SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Mozgássérült és értelmi fogyatékos gyerekeknek is segít a gyógylovaglás

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2019-10-07
A hippoterápia vagy gyógylovaglás során a ló mint "élő gyógyászati segédeszköz" vesz részt a sérült gyerekek és felnőttek kezelésében.

Külföldön először az 1960-as években figyeltek fel arra, hogy a lovaglás jótékonyan hat a szklerózis multiplexes betegek állapotára. A hetvenes években már hazánkban is történtek kísérletek a terápia meghonosítására, ám ezek a próbálkozások rendre elhaltak.

A hozzáállás akkor változott meg, amikor egyszer egy lovagolni járó gyermek kromoszóma-rendellenességgel élő nővérét is kísérletképpen felültették az állat hátára – számolt be róla Tatár András, a Hippoterápia Gyógylovaglás és Lovastorna Alapítvány vezetője. Néhány heti lovaglás után a kislány édesanyja örömmel számolt be róla, hogy a tanárok alig akarják elhinni, milyen sokat fejlődött a gyermek rövid idő alatt: megtanult írni-olvasni, érthetőbben beszélt, jobban beilleszkedett az osztályközösségbe.
 

Kiknek ajánlott a lovas terápia?

A lovaglás bármilyen korosztály számára hasznos lehet mozgásukban és értelmükben akadályozottak számára egyaránt. A terpeszülés jót tesz a csípőízületeknek, és a görcsösen tartott izmok is kiengednek általa. A lovas reflexszerűen veszi fel a ló mozgását, így fejlődik az egyensúlyérzéke, összerendeződik a mozgása. A ló testmelege fokozza a perifériás vérkeringést, és jó hatással van a merev izmokra. Ezért is használnak a terápia során nyereg helyett plédet.

A sérült gyermek számára nagy élmény, hogy a ló hátán olyan önállóságot él át, amilyet egyedül korábban soha. Még aki nem is tud biztosan ülni, az is rendszerint jól tartja magát a lovon. Felülről nézve a világot egészen új távlatok nyílnak meg előttük, és ebben a pozícióban a szemkontaktust is nehezebben kerülik el. A tapasztalatok azt mutatják, hogy aki megszokta, hogy a ló hátáról a másik szemébe néz, az már a földről sem fogja a cipője orrára szegezni a tekintetét.

A terápia megkezdéséhez mindig szükség van a háziorvos engedélyére, bizonyos betegségek – mint például a nyitott gerinc és a szőrallergia – ugyanis kizárják a kezelésben való részvétel lehetőségét.
 

Rövid- és hosszú távú hatások

Pócsik Gábor lovasterapeuta szerint azonnali eredményt nem érdemes várni, a jótékony hatások általában több hónap után jelentkeznek. Az egyetlen, ami nagyon hamar kialakul, az a fentebb említett szemkontaktus-felvétel. Az is gyakori, hogy az addig pelenkás nagy gyerek 2-4 hónap lovaglás után szobatisztává válik.

A heti 1-2 alkalmas kúra azonban egy idő után meghozza a gyümölcsét. Addig állni és járni alig tudó gyerekek indulnak el, tökéletesen kezdenek egyensúlyozni, magabiztosabbakká válnak. A hosszú távú cél pedig az, hogy megszeressék az állatokat, és olyan pluszt kapjanak általuk, amely egész életükben elkísérheti majd őket.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: Puhach Andrei / shutterstock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja