SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Megdöbbentő adatok a mellrákról

Családinet [cikkei] - 2018-10-01
Az édesanyád, a nagymamád, a barátnőd, vagy akár Te? Kiszámíthatatlan.
Egyik napról a másikra, hirtelen minden megváltozik.

Kapsz egy diagnózist és lepereg előtted az egész életed. Vajon mit csináltál rosszul? Vagy mit tehettél volna másképp? Dr. Riedl Erikával, a Margit Medical Center radiológus főorvosával beszélgettünk az október 1-jén tartandó Mellrák Elleni Küzdelem Világnapja kapcsán a magyarországi mellrák-helyzetről.

Élete során minden 8. nőnél emlőrák alakul ki.

Ez ma Magyarországon évente 5-6.000 új beteget jelent, közülük pedig nagyjából 2.000 nő nem éli túl a betegséget. Bármennyire is ijesztő statisztika ez, a betegség korai felismerése esetén a mellrák nagy eséllyel túlélhető, vagyis nagyon sok múlik azon, mennyire törődünk magunkkal, figyelünk a testünk jelzéseire, változásaira. A rendszeres szűrés életet menthet.

"Sajnos a hölgyek még mindig nem veszik ezt elég komolyan. Szervezett szűrésen országosan kb. 40%-os a megjelenés. Ennél azért persze jobb a helyzet, mert vannak, akik nem szűrésre mennek, hanem vagy beutalóval járnak vizsgálatra, vagy magánrendeléseket keresnek fel. Összességében így is még kevesen járnak rendszeresen vizsgálatra" – hívja fel a figyelmet a doktornő.

Manapság elég sok helyen figyelmeztetnek minket a veszélyekre. Tele vannak az újságok, a reklámok, az orvosi rendelők a különböző statisztikai adatokkal, ehhez képest miért is nem vesszük még mindig kellőképpen komolyan a tényeket? Nos, nagyon sok múlik azon, vajon hogyan állunk általában a kockázatokhoz. Egyesek a fenti adatokat úgy értelmezik, ha 8-ból 1 nő megbetegszik, az nagyon magas arány. Mások viszont úgy látják ezt, 8-ból 7 nő soha nem találkozik a betegséggel, vagyis 87,5% eséllyel megúszhatják az egészet. Az egyéni helyzetünk természetesen nagyban befolyásolja a hozzáállásunkat – például volt-e a családunkban, környezetünkben emlőrákkal diagnosztizált nő, vagy úgy gondoljuk, a magas kockázatú kategóriába tartozunk-e.

Pusztán az adatokat nézve 12% esélyünk van az emlőrák kialakulására életünk során, de az egyéni kockázatunk ennél lehet alacsonyabb, vagy magasabb. Ezt pedig rengeteg különböző tényező befolyásolhatja.

"Nagyon sok minden okozhatja és sokat nem is ismerünk. Amit tudunk, a túlsúlynak, az alkoholnak, stressznek nagy szerepe van, a hormon készítmények, korai fogamzásgátló tabletta szedése, mind összefüggésben lehet vele. Ezen kívül sok olyan dolog van, amit nem tudunk befolyásolni, például a korai menstruáció, vagy a késői klimax" - mondja a doktornő.
 

Hogy megelőzhető-e a mellrák? Sajnos nem.

Viszont bármennyire is közhelynek hanzgik, egészséges étrenddel, a dohányzás és az alkoholfogyasztás kerülésével csökkenthetjük a kockázatot. Azt pedig ne felejtsük el, még ha a betegséget elkerülni nem is lehetséges, a gyógyulás esélyeit viszont igenis növelhetjük. Rendszeres szűréssel, korai felismeréssel akár az életünket is megmenthetjük. A közegészségügyi intézményekben sajnos sokszor hosszú a várakozás a szűrővizsgálatokra. Mivel azonban az idő is fontos tényező a mellrák elleni küzdelemben, érdemes ilyenkor felkeresni egy magáncentrumot, ahol bármilyen gyanú esetén azonnali választ kaphatunk kérdéseinkre. A mai korszerű kezeléseknek köszönhetően a korai emlőrákok esetében nagyjából 80%-os, legalább 5 éves túlélési esély lehetséges.

"A legfontosabb, hogy ne tekintsük halálos ítéletnek! Ma már a korai felismerés és a korszerű kezelés következtében igen nagy százalékban, 15-20-25 évvel is túl lehet élni a felismerés idejét" - hívja fel a figyelmet Dr. Riedl Erika. 

Csak hogy értsük a különbséget, késői stádiumú felismerésnél ez a szám már csak 15% körüli.

Az életedről van szó, úgyhogy ne várakozz! Itt az ideje, hogy tényleg foglalkozz magaddal!

Forrás: purecom
Indexkép: youtube

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja