Tapintsd ki a bajt!
A mellrák elleni harc kulcsa a korai felfedezés, melynek első és legfontosabb pillére a rendszeres szűrés. Az otthoni önvizsgálata jelentős mértékben növeli az esélyét annak, hogy egy esetleges elváltozás még korai stádiumban észlelésre kerüljön. Nagyon fontos azonban tisztában lenni vele: az önvizsgálat NEM helyettesíti a mammográfiai szűrést, viszont kiegészíti.
Csökkentsd az esélyt!
A mellrákot nem lehet megelőzni. Számtalan dolog hozzájárulhat a kialakulásához, de sok tényezőt még a mai napig nem ismerünk. A családi előfordulás, a túlsúly, az alkohol, vagy a stressz is hozzájárulhat a betegség kialakulásához, de maga az életkor is egy kockázati elem. Az emlődaganatok 80%-át 50 éves kor felett diagnosztizálják. Ettől függetlenül még fiatalon sem dőlhetünk nyugodtan hátra, 30 év felett az előfordulás gyakorisága fokozatosan nő, így ettől a kortól már 3 évente javasolt a mammográfiai szűrés. Ami az önvizsgálatot illeti, 20 éves kortól mindenkinek erőteljesen javasolt.
Ismerd a tested!
Ahhoz, hogy az önvizsgálat során felfedezzük még a legapróbb jeleket is magunkon, tisztában kell lennünk saját testünkkel. Ismernünk kell mellünket, hogy tudjuk mihez viszonyítani. „Mindenki saját mellét ismeri legjobban, így hamarabb vesz észre bármilyen változást. Mindig a menstruáció után rögtön a legideálisabb átvizsgálni a mellet. Végig kell tapintani állva és fekve, felemelt és leengedett karral. Emellett tükörben érdemes nézni a bőrelváltozásokat is” - figyelmeztet Dr. Riedl Erika. Azoknak, akik már menopauzában vannak, érdemes minden hónapban kijelölni egy napot és mindig ugyanezen a napon végezni a vizsgálatot.
A vizsgálat menete:
- Leengedett kezekkel tükör előtt állva alaposan ellenőrizni kell a melleket. Elölről és oldalról is, illetve a mellbimbót is szemügyre kell venni, nincs-e rajta valamilyen változás.
- Ugyanezt a vizsgálatot felemelt karokkal is meg kell ismételni.
- Egyik kart a magasba emelve, másik kézzel zárt ujjakkal, körőző mozgással vizsgáljuk át a melleket. Figyelni kell, nem érezhető-e bármilyen apró kis csomó, göb.
- A vizsgálatot a másik oldalon is meg kell ismételni.
- Fekvő helyzetben az egyik vállat alá kell támasztani egy párnával. Ugyanezt a kezet magasba nyújtva alaposan át kell tapintani a mellet. Nem szabad kihagyni a hónalj közötti területet sem. Leengedett kézzel ugyanezt újra végig kell csinálni.
- Az előző pontot a másik oldalon is szükséges megismételni.
- A mellbimbókat enyhén megnyomva meg kell figyelni, nem tapasztalható-e bármilyen váladékozás.
Figyeld a jeleket!
Mikre kell odafigyelni? Minden jelre! Ilyenek például a kisebb-nagyobb csomók a mellben, vagy a hónaljban, a mell formájának elváltozása, a mellbimbó behúzódása, az emlő bőrének megváltozása, a narancsbőr tünet, a bimbók váladékozása, amely lehet akár véres váladék is, vagy a bimbó udvaron lévő nem gyógyuló seb is.
Mindenképp fontos tudni, hogy a csomók a legtöbb esetben nem járnak fájdalommal, ez pedig megtévesztheti a betegeket. „A fájdalom nem utal daganatra, az hormonális okok miatt szokott jelentkezni” - mondja a doktornő.
Amennyiben az önvizsgálat során – vagy önvizsgálaton kívül bármikor – változást, váladékozást, csomót, vagy bármilyen furcsa tünetet észlelünk mellünkön, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni!
Forrás: Margit Medical Center, purecom foto: Pixabay / Foundry
Közösségi hozzászólások: