Diabétesz kezelés-szúrás nélkül
A Biomacromolecules folyóiratban megjelent kutatásban tajvani orvosok sikerekről számolnak be a szájon át adagolható inzulin vizsgálata kapcsán. A diabéteszes patkányokon végzett kísérletek a szer használhatóságát igazolják.
Jelenleg az inzulin adagolásának legelterjedtebb formája injekciós tűvel végzett szúrás által történik. Létezik inhaláció útján, orrspray segítségével, illetve kísérletek folynak inzulintapasz alkalmazásával történő bevitel megoldására is.
A különböző megoldási lehetőségek kidolgozásán világszerte számos kiváló kutatóorvos dolgozik. Érthető, hiszen a betegség kezelésének legegyszerűbb és egyben legkényelmesebb módja a szájon át bevehető inzulin készítmény kidolgozása lenne.
Az injekció által az inzulin közvetlenül a véráramba vihető. Azonban szájon át történő alkalmazása esetén a bevitt inzulin már a gyomorban lebomlik, s így nem jut el rendeltetési helyére, a vérbe.
Ennek érdekében a kutatók az inzulint a rákok, a homár páncéljából, s a kagylók héjából kivont chitosan nevű anyaggal vonták be. Az ily módon keletkezett nanorészecskék ezután szájon át bevehető oldatba kerültek, majd hím diabéteszes patkányokon tesztelték.
A vizsgálatok igazolták, hogy az így készült inzulin elérte a kísérleti állatok véráramát, s a vércukorszinjük csökkent. A szer eredményeinek igazolásához további, embereken végzett vizsgálatok is szükségesek.
A hír alapjául az “Oral Insulin Works in Tests on Rats" cikk szolgált.
www.orvostkeresek.hu
Közösségi hozzászólások: