SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hogyan előzhető meg a stroke?

Családinet [cikkei] - 2016-04-01
A magas vérnyomás és koleszterinszint is rizikófaktora a rettegett betegségnek, és a stroke-nak. Dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical radiológusa azokra a kockázati tényezőkre hívta fel a figyelmet, amelyek indokolják a rendszeres kivizsgálást.

A legfontosabb rizikófaktorok

A szűkült nyaki erek sajnos semmiféle érzékelhető tünetet nem okoznak, ám hatalmas kockázatot rejtenek a stroke kialakulása szempontjából. Egy osztrák vizsgálatban 435 embert követtek nyomon két éven keresztül, akik mind nyaki érszűkülettel rendelkeztek. Ezt minden esetben nyaki ultrahangos és ún. Doppler ultrahangos vizsgálat igazolta. A kutatás végén összegzett eredményekből kiderült, hogy azoknak az embereknek, akiknek a nyaki artériáiban zsíros plakkok rakódtak le, hatszor nagyobb az esélyük a stroke-ra, mint azoknak, akik másféle, nem ilyen típusú plakkal élnek. A rizikót tovább növelik bizonyos tényezők, mint a magas vérnyomás, magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás és a meglévő szív- és érrendszeri betegségek.
 

Nyaki ultrahang a stroke megelőzésére

A rizikótényezőkkel rendelkezők számára kiemelten fontos a rendszeres nyaki ultrahang ellenőrzés. A nyaki ereken elkezdődik az érelmeszesedés, és egy kiugróan magas vérnyomás esetén a plakkból (felrakódásból) könnyen leválhat egy darab, ami stroke-ot eredményezhet.  A stroke kialakulhat azért is, mert az ér nem bírja a magas vérnyomás által okozott terhelést egy kiugrásnál. Ha viszont a nyaki ultrahang vizsgálat előzetesen kimutatja a nyaki erek meszesedését, a beteg megelőzésképpen kaphat megfelelő gyógyszeres kezelést, amely megakadályozza a plakk további növekedését, és azt, hogy a plakk felszínére rárakódott vérlemezkék - melyek frissen rakódnak oda és így könnyen le tudnak sodródni a felszínről -, leszakadjanak, és ez okozzon stroke-ot. A stroke harmadik kiváltó oka lehet, ha a nyakban elzáródik egy ér. Ennek előjeleit szintén ki lehet mutatni nyaki ultrahang vizsgálattal, valamint a szűkület mértékét is mérni lehet így. A probléma megoldására szintén rendelkezésre áll gyógyszer, de természetesen nagyobb szűkület esetén szükség lehet egy érsebészeti műtétre, amellyel kitakarítható az ér belseje. Diagnosztikai módszer (de nem szűrővizsgálat) lehet még az érfestés, amely azonban invazív, sugárterheléssel járó vizsgálat. Az is előfordul, hogy érfestést egyben terápiás módszerként is alkalmazzák, mert egy ülésben kitágítják és ún. stent-beültetéssel nyitva tartják a beszűkült eret.

- A kockázati tényezők, különösen magas vérnyomás betegség esetén tehát szükséges egy hasi ultrahang, hogy kiderüljön, nem vese eredetű-e a probléma, és kell egy nyaki ultrahang is, hogy eldőljön, szükséges-e gyógyszeres kezelés. Ha nincs további figyelmeztető jel, elég évente-kétévente beiktatni egy kontrollt, ha azonban komoly elváltozás van jelen, félévente ajánlott a felülvizsgálat- hangsúlyozza dr. Szabó Andrea, az Oxygen Medical radiológusa.
 

Hogyan zajlik a nyaki ultrahang vizsgálat?

A nyaki ultrahang vizsgálathoz nem szükséges előkészület, a páciensnek mindössze a nyakát kell szabaddá tennie, amíg hanyatt fekszik a vizsgálóágyon. A nyak bőrét az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenik be, a szakértő pedig ráhelyezi a vizsgálófejet a nyakra és értékeli a paramétereket. Az ultrahang vizsgálatok további nagy előnye, hogy kockázat- és fájdalommentesek, nem járnak sugárterheléssel és korlátlanul ismételhetők.

Forrás: http://www.oxygenmedical.hu
Fotó: basketman/FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja