SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Ezekkel a krónikus betegségekkel különösen veszélyes a koronavírus

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2020-03-23
Tudjuk, hogy az új típusú koronavírus elsősorban az idős és a krónikus beteg emberekre nagyon veszélyes - de melyek azok az állapotok, amelyek indokolttá teszik az elvártnál is nagyobb óvatosságot?

Mint minden egyéb vírusos megbetegedés esetében, a Covid 19-nél is csak a tünetek egy részéért felel maga a vírus, a másik részét az immunrendszer reakciója okozza. Ezzel magyarázható, hogy egyébként egészséges gyermekeknél a betegség általában nagyon enyhe lefolyású, mert az ő immunrendszerükben még nem alakultak ki ugyanazok a hatásfolyamatok, mint a felnőtteknél – írja a 24.hu.


Nem minden fiatal van biztonságban!

Bár a hírek alapján könnyen az a kép rajzolódhat ki a fejünkben, hogy a koronavírus igazán csak a 65 év felettiekre veszélyes, a valóság ettől meglehetősen távol áll. A National Geographic egy kínai tanulmányt idéz, amely szerint a nem komoly esetek nagy részét valóban a fiatalok teszik ki, de a vizsgált 163 súlyos megbetegedés 41 százalékát fiatal felnőtteknél, 30 százalékát pedig 50-64 év közöttieknél tapasztalták.

Ennek egyik oka az, hogy aktívabb életmódjukból és szélesebb társadalmi kapcsolatrendszerükből adódóan a fiatalok körében gyorsabban terjed a vírus, a másik pedig az, hogy elsősorban nem az életkor, hanem az immunrendszer állapota dönti el, kire milyen hatással lesz a megbetegedés. A krónikus betegek elég nagy százaléka pedig a fiatalok közül kerül ki.


Ezek a betegségek jelentenek fokozott kockázatot:

Az eddigi adatok alapján a következő három fő betegségcsoport jelenti a legnagyobb kockázatot:

  • Szív- és érrendszeri megbetegedések
  • Krónikus légúti megbetegedések: cisztás fibrózis, asztma, krónikus obstruktív tüdőbetegség, komolyabb allergia
  • Valamilyen betegség vagy állapot következtében kialakult immunhiány: autoimmunun betegségek, kemoterápiás kezelés, szervátültetés

A kutatási eredmények szerint megviselt tüdejük miatt a dohányosok is fokozott veszélynek vannak kitéve.

A kutatók hangsúlyozzák, hogy ezzel senki halálos ítéletét nem mondták ki, de egy autoimmun betegséggel vagy akár súlyosabb allergiával küzdő huszonévesnek is jó oka van arra, hogy még az előírtnál is óvatosabb legyen, mert ebből a korosztályból is sokan kerülnek lélegeztetőgépre vagy akár intenzív osztályra a koronavírus-megbetegedés következtében.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: MTI/Varga György

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja