SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

A pikkelysömör kezelése

Kókai Kata [cikkei] - 2005-07-20
Sajnos egyáltalán nem ritka probléma, ami akár gyermekkorban is előfordulhat, s kezelése nem egyszerű.

A pikkelysömör egyfajta bőrprobléma, a bőrt és a körmöket érinti, nagyon titka esetben a nyálkahártyára is hatással lehet. Hazánkban a lakosság mintegy két százalékát érinti, férfiakat és nőket egyaránt. A pikkelysömör bármely életkorban kialakulhat, csecsemőkortól egészen idős korig. Legtöbb esetben kamasz korban jelenik meg.

A pikkelysömör, más néven psoriasis kialakulása több tényezőtől függ. A psoriasisra való hajlam öröklött, eddig mintegy hét gént találtak, mely szerepet játszik kialakulásában. Önmagában a génekben hordozott betegség nem okozna problémát, s talán soha meg sem jelenik. Ahhoz, hogy "aktiválódjon", azaz a bőrön észrevehető legyen, az öröklött gének mellett úgynevezett "provokáló faktorra" is szükség van. Ez lehet bármilyen olyan külső vagy belső tényező, amelyre a bőr reagál. Pl. gyógyszermérgezés, himlő, ekcéma esetén a bőrön is megjelennek a jellegzetes tünetek. Ilyenkor a pikkelysömörre hajlamos ember bőrén minden hasonló hatásra nem kiütések, ekcémás foltok, hanem pikkelysömör jelenik meg.

Amennyiben már aktiválódott, egyszerű bőrgyógyászati vizsgálattal diagnosztizálható. A psoriasis számtalan fajtája létezik, s a tünetek is mások. A provokáló faktorok különbözősége, az öröklött tényezők miatt sokféleképpen megjelenhet. Míg egyeseknél csupán a bőr szárazsága, pikkelyessége látható, másoknál ez viszketéssel is társul. Az életmód is nagyban befolyásolhatja ezt, a diétát betartók számára legtöbbször egyáltalán nem okoz kellemetlenséget.



A psoriasis nem veszélyes betegség, csupán a bőrproblémák, a korpásnak tűnő fejbőr nehezítheti a beilleszkedés, az önbecslést. A pikkelysömör nem adható át, csak öröklődés során. Ma már számtalan kezelési módszerrel tünetmentessé tehető. Ugyanakkor fontos szerepet játszik más problémák diagnosztizálásában, hiszen jelezhet allergiát (pl. mosóporra, vagy más, bőrrel érintkező szerre), illetve belső elváltozásokat.

Kezelésében ma már fontos szerepet játszik a biorezonancia, illetve több gyógyszer, és természetes alapú készítmény is nagy segítséget nyújt. Mivel psoriasis esetén előfordulhatnak izületi bántalmak is, érdemes betartani a szükséges diétát.

Tilos fogyasztani:

  • Savanyú ételeket (narancs, paradicsom)
  • Esetleg allergiát okozó ételek (pl. tojás, tej, kukorica) Érdemes először az összes hasonló ételt elhagyni, majd fokozatosan, egyesével visszavezetni az étkezésbe, így könnyen észrevehető, mely ételek okoznak allergiát.
  • Alkohol, cukor, zsír

Fontos ásványi anyagok és vitaminok:

  • B12
  • E-vitamin
  • Folsav
  • Cink
  • Szelén
  • Immunerősítő anyagok (C-vitamin, flavonoidok, Echinacea, macskakarom, stb.)
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja