Biztos jó ötlet háttérbe szorítani az alvást?
Az alváshiány káros hatásai
Az alváshiány többek között ingerlékenységben, koncentrációs nehézségekben, hangulatingadozásban, az immunrendszer működésének csökkenésében vagy akár erősödő szorongásban is megnyilvánulhat. Ráadásul ezek a tünetek nem csak ránk, hanem a környezetünkre, szeretteinkre, párkapcsolatunkra is hatással lehetnek.
Jellemzően sok tényező járulhat hozzá, hogy rosszul alszunk. Elképzelhető, hogy csak egyre több rossz szokást halmoztunk fel, amely befolyásolja a pihenésünket. Elég, ha a napjainkban már letehetetlenné vált okoseszközökre gondolunk. Állandóan elérhetőek vagyunk, mindig kezünkben van valamilyen eszköz, hogy biztosan ne maradjunk le semmiről és ezalól az este sem kivétel, gyakran visszük magunkkal kütyüjeinket az ágyba is, ahol vég nélkül folytatjuk a közösségi média böngészését. Ez is rendkívül fel tudja borítani a belső ritmusunk, hiszen állandóan stimuláljuk az agyunkat, nem tud megpihenni, valamint folyamatos fényingerek is érik. A képernyőidőn kívül rossz hatással lehet még ránk az alkohol vagy a túl sok és nehéz vacsora. Ezek a szokások gyakran fel sem tűnnek, azonban megnehezíthetik az életünket.
Ha úgy érezzük, hogy alvásproblémákkal küzdünk érdemes lehet odafigyelni a nappali és esti szokásainkra.
Hasznos tippek, amivel javítani tudsz az alvásodon:
- a lefekvés kitűzött idejének betartása
- legkésőbb este 10-ig ágyba kerülni (szigorúan telefon nélkül)
- napközbeni testmozgás növelése
- nyugtató környezet megteremtése
- napközbeni szundikálás eltörlése
- koffein – és alkoholfogyasztás csak mérsékelten
- az ágy használata csak alvásra (ne dőljünk le délután egy filmet nézni, ne onnan pötyögjünk napközben a barátainknak, az ágyunk legyen a szentélyünk, amelyből egyből következtet az agyunk, hogyha lefekszünk, alvás következik)
Az alvási ciklusok fontossága
A teljes alvási ciklusunknak 5 fázisa van, az agyunk pedig az ébrenlét és mélyebb alvási szakaszokban regenerálódik.
Az álmodás is kulcsfontosságú alvásunk során, hiszen az álmok által történő vizuális és érzelmi stimuláció során olyan vegyi anyagok aktivizálódnak, amelyek segítenek feldolgozni a minket ért traumákat. Egyes álmok lehetnek elvontak, vagy látszólag értelem nélküliek, de gyakran elfojtott érzelmeinknek is ily módon tudunk esélyt adni a feldolgozásra.
Jobb életminőségünk az alvási rutinunkban rejlik
Összegezve tehát bármennyire is lehetetlennek látszik elsőre a stresszes és rohanó mindennapjaink miatt, estére érdemes kialakítanunk magunknak egy rutint, amelyben fokozatosan magunk mögött hagyjuk a nappal rohanását, elkezdünk elcsendesedni és megteremtjük magunknak azt a megnyugtató környezetet, amelyre szükségünk van, annak érdekében, hogy lelassuljunk. Ezt a ráhangolódást legkésőbb lefekvés előtt 1 órával érdemes elkezdened. Ilyenkor, ahogy már az előzőekben is említettem, zárd ki a telefont, televíziót és egyéb kütyüket az életedből, az esti lelassulás csak rólad szóljon, alakíts ki egy számodra megfelelő rutint. Egy kicsit még olvasgathatsz, tompább fényű lámpánál vagy kellemes, nyugtató zenét is jó ötlet lehet hallgatni.
Ha sikerül kialakítanod magadnak azt a rutint, amellyel valóban el tudsz csendesedni és kellemesen érzed magad, akkor az alvásodban is pozitív változásokat fogsz tapasztalni, amely az életed számos területére kihat majd.
Nyitókép: Andrea Piacquadio /pexels.com
Holisztikus pszichológus
Elérhetőségeim:
Email: info@andrasibetty.com
Weboldal: https://andrasibetty.com
https://stoppanik.hu
Telefon: 06703309685
Facebook oldal: https://www.facebook.com/andrasibettypszichologus
Facebook csoport: https://www.facebook.com/groups/659371985383885/
Közösségi hozzászólások: