SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Így változik a bőrünk 40 felett

Családinet [cikkei] - 2017-08-18
Akár elfogadjuk, akár nem, a 40. életév mindenképpen egy mérföldkőnek tekinthető, hasonlóan ahhoz, mint amikor tinédzserként egész testünk - kifejezetten a bőrünk - komoly változáson ment keresztül. Negyven felett a sejtek anyagcseréje lelassul, megjelennek az arcon a ráncok és a testünket is másnak érezzük, mint fiatalon. Hogy mik ezek a változások, arról Dr. Széchenyi Kornél orvos-esztétikai specialista, a Budai New Beauty Orvos-Esztétikai Központ vezetője mesél.

Bőrünk pigmentáltabb lesz

Amikor elsősorban a finom ráncokra koncentrálunk a tükör előtt, nem vesszük észre, hogy bőrünkön más változások is végbemennek. Az egyik legfeltűnőbb a hiperpigmentáció. Napfoltok, májfoltok és egyéb barna foltok jelennek meg az évek alatt UV sugárzásnak kitett bőrfelületeken. Ezeknek a megjelenése 40 felett az öregedés első jelei, amelyek az évek alatt felhalmozott káros sugárzásnak köszönhetők. Ezért is érdemes már fiatalabb korban odafigyelni az UV sugárzás és leégés elleni védekezésre a megfelelő faktorszámú és spektrumú napfényvédő krém használatával. A kialakult foltok eltüntetése nem egyszerű feladat, legtöbbször csak halványítani lehet azokat. A “fehérítő” krémek mellett leginkább az IPL és lézeres kezelések jönnek szóba.
 

A szarkalábak feltűnőbbek lesznek

Ahogy öregszünk, bőrünk zsír- és hialuronsav tartalma csökken, ezáltal az veszít feszességéből és rugalmasságából. Ennek hatására egyre több ránc jelenik meg főleg a szem körül. A retinol tartalmú krémek használatával igen látványos eredmény érhető el a bőr fiatalosabb megjelenésének megőrzése érdekében. Dinamikus ráncok eltüntetésére a botox a leggyakrabban alkalmazott orvos-esztétikai kezelés a világon, míg a statikus ráncok esetében elsősorban a hialuronsavas feltöltést végzik.
 

A szempillák elvékonyodnak

Nem csupán arról van szó, hogy akik rendszeresen használnak szempilla spirált, úgy érzik, hogy szempilláik annak használata nélkül egyre vékonyabbak. Elsősorban a hormonális változások vannak hatással a szempillák vastagságára és szerkezetére. Ma már kaphatók olyan szempilla kondicionáló termékek, amelyekkel a szempillák szerkezete erősíthető, csökkentve ezáltal azok törékenységét is.
 

A kollagén és elasztin termelése lelassul

A kollagén és elasztin termelésének lassulása mellett, ahogy öregszünk, annak fehérjeszerkezete is megváltozik. Ennek eredményeképpen a bőrünk veszít feszességéből és rugalmasságából. Ráadásul a gravitáció hatására az még meg is ereszkedik. A rugalmas és feszes bőr megőrzése vagy helyreállítása végett a frakcionált lézeres kezelés az egyik legjobb megoldás, mivel azzal serkenthetők a kollagént termelő sejtek, valamint segít a hámszövet megújításában is. Emellett hatékony bőrfeszesítő megoldás még a HIFU (magas intenzitású fókuszált ultrahang) kezelés vagy a nem invazív arclift felszívódó szálakkal (thread lift).
 

A hialuronsav mennyisége csökken

Bár nemtől függetlenül csökken a bőr hialuronsav tartalma, nőknél mégis a menopauza környékén következik be drámai változás. Ennek oka, hogy az ösztrogén, amelyik fenntartja a bőr nedvességét a hialuronsav termelés biztosításával, jelentősen lecsökken. Emiatt bőrünk hidratáltsága jelentősen csökken, és szárazabbá válik. Ez is jelentős mértékben járul hozzá a ráncok kialakulásához. A menopauza kapcsán kezdett hormonpótlással ez a folyamat jelentős mértékben lassítható. Emellett fontos odafigyelni a bőr megfelelő külső és belső hidratálására a szervezet számára szükséges folyadék bevitelével és hidratáló krémek használatával. A hialuronsavat is lehet intradermális injekciós kezeléssel pótolni, amely ezáltal vizet megkötve hidratálja és feszesíti a bőrt. 

Fotó: Greyerbaby / pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Személyre szabott fogtisztító eszközökkel hatékonyabban előzhetők meg a fogágybetegségek

Rendszeres fogmosás és nem megfelelő méretű, helytelenül alkalmazott fogköztisztító használata mellett is kialakulhat fogínygyulladás és fogágybetegség - derül ki a Semmelweis Egyetem tanulmányából. Személyre szabott szájhigiénés eszközök használatával és megfelelő betegedukációval azonban elkerülhetők, s akár visszafordíthatók a fenti folyamatok, és a szájüreg egészsége hosszú távon megőrizhető.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Színesek, illatosak és légúti tüneteket is okozhatnak ezek az ünnepi kellékek

A gyertyák kellemes dekorációs kiegészítői otthonainknak, melyeket a karácsony közeledtével egyre gyakrabban lobbantunk lángra, ezzel is emelve az ünnep fényét. Dr. Potecz Györgyi, az Allergiaközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere szerint azonban az illatgyertyák jelentős mértékben hozzájárulhatnak a beltéri levegőszennyezéshez, és légúti irritációt is kiválthatnak az arra érzékenyeknél.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja