SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

10 tévhit a látásjavító beavatkozásokról

Családinet [cikkei] - 2023-12-19
Ha az alábbi okok valamelyike tartott volna vissza attól, hogy egy egyszerű beavatkozással újra élesen láss, akkor gondold újra.
10 tévhit a látásjavító beavatkozásokról

Vajon miért ragaszkodnak még mindig százmilliók a szemüveg- és kontaktlencseviseléséhez, miközben a látásjavító beavatkozások egyre megfizethetőbbek és teljesen kockázatmentesek? A tévhitek megcáfolásában dr. Perényi Kristóf, a Saint James Szemészeti Központ szemész-, refraktív főorvosa segít.

dr. Perényi Kristóf

Tévhit #1: Lézeres műtét után már csak császármetszéssel lehet szülni

Tévhit, hogy a lézeres szemműtét után nem lehet természetes úton szülni. Sportolni is lehet, még olyan megerőltető sportágakban is, mint a súlyemelés. „Egyes beavatkozás után kérünk 2 hét óvatosságot, de csak azért, hogy a védőlebeny teljesen meg tudjon gyógyulni. Ha ez megtörtént, azt már semmilyen erőlködés vagy fizikai megterhelés nem fogja onnan elmozdítani” – mondja az orvos.

Tévhit #2: Fájdalmas, amikor lézerrel kezelik a szemem

A lézeres látásjavítás technológiája annyit és olyan gyorsan fejlődött az elmúlt évtizedekben, hogy ma már sem a fájdalomtól, sem a hosszú felépüléstől nem kell tartani. „A műtéthez injekcióra sincs szükség, csak néhány szemcseppet adunk a beavatkozás előtt az érzéstelenítéshez.”

Tévhit #3: A műtét után hetekig a sötét szobám rabja leszek

Valóban javasolt az UV védelemre 2-3 hónapig ügyelni, de ez nem szobafogságot jelent, hanem azt, hogy ezen időszak alatt a szabadban ajánlott napszemüveget viselni, és el kell kerülni a szoláriumot.

Tévhit #4: A kontaktlencse sokkal biztonságosabb megoldás, mint egy lézeres látásjavítás

A közhiedelem az, hogy a kontaktlencse szuperbiztonságos, de időről-időre napvilágot látnak olyan tanulmányokkal, amelyek ennek az ellenkezőjét állítják. Ezek szerint elég magas a fertőzés kockázata a mindennap lencsét viselők körében: 100-ból egy személynél alakul ki súlyos fertőzés rossz viselési vagy tisztítási szokások miatt. Ezzel szemben, mondjuk egy LASIK lézeres látásjavításnál 1500 páciensre jut egy fertőzés, ami azonban könnyen gyógyítható.

Tévhit #5: Multifokális lencse csak szemüvegben létezik

Lencse-csere műtétek során az elöregedő szemlencsét akár nyújtott-fókuszú vagy multifokális műlencsére is tudjuk cserélni, így a műtéttel akár a teljesen szemüveg-függetlenség is elérhető.”

Láss tisztán a szemműtétekkel kapcsolatban

Tévhit #6: Nem tartós a látásjavulás

Ahogy a szem öregszik, szükség lehet olvasószemüvegre, függetlenül attól, hogy valakinek volt korábban lézeres látásjavítása, de a távoli látóélesség akár életünk végéig is megmaradhat. Lencseműtét után azonban még erre sem lesz szükség, az éleslátást a páciens élete végéig élvezheti közelre és távolra is, és még szürkehályog kialakulásától sem kell tartania.

Tévhit #7: Nagy dioptriát nem lehet sikeresen kezelni

„Lézerrel +3.5 és -12.0 dioptria között tudunk másodpercek alatt javítani, de még ennél is nagyobb a tartomány ICL műlencse beültetéssel vagy lencsecsere műtéttel, így akár +10.0 vagy -20.0 dioptriáig is tudunk kezeléseket végezni.”

Tévhit #8: Lézeres kezelés után már nem lehet lencseműtétem

Semmi akadálya nincs annak, hogy lencse-csere műtétet végezzenek valakin, aki korábban már átesett lézeres látásjavításon. Azonban az alkalmassági vizsgálat során ezt feltétlenül jelezni kell, mert a korábbi műtét adatait is fontos belekalkulálni a tervezett kezelés pontossága érdekében.

Tévhit #9: A műtéteket végző helyek nem tudnak kórházi szintű környezetet biztosítani

Valóban nem minden klinika rendelkezik steril műtővel, de a lézeres kezeléseknél ez nem is előírás, csak a látásjavító lencse és a szürkehályog műtéteknél kötelező. Érdemes azonban olyan helyet választani, ahol ezek a beavatkozások is steril műtőben zajlanak, mert így érhető el a legnagyobb biztonság a kezelések alatt és után.

Tévhit #10: A szembetegségem miatt alkalmatlan lennék a műtétre

„Természetesen vannak szembetegségek, amelyek miatt nem javasoltak egyes beavatkozások. Azért végezzük klinikánkon a látásjavító szemműtétek hazai legszéleseb spektrumát, hogy szinte mindenkinek tudjunk megoldást kínálni” – tájékoztat dr. Perényi.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja