver Cancer Identified” cikk szolgált.

 www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja