SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mentősarok - A karácsony és a kakas

Családinet [cikkei] - 2017-12-22
"Mentősarok" című sorozatunkban kedves, vicces, néha szomorú, máskor tanulságos eseteket írunk meg, melyek megtörténtek valamikor a mentőkkel, a kivonulások kapcsán. A sorozat nem titkolt célja, hogy egy kis betekintést kapjon az olvasó a mentők mindennapjaiba, hogy sztorizgatva emlékezzünk és néha tanulságokat is levonjunk.

2016. december 25. reggel fél hét körül lehetett, amikor beértem az állomásra a huszonnégy órás szolgálatom megkezdéséhez. Aznap csak a délelőtti órákban legalább tizenegyszer csörgött a szolgálati telefon, családon belüli erőszakhoz, leforrázásokhoz és lakástűzhöz.

Minden szolgálatom alatt változó a vonulásaink száma, de az ünnepek alatt lényegesen többször hívnak bennünket valódi és kevésbé valódi vészhelyzetekhez. Délután már kicsit nyugodtabbak lehettünk, ami nem volt baj, mert fel kellett készülnünk a karácsonyi, ünnepi hangulatú estére. Nem mondok újdonságot azzal, hogy általában mindenkinél úgy zajlik a karácsony, hogy meghitt-, ünnepi hangulatban tölti el ezt a pár a napot szűk vagy éppen tág családi körben. A mentők szempontjából ez kicsit másképp zajlik. Sajnos némelyik családban, hogyha egy évben csak a karácsonyi ünnep alatt találkoznak egymással a rokonok, egy idő után nem bírják elviselni, hogy egy fedél alatt vannak a másikkal és nekiesnek egymásnak a testvérek, a szülők, a nagyszülők vagy a rokonság többi tagja.

De biztosan ismerős az is, hogy a nagyszülőknél töltjük a karácsony napjaiból az egyiket, és a mama kapkodva hordja a jobbnál jobb ételeket és a forró levest az asztalra. Nos, ebből adódóan fordulhat elő, hogy leforrázza magát, vagy az unokáját a nagyi.
Ugyancsak sűrű probléma, hogy a meggyújtott mécsest otthagyjuk a szobában a függöny mellett és egy idő után már nem csak a mécses ég, ami csúnya véget vet a karácsonyi hangulatnak.

A 25-ei este sem volt sokkal nyugodtabb, mint napközben. Ritkábban fordul elő, hogy kisgyermekhez hívnak ki minket, de aznap este egy 5 év körüli sráchoz küldtek minket. Hajnali negyed kettőkor érkezett a hívás, hogy furcsán köhög a gyermek és nehezen veszi a levegőt. A helyszínen egy pszeudokruppos kisfiút találtunk, akit az ellátás után kórházba szállítottunk, természetesen szülői kísérettel. Az anyuka jött velünk, amiből adódóan érdekes szituáció állt elő, mert a gyermek inkább apás beállítottságú volt. Még a kórházba indulás előtt a kisfiú az anyukája vállán elaludt, de amint felébresztette őt az anyuka, a gyermek hirtelen felém nyúlt, majd csak ennyit mondott:

- "Apa!"

Miután ezt kimondta és érzékelte, hogy most nem az apukája áll ott, kissé megijedt tőlem, és nem mert szóba állni velem. A kórházba vezető út alatt a kisfiú és az anyuka a mentőautó hátuljában ültek velem. Egy gumikesztyűből csináltam a kisfiúnak egy kakast úgy, hogy felfújtam és alkoholos filctollal rajzoltam rá szemeket és szájat, hogy oldjam a gyerekben a feszültséget. Nagyon tetszhetett a kissrácnak, mert utána legalább tíz percen keresztül folyamatosan beszélt hozzám. Amikor a kórházba értünk és átadtuk a papírokat - és ezzel együtt a kisfiút is, a búcsú pillanatában a kisfiú kissé szomorúan szólt:

- "A bácsi most elmegy?" - Kérdezte.

Én pedig rákontráztam, hogy:

- "A bácsi most elmegy."

A legényke a kakasát fogva mondott hangosan egy sziát és édesanyjához bújt. Mi pedig indultunk a következő karácsonyi feladathoz. 

Lejegyezte: Dr. Sebő Zsuzsanna

Kép: Till Krech / Flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja