SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Szülés után fokozott a mellrák kockázata?

Családinet [cikkei] - 2019-06-06
A terhességek és a szülések védenek az emlőráktól - ezt az összefüggést sokan hallották már, a köztudatban így vélekednek a gyerekvállalás és a későbbi mellrák-kockázat viszonyáról. A valóság azonban ennél bonyolultabb: a szülés utáni időszakban is előfordulnak melldaganatok, de hosszútávon valóban védelmet adhat a szülés a nőknek - hívja fel a figyelmet Dr. Riedl Erika, a Margit Medical Center radiológus főorvosa.
Szülés után fokozott a mellrák kockázata?

A statisztikai adatok szerint élete során minden nyolcadik nőnél emlőrák alakul ki, ami Magyarországon évente nagyjából hatezer új beteget jelent, évi 2000-re tehető a halálozás. Természetesen ez nem az abban az évben felfedezett emlőtumoros betegekből tevődik ki. 

A mellrák kialakulásához köze lehet a túlsúlynak, az alkoholfogyasztásnak, a stressznek, de a hormonkészítmények, a fogamzásgátló-tabletta szedése, a korai menstruáció vagy a késői klimax is összefüggésbe hozható vele. A mellrák nem előzhető meg, a rendszeres szűrés viszont életet menthet.



Szülés után: veszély és védelem

 
Friss, nemrégiben közzétett kutatás azt bizonyítja, hogy a szülést követően mintegy 24 éven keresztül fokozottan fennáll a melldaganat kockázata.

„A terhesség és szülés utáni időszakban is előfordulnak melldaganatok, és a statisztikák szerint valamelyest gyakrabban. A legnagyobb gond általában azzal van, hogy ha a nők észre is veszik az elváltozást, nem gondolnak rosszra, és viszonylag későn történik meg az első vizsgálat. A fiatal kor miatt nem merül fel a gyanú, hogy daganatról lehet szó" - mondja a doktornő.
 
A többször szült és szoptatott hölgyek esetében ritkábban fordul elő emlődaganat 60 éves koruk körül, amikor a leginkább jellemző a betegség diagnosztizálása. 

A szülést követő ötödik év után a mellrák-rizikó fokozatosan csökken, és mintegy 24 év elteltével a gyermeket szült és nem szült nők emlőrák-rizikója közel azonos lesz. Mondhatjuk, hogy a szülés védelmet ad a nőknek, de ez korántsem jelenti azt, hogy a szűrővizsgálatot az anyáknak nem kell komolyan venni. A szülést követően 34 év elteltével a korábban gyermeket szült nőknél az emlőrák rizikója körülbelül 23%-kal kisebb, mint a gyermektelen nőknél."

Forrás: Margit Medical Center
Kép: Pexels / Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja