SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A prosztatarák az ötödik leggyakoribb halálok világszerte

Családinet [cikkei] - 2024-01-22
Az egészségre és a megelőzésre az év minden napján kiemelt figyelmet kell fordítani. Nagyon fontos, hogy a férfiak is komolyan vegyék az egészségmegőrzést, és eljárjanak rendszeresen szűrővizsgálatra, ugyanis világszerte évi 1,3 millió, Európában pedig 450 ezer férfinél találnak valamilyen prosztataproblémát, évente pedig 100 ezer beteg halálát okozza a prosztatarák.1

„Az urológiai vizsgálat jellemzően azok közé a vizsgálatok közé tartozik, amire akkor szánjuk rá magunkat, amikor már elviselhetetlenné válnak a tünetek. Pedig urológushoz akkor is javasolt elmenni, ha panaszmentesek vagyunk, ugyanis a vizsgálat segítségével korai stádiumban felfedezhetők az esetleges elváltozások, így mihamarabb megkezdődhet a szükséges kezelés. Az urológiai szűrővizsgálat a 40 évet betöltött férfiaknak évente ajánlott, ám ha a családban már előfordult prosztatadaganat, akkor már fiatalabb kortól érdemes eljárni kivizsgálásra. Abban az esetben pedig, ha szokatlan tüneteket, így vizelettartási problémákat, fájdalmas vizelést vagy egyéb kellemetlen dolgot tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz” – mondta dr. Póth Sándor, a Budai Egészségközpont urológus szakmavezető főorvosa.

dr. Póth Sándor urológus főorvos

Milyen betegségekkel foglalkozik az urológus?

Az urológus a hiedelmekkel ellentétben nem csupán férfiakkal és az őket érintő betegségekkel, panaszokkal foglalkozik. A prosztata- és hereproblémák, merevedési zavarok mellett fájdalmas, gyakori vagy véres vizeletürítés, alhasi- vagy húgycsőfájdalom, inkontinencia, a vesével kapcsolatos gyulladások, daganatok kezelésében pedig a nőknek és a gyermekeknek is az urológus tud segítséget nyújtani.

Hogyan zajlik egy urológiai vizsgálat?

Sokan épp a kellemetlen vizsgálattól tartva nem mennek kivizsgálásra, pedig az urológus nem minden esetben végez tapintásos prosztatavizsgálatot, erre csak bizonyos korosztálynál vagy panasznál kerül sor. Ugyanakkor fény derülhet általa egy esetleges daganatos betegségre, így egészségünk érdekében fontos, hogy félretegyük félelmünket, szégyenérzetünket. A vizsgálat nagy része beszélgetésből és fizikális vizsgálatból áll, amely lehet hereultrahang vagy a vese és hólyag ellenőrzése, teljesen fájdalommentesen.

Hány éves kortól érdemes eljárni kivizsgálásra?

A prosztata jellemzően 30 éves kortól okozhat panaszokat, és ez az a kor, amikor kezdetét veszi a jóindulatú növekedése. Ez a növekedés azonban az életmódbeli-, valamint a genetikai tényezőkkel együtt prosztata-megnagyobbodáshoz, vagy akár rosszindulatú elváltozás kialakulásához, prosztatadaganathoz is vezethet. Éppen ezért panaszmentes állapot esetén is érdemes már 40 éves kortól felkeresni az urológust, ugyanis a néhány perces vizsgálat akár az életünket is megmentheti.

urológiai vizsgálat

Mit tehetünk mi az egészségünk megőrzése érdekében?

Sokat tehetünk az egészségünkért a megfelelő testedzettséggel, egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozással, növényi alapanyagok és a fehér húsok, halak fogyasztásával, illetve a vörös hús kerülésével, valamint, ha elhagyjuk a dohányzást. Ez a káros szenvedély növelheti a húgyúti daganatok kialakulásának esélyét, ha abbahagyjuk, hozzájárulunk a szív- és érrendszeri panaszok, valamint a merevedési problémák visszaszorításához.

„A különböző diagnosztikai eszközök lehetővé teszik, hogy a gyanús területek azonosítása után, altatásban, fájdalommentesen, az adott szervre lokalizálva kezelhessük a daganatot, jelentősen megnövelve ezzel a túlélés esélyét. Amennyiben nem ezt az utat választja a páciens és a vizsgálat halogatása miatt csak egy késői stádiumban ismerjük fel a daganatot, ekkor az esély jelentősen csökken és megnövekedhet a daganat visszatérésének lehetősége a leghatékonyabb kezelés ellenére is. Éppen ezért ideje komolyabban venni az urológiai szűrővizsgálatokat és panaszmentesség esetén is részt venni kivizsgáláson” – tette hozzá a szakorvos.

1 https://telex.hu/tamogatott-tartalom/2023/11/09/hetven-az-uj-negyven-urologia-vizsgalat-movember-bek-bhc-poth

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja