SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Feszültségkezelés játékosan, légzőgyakorlatokkal

Martincsevicsné Jenei Gizella [cikkei] - 2021-01-14
Néha a gyerekek viselkedése egyik pillanatról a másikra megváltozik. Az előző percben még jókedvűen beszélgetett, aztán hirtelen fülsiketítően üvölt. Hogy segíthetsz anyukaként? Például légzőgyakorlatokkal!

A gyerekek, éppúgy, ahogy mi szülők, néha szoronganak, szomorúak, idegesek és bizony néha stresszelnek. A felnőttek sok lehetőség közül választhatnak, amikor feszültségoldásról van szó. Miért ne alkalmazhatnánk néhányat a gyerekek esetében is. Az első, amit érdemes kipróbálni, hogy megtanítasz a gyermekednek néhány légzőgyakorlatot, ami segít neki oldani a belső feszültséget, segít megnyugodni és újra koncentrálni.

Legyen szó kicsikről vagy nagyokról, a következő módszerek minden életkorban hasznosak lehetnek.
 

1.Szívószál módszer

A gyerekek még nem annyira tudatosak, mint a felnőttek, ezért szülőként néha egy kis cselhez, egy kis mókához kell folyamodni. A szívószál egy olyan eszköz, amit minden gyermek szeret, ezért a következő módszert akár egy játéknak is felfoghatjátok.

Vegyetek a kezetekbe egy szívószálat, vagy képzeljétek el, hogy a kezetekben van és vegyetek egy nagy levegőt. Figyelj arra, hogy a gyermek úgy lélegezzen, hogy a hasát szinte felfújja. A kilégzésnél lazuljon el a válla, az álla és a hasa. Mintha megkönnyebbülne. Próbáljátok minél tovább elhúzni a kilégzés időtartamát, mert minél hosszabb ez az idő, annál hatásosabb a relaxáció. Egy alkalommal legalább ötször végezzétek el, hasznos lehet akkor, ha a gyerek hisztis vagy feszült.
 

2. Elefánt légzés

Ha reggel lassan indul a nap, nehezen ébred a gyermek, akkor próbáld ki az elefánt légzést. Végezheted vele együtt, ha úgy érzed, hogy rád is rád fér egy kis plusz energia.

Az elefánt légzéshez álljatok terpeszbe, kulcsoljátok össze a kezeiteket, majd lélegezzetek egy jó nagyot. Lassan szívjátok be a levegőt az orrotokon keresztül. Kilégzés szájon át történjen úgy, hogy a kilégzés megkezdésekor a karotokat leejtitek. Ezt ismételjétek meg kétszer-háromszor.

Amellett, hogy segít felébredni, hozzájárul a szem és a kéz koordinációjának javításához, lazítja a vállakat és jó érzéssel tölt el.
 

3. Nyuszi légzés

Ha a gyermek sokszor ideges, feszült, akkor a nyuszi légzés egy nagyon jó módszer, amit érdemes kipróbálnotok. A lényeg, hogy ne a légzőgyakorlatra koncentráljatok, hanem a feladat játékos részére. Egészen kicsi gyerekekkel is alkalmazható.

Képzeljétek el, hogy nyuszik vagytok. A nyusziknak gyorsan mozog az orra, olyan, mintha állandóan szimatolnának. Kérd meg a gyermeket, hogy szimatoljon, vagyis lélegezzen az orrán keresztül három rövidet, majd egy hosszú kifújással fújja ki a levegőt. Maga a játék is jókedvre deríti a gyermeket, emellett pedig ez a légzőgyakorlat segít lehiggadni, megnyugtatni az elmét, és légzési nehézségek esetén is jótékony hatású lehet.
 

4. Virág légzés

A virág légzéshez a gyermek fogjon a kezébe egy szép, színes virágot és szagolja meg. Ha nincs illatos virág, akkor képzeljétek el, játsszátok el, hogy éppen egy virágot tart a kezében. Eleinte nyugodtan végezheted vele együtt te is a gyakorlatot, így biztosan szívesebben kipróbálja.

Vegyetek egy mély lélegzetet az orrotokon keresztül, mintha megszagolnátok egy virágot. Jó mélyet lélegezzetek, hogy mélyen beszívhassátok a virág illatát. A belégzés után a kilégzés lassan, a szájon keresztül történjen. Végezzétek el a gyakorlatot lassan, közben koncentráljatok a virág illatára. Ez a módszer segít csökkenteni a feszültséget.

Ezeket a légzésgyakorlatokat eleinte közösen végezzétek el. Gyakoroljatok folyamatosan, ne csak olyan esetekben, amikor úgy látod, hogy a gyermeknek szüksége van az ellazulásra. A gyakorlás időpontja lehet például az esti lefekvés ideje. Legyen a légzőgyakorlat az esti rutin része, így az elalvás is könnyebb lehet.

Ha kitartó vagy, akkor előbb-utóbb a gyermeknek önmagától is eszébe jut, ha szüksége lesz rá. Nem kell mindegyik módszert alkalmazni. Próbáljatok ki többfélét, figyeld a gyermekedet, és válasszátok ki azt az 1-2 gyakorlatot, amit szívesen elfogad. Ha örömét leli benne, akkor könnyen magáénak érzi majd, így hamar az élete részévé válik. 

Kép forrása: Gabby K fotója a Pexels oldaláról

 

Olvasd el hasonló témájú cikkünket is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja