SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kerti virágok a házipatikában

Családinet [cikkei] - 2005-06-12
Kevesen tudják, hogy a virágoskertünkben található virágok nem csak szépségükkel gyönyörködtetnek, hanem fel is használhatjuk ezeket házipatikánk kiegészítése érdekében. Íme néhány közismert virág gyógyászati felhasználása:

Rózsa
A rózsaolaj közismerten nyugtató és csillapító hatású. A gyümölcsecetből és rózsavirágból kevert rózsaecet alhasi panaszokra javallott, de fürdővízbe is keverhetjük vagy a fürdés utáni bedörzsölésre is felhasználhatjuk.

Árvácska
Egy csésze virágzó mezei árvácskából készült tea enyhe hashajtó és vértisztító hatású.

Kamilla
A legismertebb gyógynövény, teája gyulladásgátló, görcsoldó, izzasztó, megfázás, nátha, láz esetén alkalmazható. Inhalálásra, légúti megbetegedéseknél alkalmazhatjuk, de száj- és garatgyulladások esetén is "csodaszer".

Ibolya
Teája köhögés és rekedtség ellen hatásos. Az ibolyaecet készítéséhez három maréknyi virágot töltsünk egy üvegbe, öntsünk rá borecetet, zárjuk le, és a palackot állítsuk a napra. Az elkészült ecetet szűrjük le, és zárt palackban, hűvös helyen tároljuk. Ha fáj a fejünk, igyunk meg egy pohár cukros vizet, amelybe egy teáskanálnyi ibolyaecetet kevertünk.

Levendula
Teája a felfúvódás, a hascsikarás, a migrén, a kedvetlenség, a stressz és az idegfeszültség jó ellenszere. Egy deci forralt vízbe csepegtessünk tizenkét csepp levendulaolajat: az így készült levendulavíz sebek és bőrpanaszok gyógyítására szolgál.

Jázmin
A jázminolaj a fürdővízbe keverve javítja a hangulatunkat. Borogatáshoz egy teáskanálnyi olajat keverjünk össze 200 ml búzacsíra olajjal, és menstruációs görcsök vagy egyéb női panaszok esetén tegyük a hasunkra.

Hogyan készítsük el a teát vagy a tinktúrát?
- A virágok szirmaiból és leveleiből főzhetünk teát.
- A növények gyökereiből készült főzetet egy fél órán át kell főzni, hogy kioldódjanak belőle a keserű anyagok és az ásványi sók. Leszűrés után a folyadékot mindig melegen fogyasszuk, de borogatásként is alkalmazhatjuk.
- A hideg vizes kivonathoz kb. 12 órán át áztassuk a növényeket lefedett edényben.
- A tinktúra készítéshez a növényi részeket daraboljuk fel, öntsünk rá hetvenszázalékos alkoholt (1:5 arányban), és tíz napig hagyjuk állni. Későbbi adagolása legföljebb napi 20 csepp lehet.
bzs

forrás: www.harmonet.hu

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja