A stroke megelőzhető
Az államtitkár a Magyar Kardiológusok Társasága és a Magyar Stroke Társaság a Szívvel a stroke ellen országos kampány kecskeméti állomásán azt mondta, a stroke félelmetes megbetegedés, a magyar halálozási statisztika harmadik helyén áll, évente több ezer ember hal meg miatta.
Zombor Gábor úgy fogalmazott: az a dolguk, hogy a civilek és a szakma segítségével megfordítsák a tendenciát, jelentősen csökkentsék a stroke miatt bekövetkező elhalálozások számát, valamint maradandó egészségkárosodás hatását.
A stroke következményeként a betegek 12 százaléka meghal, illetve a stroke-on áteső betegek nagy része nehezen rehabilitálható, nehezen vezethető vissza a munkába - tette hozzá.
Álláspontja szerint együtt kell dolgozni az egészségügyi kormányzatnak, a civileknek azért, hogy már az iskolás korban olyan tudást kapjanak a fiatalok, amely meghatározza későbbi helyes életmódjukat.
Januárban szigorú, az európai szabványoknak megfelelő közétkeztetési rendelet lép életbe, így a sóbevitelt jelentősen csökkenteni kell, mert az a magas vérnyomás kialakulásának egyik legfőbb oka - mondta az államtitkár.
Zombor Gábor népegészségügyi célként fogalmazta meg az egészséges életmódot, a mindennapos testnevelés bevezetését és a sport megszerettetését a fiatalokkal. Elmondta, hogy a következő években az Egészségfejlesztési Operatív Program keretében kiemelten foglalkoznak a népegészségüggyel.
Az iskolai oktatásban a megelőzést hangsúlyozó, 3,5 milliárd forintos program indul el az egészségügy és az oktatási ágazat együttműködésével - mondta, hozzátéve, ha 30 százalékkal sikerülne csökkenteni a hipertóniás esetek és növelni a kezelt hipertóniás betegek számát, akkor jelentősen lehetne mérsékelni az elhalálozások számát.
Folyovich András neurológus főorvos, a Magyar Stroke Társaság tagja ismertette, hogy Magyarországon évente 45-50 ezer beteget vesznek fel a kórházakba stroke miatt, és csak a 25 százalékuk tud tünet- és panaszmentesen visszamenni a munkába. Ötven százalékuk valamiféle segítségre szorul, sok esetben nem tudja a munkáját folytatni. Csak akkor van remény a gyógyulásra, ha a beteg az észleléstől számított 3-4,5 órán belül kórházi kezelést kap.
A stroke kialakulásában a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, a vérzsírbetegséget és a pitvarfibrillációt nevezte a legnagyobb rizikófaktoroknak. "Ha ezeket a kockázati tényezőket meg tudjuk előzni - mondta -, akkor óriási esélyt adtunk a betegnek, orvosnak és társadalomnak egyaránt."
Szemereyné Pataki Klaudia (Fidesz-KDNP), Kecskemét alpolgármestere az önkormányzat egyik legfontosabb feladatának nevezte az egészséges életmód kialakításának elősegítését. Példaként említette a helyi, egészséges termékekhez jutás érdekében kialakított, az őstermelők termékeit népszerűsítő piacot. Fontosnak tartja azokat a beruházásokat, amelyek révén tornacsarnokokat újítanak fel a város több iskolájában, ezzel is segítve a mindennapos testnevelést.
Az alpolgármester hangsúlyozta: az önkormányzat az idősek egészségmegőrzésével is kiemelten foglalkozik, a Harmadik kor egyetemének hallgatói részére szervezett előadásokkal, valamint a nyugdíjasklubokban, az adott kornak megfelelő mozgást népszerűsítő programokkal.
Forrás: MTI
Fotó: hin255/FreeDigitalPhotos.net
Közösségi hozzászólások: