SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Cukorbetegként fokozottan védjük lábaink egészségét

Családinet [cikkei] - 2006-11-17
A diabétesz sajnálatos velejárója, hogy a betegség rendszerint rontja a lábszárak vérkeringését, s ott helyi idegsérüléseket is kiválthat. Mindezek együttesen okozzák a lábszárak fokozott fogékonyságát a fekélyek, fertőzések, elváltozások kialakulására, a csontok törékennyé válását.

A fenti kórképek és azok szövődményei által a cukorbetegek körében 10-szer gyakrabban fordul elő az alsó végtagok amputációja.

A cukorbetegek számára éppen ezért elengedhetetlenül fontos, hogy lábuk egészségéért napi rendszerességgel bizonyos óvintézkedéseket, megelőző lépéseket tegyenek.

Az American College of Foot and Ankle Surgeons (ACFAS) sebészeti egyesület a következő tennivalókat ajánlja mindazok számára, akik cukorbetegként tenni szeretnének lábuk egészségének megőrzéséért:

Napi rendszerességgel végezzük el lábunk vizsgálatát. Különösen figyeljünk az olyan apró sérülések jelentkezésére, melyek a későbbiekben veszélyes fekélyekké alakulhatnak.

A lábak tisztítását langyos, kézmeleg, nem forró vízben, gyengéd mozdulatokkal végezzük.


Rendszeresen hidratáljuk lábainkat, azonban kerüljük el a lábujjak közti részt.

Soha ne távolítsuk el saját kezűleg a tyúkszemeket, vagy bőrkeményedéseket, így ugyanis komoly fertőzéseknek tennénk ki magunkat.

Mindig viseljünk kényelmes lábbelit, s alaposan vizsgáljuk át a belsejét, mielőtt felvennénk.

Fontos, hogy már az első jelek felbukkanásakor forduljunk orvoshoz. A problémák időbeni kezelésével az esetleges súlyos szövődmények elkerülhetőek, így az igazán komoly amputációs műtétek is kivédhetők.

A hír alapjául a "Simple Steps Safeguard Diabetics' Feet" cikk szolgált.

www.orvostkeresek.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja