SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mézes fekélykezeléssel akár az amputáció is megelőzhető

Családinet [cikkei] - 2023-11-10
A cukorbetegeknél, főként a 2-es típusú cukorbetegeknél az egyik legveszélyesebb szövődmény a diabéteszes láb kialakulása lehet, amelynek súlyos következményeként merül fel a fekélyek megjelenése és végső soron az amputáció. Dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze, a mézes fekélykezelés specialistája éppen ezért a sebkezelés kiemelt jelentőségére és a mézes fekélykezelés előnyeire hívta fel a figyelmet.
Mézes fekélykezeléssel akár az amputáció is megelőzhető

A neuropátia miatt kevésbé érződik a fájdalom

A cukorbetegség egyik korai szövődményének számít a diabéteszes neuropátia, ami azért alakul ki, mert a komplex anyagcserezavar károsítja a testünket behálózó perifériás idegeket. Vezető tünetei a fájdalom és az érzéketlenség. További tünetek lehetnek:

  • Viszketés, bizsergés, szúrásszerű érzés az érintett ideg lefutása mentén. Előfordul, hogy csak átmeneti, de állandósulhat, mozgásra fokozódhat.
  • Gyengeség, érzéskiesés. Az érintett terület mentén elhelyezkedő izmok gyengülésük miatt még mozgásképtelennek is tűnhetnek.  
  • Érintésre és hidegre jelentkező túlérzékenység, ami miatt még a finom nyomás is zavaró, sőt fájdalmas lehet.

Nem meglepő tehát, hogy a diabéteszes neuropátia miatti csökken a fájdalomérzés, emiatt pedig a sérüléseket, fertőzéseket is később vehetik észre a cukorbetegek. Ennek egyik fájdalmas következménye lehet később a fekélyek keletkezése, amely megfelelő kezelés nélkül az amputáció egyik fő oka. A magyar adatok szerint a cukorbetegséggel élők körében tizenötször gyakrabban végeznek amputációt, mint a nem cukorbetegeknél! A cél mindenképpen ennek a súlyos kimenetelnek a megelőzése.

Diabéteszes lábnál komplex kezelés szükséges

Miután a diabéteszes láb komplex szövődmények miatt alakul ki, komplex orvosi segítség is szükséges: részt vesz benne a diabetológus, a sebész, az ortopéd orvos, a gyógytornász, a dietetikus. A kezelés elsődleges célja a lehető legtöbb szövődmény elkerülése, de minden csak a rendszeres diabetológiai ellenőrzésre, a rendelt kezelés gondos betartására, a dietetikus által javasolt étrend, valamint a mozgásterápia követésére épülhet.

A diabéteszes láb és a fekély kialakulásának megelőzése is komoly tudatosságot igényel, ezért a cukorbetegeknek elengedhetetlen:

  • a rendszeres vércukorkontroll,
  • a cipőre, a testmozgásra helyezett hangsúly,
  • az otthoni lábvizsgálat, lábápolás,
  • és már a kisebb sebek, sérülések esetén is orvosi segítség kérése.

Különösen fontos a cukorbetegek számára a lábak rendszeres, legalább évenkénti szakorvosi ellenőrzése, amikor megvizsgálják a bőr állapotát, az idegek működését.  

A mézes fekélykezelés a már kialakult állapoton is javíthat

- Lehetőség szerint a cukorbetegeknél meg kell előzni a fekélyek kialakulását, de ha már megtörtént, akkor sincs veszve minden, bár nagyon gondos kezelésre van szükség. Az orvosi méz alkalmazásával szerencsére jelentős mértékben csökkenthető a sebfelszín pH-ja, ezáltal felgyorsul a sebgyógyulás – ismerteti dr. Medgyesy Gábor, a Cukorbetegközpont sebésze, a mézes fekélykezelés specialistája. – Mézes fekélykezeléssel elkerülhető az elhúzódó gyulladásos folyamatokkal együtt járó vizenyő és váladékképződés, valamint az optimális, nedves gyógyulási környezet megteremtésével elősegíthető a hegesedés és a hámosodás.

Az orvosi méz klinikai alkalmazása a regeneratív (regeneráló hatású) gyógyászatban már jó ideje jelentős szerepű, ugyanis a méznek rendkívül sok olyan tulajdonsága van, amely elősegíti a legkülönbözőbb eredetű sebek gyógyulását. Kiemelkedően jótékony hatását a benne található cukrok, vitaminok és enzimek különleges összetételének köszönheti, sőt kutatások szerint felerősíti a többi, ilyen céllal alkalmazott kezelés hatását is. Az orvosi méz (manuka méz) szakszerű alkalmazása bizonyítottan felgyorsítja a sebgyógyulást és a fekélyek gyors fertőtlenítésére is kitűnően alkalmas. A kitartó és gondos kezelés pedig a legfontosabb teendő az amputáció megelőzésében.  

Forrás: Cukorbetegközpont (www.cukorbetegkozpont.hu)

Nyitókép: depositphotos

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja