SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kötelező és ingyenes lesz a bárányhimlő elleni védőoltás

Teszáry Nikolett [cikkei] - 2017-12-21
Korábban több - az oltási rendben jelenleg nem szereplő - oltás támogatásáról is szó volt, és most úgy tűnik, a hazánkban jellemző egyik leggyakoribb gyermekbetegség ellen a jövőben térítésmentesen juthatnak oltáshoz a családok.


A bárányhimlő tünetei

A bárányhimlő, melyet a Varicella-nevű vírus okoz, az egyik legragályosabb fertőző betegség a gyermekek körében Magyarországon, a lakosság 95%-a esik át rajta 15-16 éves korára. Míg sok kisgyermek könnyen veszi a kórral járó tüneteket, addig az immunhiányos csecsemők esetében akár életveszélyes állapotot is előidézhet a vírus. A legjellemzőbb tünet a viszkető kiütések sokasága testszerte (akár a testen belül is), de a vele járó magas láz és étvágytalanság is elég nagy kockázatot jelent a picikre nézve. Cseppfertőzéssel terjed, ezért a gyermekközösségekben robbanásszerűen szokott végigsöpörni a járvány.

Kapcsolódó cikkünk: Vigyázzunk a bárányhimlővel! Rettenetes szövődményei lehetnek


Ingyenes lesz a bárányhimlő elleni oltás

A kötelező oltások között nem szerepel, jelenleg 10.000 - 10.000 forintba kerül a kettő, egymástól hat hét különbséggel beadandó vakcina. Sok családnak ez is terhet jelent - pedig a százezres tételt jelentő meningococcus oltáshoz képest még az olcsóbbak közé sorolható. Számos szülő tartott ki amellett, hogy egyszerűbb, ha a gyermek átesik a betegségen, azonban a vírus az elmúlt években folyamatosan mutálódik, az általa okozott tünetek súlyosabbak, egyre több gyermek kerül kórházba emiatt és már halálos kimenetelű eset is előfordult. Ezért sok család döntött úgy, hogy mégis beadatja a vakcinát. Számukra lehet jó hír, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma a jövőben a támogatott és kötelező oltások közé illeszti a Varicella - vírus elleni oltást. Emellett az egészségügyi dolgozók kanyaró elleni immunizációját is támogatja majd az állam.

A bárányhimlő elleni védelem térítésmentes lesz, a kötelező oltási rendben várhatóan a 15 és 18 hónapos korban esedékes oltásokkal együtt kerül majd beadásra. Arról egyelőre nincs információ, hogy az újítás pontosan mikortól lép életbe, illetve, hogy valamilyen formában érinti-e majd az idősebb gyermekeket.

A korábban sokszor felmerült és szintén óriási anyagi terhet jelentő Menningococcus elleni oltásról egyelőre nincs hír.

Fotó: James Gathany, Judy Schmidt, USCDCP / PIXNIO

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja