SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vigyázzunk a bárányhimlővel! Rettenetes szövődményei lehetnek

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2017-06-01
A bárányhimlő ma már nem az az ártalmatlan, mondhatni kötelező gyermekbetegség, ami néhány évtizeddel ezelőtt volt. A hároméves angol Lottie anyukája ezt egy életre megtanulta, amikor kislánya a betegség szövődményeként stroke-ot kapott.

„Egy júliusi este kezdődött. Sokáig kint maradtunk este, ezért azt hittem, Lottie csak a fáradtság miatt nyűgösködik. Étvágytalan volt, nem beszélt rendesen, és kiejtette az italát a kezéből. Azt gondoltam, alvás után rendbe jön.” – mesélte el a történetet az édesanya, Claire Marriot a Mirror-nak.

Nem így történt. A kislány ébredés után nem tudott járni, folyamatosan elesett. Először a közeli kórházba szállították, ahol arcizombénulásra gyanakodtak, mert a gyerek jobb orcája lefittyedt, ez azonban nem indokolta, hogy miért nem tud rendesen menni. A CT vizsgálat után azonban egyértelmű lett a diagnózis: stroke.

„Nem akartam elhinni. Stroke 3 évesen? Az orvos semmi jóval nem kecsegtetett, azt mondta, eddig egyetlen olyan esettel találkozott a praxisában, aki felépült belőle. Összetörtem. A kislányom soha nem fog férjhez menni, nem lesznek gyerekei, még azt sem fogja többé mondani, hogy anyu és apu.” – vallotta az anya.

Később, egy másik kórházban kicsit jobb híreket kaptak a szülők, az ottani orvosok bíztak Lottie felépülésében. A reményeik be is igazolódtak, a gyermek néhány nap múlva lábra állt, két hét elteltével haza is mehetett a kórházból. A fejlődésében azonban drasztikus visszaesés következett be, újra kellett tanulnia az önálló evést és a szobatisztaságot. A járása továbbra is bizonytalan maradt, gyakran elesett, édesanyja pedig – attól való félelmében, hogy mindez egy újabb stroke jele – egy pillanatra sem engedte ki a látóteréből. Már jó úton halad, de a teljes felépülése várhatóan két évet fog igénybe venni.

A fő kérdés azonban sokáig megválaszolatlan maradt: mi okozta a bajt? Szívbeteg vagy egyéb problémákkal küzdő gyerekekkel olykor előfordul, hogy stroke-ot kapnak, ám Lottie teljesen egészséges volt. Végül számtalan vizsgálat után kiderült, hogy az esetért négy hónappal korábbi bárányhimlője okolható. A szemgolyóján is megjelent akkor egy kiütés, azon keresztül jutott be a vírus a véráramba és az agyi artériákba.

Hasonló történetekbe napról-napra bele lehet futni, mégsem egyértelmű ma még minden szülőnek, hogy a bárányhimlő ellen lehet tenni. Pedig a lehetséges szövődmények tárháza igen szélesbőrfertőzés, vérmérgezés, tüdőgyulladás, vakság, vagy akár halál is járhat vele. Sok országban ma már szinte kötelező is ellene a védőoltás, az USA-ban például a legtöbb tagállamban az általános iskolai felvétel egyik feltétele, hogy be legyen oltva a gyermek.

Eddig évszázadokon keresztül tartotta magát a nézet, miszerint a bárányhimlőt kisgyerekkorban el kell kapni. Ennek volt is létjogosultsága, az ugyanis tény, hogy felnőtt korban – főleg a terhes kismamáknál – nagyon súlyos következményei lehetnek a betegségnek. Ma már azonban tudjuk, hogy a szövődmények, ha ritkábban is, de kicsi gyerekeknél is felléphetnek. A 21. században van már lehetőség a védekezésre, éljünk hát vele, és oltassuk be gyermekeinket! 
 
A bárányhimlő elleni oltás csak 2019 őszétől vált közelezővé, azóta 13-16 hónapos kor között adják be a csecsemők számára. 
 

Fotó: Petras Gagilas/flickr

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja