SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Penicillin-allergia: milyen antibiotikum adható, és mi nem?

Családinet [cikkei] - 2015-03-19
Egy olvasói kérdés alapján merült fel az ötlet, hogy röviden mutassuk be a penicillin-allergia jellemzőit, valamint röviden tájékoztassuk az olvasókat, melyek a nem alkalmazható, melyek a kellő óvatosság mellett adható, és az alkalmazható antibiotikumok. A tájékoztatás természetesen elsősorban az orvosnak fontos, hiszen a szisztémás (szájon át szedhető vagy az injekciós) antibiotikumok hazánkban vényköteles gyógyszerek. Az olvasónak azonban érdemes tudnia mely hatóanyagok kerülendőek.

Mire alkalmazhatóak a penicillinek és származékaik?

Enyhe-középsúlyos, penicillinre érzékeny baktériumok okozta fertőzések, pl. fül-orr-gégészeti fertőzések (mandulagyulladás, a garat- és/vagy gége gyulladása, középfülgyulladás, melléküreg-gyulladás).
Légúti fertőzések: bronchitis/hörgőgyulladás, baktérium okozta tüdőgyulladás.
Bőrfertőzések, pl. orbánc, tályog.
Egyéb fertőzések, pl. harapott sebek, égési sérülést kísérő fertőzés.
Számos esetben, egyéb betegségekben a fertőzés megelőzése céljából is alkalmazhatóak. (pl. reumás szívbetegség, kissebészeti beavatkozások, sarlósejtes vérszegénység).

A penicillin-allergia jellemzői

A penicillin allergia voltaképpen a gyógyszermellékhatás egy fajtája.
Általában a betegek 1%-ánál fordul elő, két főbb formája ismeretes:

  1. Kevésbé súlyos esetben, az alkalmazás megkezdését követő 24 órán túl hasmenés, hányinger, viszketés, esetleg egyéb kórokozók okozta felülfertőzések vagy az ún. szérumbetegség (láz, kiütés, ízületi fájdalom, vesekárosodás) formájában.
  2. Súlyos esetben, az alkalmazás után néhány órán belül, injekció esetén még rövidebb idő, de mindenképpen 24 órán belül: viszketés, kiütés, ödéma, súlyossá váló anafilaxiás reakció, epilepsziásokon görcsöket is provokálhat. Ilyen esetben azonnal orvoshoz kell fordulni, a gyógyszer alkalmazását abbahagyni.

Maga az injekciós forma is okozhat helyi mellékhatásokat (fájdalom, gyulladás, duzzanat) de ez számos egyéb injekciós készítménynél is igaz lehet.

Bár a penicillin-allergia nem ritka jelenség, a betegek kevesebb, mint 20%-a véli úgy, hogy ő allergiás lehet erre a szerre. A súlyos gyógyszerreakciók esetén még ma is a leggyakoribb oki tényező.

Anafilaxiás reakció a betegek nem több mint 0,01%-ánál fordulhat elő, és az is ismeretes, hogy ún. keresztérzékenység (kereszt-szenzitivitás) mintegy 10%-os gyakoriságú, a pencillin-származékok és más antibiotikumok között (pl. cefalosporinok, karbapenemek).

Az ábra a brit NHS (National Health Service) egyik kórházának tájékoztató kiadványa. Tartalma röviden:

* Súlyos penicillin allergia:
1-12 órán belül

  • anafilaxia
  • angioödéma (érduzzanat)
  • urticaria (csalánkiütés)
  • ziháló légzés

** Nem súlyos penicillin allergia:
Általában 24 órán túl

  • kiütés (kanyaróhoz hasonló)
  • szérumbetegség

Pirossal jelöltek:
Ellenjavallt, nem alkalmazható szerek, mindkét allergia esetén

Sárgával jelöltek:
Csak súlyos penicillin allergia esetén kerülendőek

Zölddel jelöltek:
Biztonságos, penicillin allergia esetén is alkalmazható antibiotikumok

Szerző: dr. Székely Gábor
Forrás: Egészségkalauz
Indexkép: Mizianitka/Pixabay.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja