SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

Az ideális testsúly: fontos adat vagy népbutító mítosz?

Dr. Gajdács Ágnes [cikkei] - 2017-10-02
"Mennyi az ideális testsúlyom?" - ez az egyik leggyakoribb kérdés, ami a túlsúlygyógyászattal (obezitológiával) foglalkozó orvosi rendelőkben elhangzik. Az ideális testsúly elérése sokak titkos vágya, a fogyókúrák elkezdésének gyakori oka, és a sikeres fogyás szinte egyetlen fokmérője. De tényleg ennyire fontos az ideális testsúly, vagy csak egy mítosz, amellyel ideje leszámolnunk? Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász segítségével járjuk körbe a témát.

"A kérdés eldöntéséhez először nem árt tisztázni ideális testsúly fogalmát. Talán nem meglepő, hogy a fogalom megalkotása a biztosítótársaságokhoz kötődik, ugyanis nekik már jó néhány évtizeddel ezelőtt feltűnt, hogy a súlyfelesleggel rendelkező embereket érdemes magasabb kockázati kategóriába sorolni, mert rövidebb ideig élnek a statisztikai adatok alapján. 
Az életbiztosítási  statisztikák azt is kimutatták, hogy van egy olyan testsúly-tartomány, ami  jobb egészségi állapottal, hosszabb élettartammal jár együtt, ezt nevezték el ideális testsúlynak. A ideális testsúly meghatározására  különféle táplálkozástudományi képletek, táblázatok adnak viszonyítási alapot. Az ideális testsúly kalkulációja régebben a nem és testmagasság alapján történt, a közismert Broca-index, vagy módosított Broca-index felhasználásával. Ezen kívül sok más kalkuláció is létezik, korszerűbb esetben a nem,  az életkor, sőt akár a csuklókörfogat is a számítás részét képezi.

Az ideális testsúly táblázatok az ideális testsúly tartományon belül egy átlagértéket, és az alsó és felső határértéket tartalmaznak. A két határérték közti tartomány teljes egészében az ideális testsúly zónához tartozik, tehát nem egy bizonyos ideális testsúly értékben, hanem ideális testsúly tartományban kell gondolkodnunk!" - ismerteti az ideális testsúly fogalmát Dr. Gajdács Ágnes.


Mérlegfüggők és mérleg-gyűlölők

"A testsúlymérleg egy eszköz, amely megméri az aktuális testsúlyunkat. Valójában viszont azért állunk a mérlegre, hogy valamihez képest meghatározzuk a súlyunkat, pl. hogy  a tegnapi, az egy évvel, vagy 10 évvel ezelőtti súlyunkhoz képest  fogytunk vagy híztunk. Viszonyíthatjuk a testsúlyunkat egy barátunk, vagy egy ismert ember testsúlyához, vagy a kalkulált ideális testsúlyunkhoz is.

Ez a viszonyítási alap azonban néha nemcsak egy számot, hanem egy érzést, vagy erős érzelmi reakciót vált ki, az egész napot elronthatja, vagy megszépítheti, és akár mérlegfüggőséghez, vagy  mérleg-gyűlölethez vezethet. A függők naponta akár többször is ráállnak a mérlegre, reggel, étkezés edzés, vagy szaunázás előtt és után. Mások már régóta nem állnak mérlegre, mert nem akarnak szembesülni azzal, mennyit híztak az utolsó mérés óta (ami akár évekkel előbb is lehetett).


Milyen gyakran mérjük a testsúlyunkat?

Mindegy, hogy naponta, hetente egyszer vagy kétszer, a lényeg az, hogy ne járjuk meg a mennyet vagy a poklot minden mérésnél. A többség ráadásul nem tartja reálisnak a rá vonatkozó ideális testsúly értéket. A normális vagy az alatti testsúlyúak általában magasnak találják, a súlyfelesleggel rendelkezők pedig elérhetetlenül alacsonynak tartják a rájuk vonatkozó ideális testsúlyt, viszont a fogyókúra tervezésekor a felesleg mértékétől függetlenül mégis a rájuk vonatkozó ideális testsúly alá szeretnének kerülni! Az irreális célkitűzés azonban a sikeres fogyókúra leggyakoribb akadálya.

Tudományos tény, hogy az aktuális testsúly önmagában alkalmatlan arra, hogy a test  tápláltsági, vagy egészségi állapotáról felvilágosítást adjon, ezért került bevezetésre a testtömeg index (BMI=Body Mass Index). Az orvosi gyakorlatban jelenleg a BMI alapján történik a tápláltsági kategóriába sorolás. A BMI kategóriák alapján történik például a túlsúly és az elhízás elkülönítése egymástól, és a súlyossági fokozat megállapítása. Az ideális testsúlyhoz hasonlóan viszont a BMI sem alkalmas az alkati különbségek, vagy a test összetételének megítélésére" - hívja fel a figyelmet az obezitológus szakorvos.


Testösszetétel: az ideális testsúly mítosz lerombolása

"A testösszetétel ismerete segít annak megértésében, hogy akár változatlan testsúly mellett miért van szükség egyre nagyobb méretű ruhákra. A testösszetétel nagyon leegyszerűsített formában a test zsírtömegéről és a sovány testszövetek (izom, csont, szervek, vér stb.) tömegéről és ezek arányáról ad felvilágosítást, legtöbbször százalékos formában.

A testösszetétel meghatározás elengedhetetlen a tápláltsági állapot felmérésekor. Az elhízás ugyanis valójában a szervezetünkben található zsírszövet mennyiségének  túlzott növekedése, tehát a test elhájasodása!

Ezért tehát romboljuk le magunkban az ideális testsúly mítoszát, és az egyszerű testsúly mérés helyett mindig vegyük figyelembe, és komplexitásukban értékeljük a BMI-t, a testösszetételünket és a körfogatainkat (pl. has-, vagy csípőkörfogat) is az aktuális tápláltsági állapotunk, vagy a fogyókúránk sikerének  megítélésekor!" - javasolja Dr. Gajdács Ágnes obezitológus szakorvos, testsúlygyógyász.

Fotó: TeroVesalainen / pixabay

Dr. Gajdács Ágnes


Dr. Gajdács Ágnes
Obezitológus, belgyógyász

Elérhetőségeim:
Rendelő: MediFat Obezitológiai és Antiaging Klinika
1062 Budapest, Andrássy út 97. fszt. 2.
E-mail: info@medifat.hu
Honlap: http://www.medifat.hu
Blog: http://www.alakdoktor.blog.hu

Kizárólag fogyásról és egészséges életmódról feltett olvasói kérdésekre válaszolok!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók a Semmelweis Egyetem szakértője szerint

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

A tavaszi UV-sugárzás elleni védekezés fontossága

A tavasz beköszöntével az éghajlat változása mellett a napsugarak intenzitása is fokozatosan növekszik. Bár sokan a nyári hónapokkal társítják az erős napfényt és a lehetséges bőrkárosodást, már a tavasz elején is jelentős UV-sugárzási értékek érhetők el. E blogbejegyzés célja, hogy részletesen ismertesse az UV-sugárzás tudományos hátterét, annak hatását a bőrre és a szemre, valamint bemutassa a megelőző intézkedéseket, amelyekkel elkerülhetjük a hosszú távú károsodásokat.

A tartós és egészséges fogyás kulcsa az életmódterápia

Az egészséges fogyáshoz a személyre szabott étrenden és a mozgáson alapuló életmódterápián át vezet az út - mondja dr. Vékony Blanka dietetikus. A Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Kar Dietetikai és Táplálkozástudományi Tanszékének tanársegédje kiemeli: az életmódterápiában nem önmagában a fogyáson, hanem a test zsír-izom arányának optimalizálásán van a hangsúly. Emellett itt fontos szempont a fokozatosság és a fenntarthatóság, szemben a divatdiétákkal, amelyek gyors sikerrel kecsegtetnek ugyan, de akár különféle hiánybetegségekhez is vezethetnek.

Azt mondták neki, sosem lehet anya - Egy nő, aki dacolt minden előítélettel

Tonje Grønbeck története inspiráló bizonyítéka annak, hogy az igazi szeretet és kitartás felülírhat minden akadályt. A spinalis muszkuláris atrófiával (SMA) élő nőnek orvosai azt mondták, sosem lehet anya. De ő és párja, Morten, nem hagyták, hogy mások véleménye befolyásolja az életüket. Ma pedig két gyönyörű lány boldog édesanyja.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja