SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Európában nálunk él a legtöbb elhízott kisgyerek

Családinet [cikkei] - 2019-11-25
Szülőként fontos nagy hangsúlyt fektetni a gyermekek megfelelő életmódjára és a betegségek megelőzésére. A gyermekek első ezer napja határozza meg a későbbi egészséget, a teljes értékű életre való alkalmasságot. Születéskor hozunk magunkkal adott genetikai információkat, de a környezeti tényezők nagymértékben átalakíthatják ezeket.

A genetika részben meghatározza a testalkatot és az anyagcserét, de a mikrobion, azaz a velünk együtt élő baktériumok és vírusok nagymértékben befolyásolhatják a genetikai kód kifejeződését. A korai túletetés, a nagyon steril környezetben tartás átprogramozzák az állapotot, ezáltal kedvezőtlenebb alkalmazkodást hoznak létre. A gyermek fogékonyabbá válik bizonyos betegségekre, mint pl. a cukorbetegség, kövérség, bizonyos fertőző betegségek. Ezért hasznos kikérni orvosunk tanácsát gyermekünk boldog jövője érdekében.

A Czeizel Intézet betegségmegelőzési programja élen jár a krónikus állapotok felderítésében, megelőzésében és gondozásában. Dr. Almássy Zsuzsanna, évtizedes szakmai tapasztalattal és kiváló klinikai eredményekkel rendelkező, elismert diabetológus, csecsemő- és gyermekgyógyász, az intézmény betegségmegelőzési programjának vezetője azokat a családokat is várja, akiknél az előző generációkban obesitas, vagyis kövérséggel, illetve súlyproblémákkal küszködnek. A megfelelő időben elkezdett prevencióval a genetikusan kódolt betegségek nagy része megelőzhető. Ma már minden negyedik iskolás túlsúlyos vagy kövér, ennek a következménye cukoranyagcsere zavar, magas vérnyomás, zsírmáj és szív-érrendszeri betegség is lehet.

Európában Magyarország listavezető ezen a téren, ennek az egyénre és a társadalomra való következményei is felbecsülhetetlenek. Nincs megfelelő test és egészségtudatunk, ezt idejekorán el kell kezdeni. Itt felmérhetik a gyerekeket, megfelelő programokat ajánlanak, akár gyógytornász, dietetikus segítségével, életmód tanácsadással. Diabetológusként a már kialakult betegségekkel és az azt megelőző úgynevezett prediabeteses állapotokkal is foglalkozik a doktornő. Ilyenek az inzulinrezisztencia, a különböző cukoranyagcsere zavarok.

Ősszel és télen a változékony időjárás és a kiürült vitaminraktárak miatt az emberi szervezet sokkal jobban kitett a különböző környezeti hatásoknak, fertőzéseknek. Gyakrabban kaphatunk vírusos felsőlégúti fertőzéseket, amelyekre a kisgyermekek még fogékonyabbak. A megfelelő és változatos táplálkozással, vitaminbevitellel, sok mozgással és helyes öltözékkel sokat tehetünk a megelőzésért. A tanácsadáson ezek a problémák is szóba kerülhetnek.

Kapcsolódó cikkeink:

Kép: WavebreakmediaMicro / Adobe Stock

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja