SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Torokfájás - mikor van szükség antibiotikumra?

Családinet [cikkei] - 2016-01-29
A vírusos eredetű megfázás tüneteként sokszor jelentkezik torokfájás, gyakran ez a betegség első tünete. A torokfájás lehet bakteriális eredetű is, a gyógyuláshoz ilyenkor antibiotikumra is szükség van. Milyen tünetek alapján különböztethetjük meg a vírusos fertőzést a bakteriálistól, mikor forduljunk orvoshoz?

A betegség kiváltó okai

A torokfájás az orrfolyás mellett a leggyakoribb panasz a téli időszakban, éppen ezért annyira banálisnak tűnhet, hogy a betegek sokszor nem is fordulnak időben orvoshoz; azt gondolják, hogy fájdalomcsillapítókkal, torokfertőtlenítő tablettákkal és mézes teával könnyen átvészelik ezt az időszakot – számolt be tapasztalatairól dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Torokfájást akár a hideg, száraz téli levegő is előidézhet, de lehet szezonális allergia, vagy meghűlés tünete is. Bizonyos esetben azonban bakteriális fertőzés áll a háttérben, melyet leggyakrabban streptococcus okoz. Pontos diagnózist természetesen csak az orvosi vizsgálat adhat, van azonban néhány jellegzetes különbség a vírusos és a bakteriális fertőzés között.


1. Árulkodó jelek a mandulán, torokban

Ha a tükörben, nagyra nyitott szájjal a torkunkat vizsgáljuk, és azt látjuk, hogy a mandulák duzzadtak, vörösek, fehér foltok, genny jelent meg rajtuk, vagy a torok hátsó részén, akkor javasolt orvoshoz fordulni. Ezek a tünetek nem jelentenek egyértelműen bakteriális fertőzést, ám azt egyértelműen jelzik, hogy valami nincs rendjén.


2. Köhögés, orrfolyás

A köhögés és a hátsó garatfali csorgás – amikor az eldugult orr miatt az orrváladék hátrafelé, a garat irányába távozik – következtében is jelentkezhet torokfájás. Ezek a tünetek inkább a vírusos eredetű meghűlés, nátha velejárói, ezért ilyen esetben kevésbé valószínű, hogy streptococcus fertőzés áll a háttérben.
 

3. Hőemelkedés, láz

A diagnózis szempontjából a láz korántsem annyira döntő jelentőségű, mint ahogyan azt sokan gondolják. Még ma is sok betegnél felmerül, hogy ha magas a láza, akkor biztosan antibiotikumra van szüksége. „A láz a szervezet védekező mechanizmusa a fertőzés leküzdésére, nem pedig iránytű annak meghatározására, hogy a fertőzés bakteriális, vagy vírusos eredetű-e. Egyéntől függően mindkét esetben lehet enyhe hőemelkedés és magas láz is előfordulhat.”


4. A fájdalom erőssége

Szúr, kapar, éget, minden nyelésnél úgy érezzük, mintha apró kaktusztüskék haladnának végig a torkunkon? A torokfájás a kiváltó októl függetlenül is lehet nagyon erős, ám a vírusos általában pár napon belül fokozatosan csökken. A bakteriális eredetű ezzel szemben általában fájdalmasabb és hosszabb ideig is tart, hányás, étvágytalanság, fejfájás is kísérheti.


5. Duzzadt nyirokcsomók

A nyirokcsomók feladata, hogy jó testőrökként elkapják és végezzenek a szervezetbe jutó kórokozókkal. Betegség esetén mindig a fertőzés helyéhez legközelebb eső nyirokcsomók lépnek működésbe, így a torokfájás kapcsán a nyak két oldalát érdemes finom nyomogatással átvizsgálni. Ha azt érezzük, hogy a nyirokcsomók duzzadtak, kissé fájdalmasak, akkor nagyobb valószínűséggel bakteriális fertőzéssel van dolgunk.


Az elmulasztott és indokolatlan antibiotikum szedés veszélyei

Az antibiotikumoknak ellenálló, rezisztens baktériumok terjedése világméretű probléma napjainkban, ennek kapcsán több figyelemfelhívó kampány is zajlik, ami az indokolatlan antibiotikumszedés veszélyeire figyelmeztet. Azonban nem csak a vírusfertőzésekre hatástalan, feleslegesen szedett antibiotikumok jelentenek veszélyt, az is súlyos szövődményeket okozhat, ha öngyógyítással próbáljuk meg otthon kezelni a bekteriális fertőzést. „A streptococcus okozta torokgyulladást leginkább az A-csoportba tartozó baktériumok, elsősorban a S. pyogenes okozza. Torok- és mandulagyulladás esetében a kórokozó a nyirokutakon keresztül terjedhet, mély nyaki gyulladás és tályog is kialakulhat szövődményként. Erős fájdalommal, duzzadt nyirokcsomókkal, levertséggel járó torokfájás esetén ezért mindenképp javasolt az orvosi vizsgálat.”

Forrás: www.fulorrgegekozpont.hu
Fotó: kmlphoto / 123RF Stock fotó

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja