SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Extra nagy élvezet xantán-gumiból és feketerépából - százalékszámítással

Török Monika [cikkei] - 2005-04-27
Arról nincs vita, hogy a joghurt igen egészséges, ráadásul még ehető is, lévén élelmiszer - de ha véletlenül nem tudnánk, elegendő kinyitni a tévé gyakorlatilag bármelyik csatornáját, hogy láthassuk: csak az intelligens mosóporok kiváltotta heves örömérzés vetekedhet egy-egy joghurt okozta katarzissal.
E heti tesztünkben három epres joghurtot cincáltunk ízekre, hogy lássuk: mitől is lesz a reklámokban a playmate olyan idegborzolóan karcsú és fitt és fiatal és jól sminkelt és kialudt.

Három terméket vizsgáltunk - nem mintha nem lett volna a boltokban két-három gondola teletömködve válogatott gyümölcsös joghurttal -, azért csupán ennyit, mert féltünk, hogy a jóból is megárt a sok, és semmiképp nem óhajtottunk vitamin- és életerő-mérgezést szenvedni.

A Danone (Budapest, Keresztúri út 210) Éden nevű, ugyanezen cég Activia fedőnevű, valamint a Mertingen (Deutschland) Früchtegut fantázianvű termékeit vizsgálgattuk és kanalaztuk. Felmerülhet persze kifogásként, hogy vajon miért választottunk egy cégtől kétfajta terméket is, ám a válasz meglepően egyszerű: az Activia-termékek a kis bennefoglalt bifidus essensisükkel, amelyről hétköznapi ember meg nem mondja, mi, olyannyira külön ágat képviselnek a joghurtok között, hogy igazán meg kellett vizsgálnunk, valóban van-e különbség a mezítlábas és az adalékanyagos termékek között - hiszen még jeles televíziós személyiségek is nyilván ettől lesznek hátborzongatóan intelligensek. Plusz eper, pedig nincs is szezonja még.

 Ár

 Az Éden joghurt 89, az Activia 95, a Früchtegut pedig 59 forintba kerül a maga 150 g-os kiszerelésében, bár ehelyt a történelmi igazság kedvéért hozzátesszük, hogy az Éden + 25 g-ot rejt magában a jóból, ám ezt a nagylelkű gyártó ingyen adja, úgyhogy a fajlagos joghurtbekerülési költség különbsége e termék szempontjából irreleváns. Az árakból két következtetés vonható le: 1. nagyon drága lehet az a titokzatos bifidus essensis (tán ha hat forint 150 g-onként), 2. a fránya eu-s termékek áraikkal kiszorítják a piacról az ősi jó magyar joghurtot - nem csodálkoznék, ha legközelebb jogos indulattól vezérelt háztáji joghurttenyésztők lepnék el a Parlament előtti teret.

Csomagolás, tárolhatóság

Vessenek bár a mókusok elé: magunk a négyzetes hasáb alakú csomagolást preferáljuk erősen - ebben közrejátszhat az itthon tárolt család mérete is, hiszen EGY pohár alakú izét hazavinni a boltból féllábon, hátrafelé ugrálva is lehet, ám próbáljanak belegyömöszölni tizenkettőt egy zacskóba úgy, hogy se a szatyor, se a termék ne sérüljön... Sértettségünket, hogy a görögdinnye sem követi a négyzetes hasáb formáját, félretéve: a három termék mértani kiterjedése számunkra megfejthetetlen logikát követ. Bár mindhárom pohár alakú, a német termék alapjának átmérője 0,5 cm-rel meghaladja a magyarét.

A két honi joghurt kiszerelése között csupán magasságbeli különbségek vannak, ez adódik a gyártó további nagylelkűségéből, ne feledjük: az Éden +25 g-ot ad ingyen - plusz csomagolóanyag... A pohárkák "természetesen" műanyagból vannak, így könnyen összenyomhatóak még telített állípotukban is egy gyermekkéz által, továbbá nem bírják (üres állapotban) a forró vizet, így kanalazás után semmi másra nem jók, mint a földgolyót minél vastagabb rétegben beborítani le nem bomló műanyaggal.

Információ, összetevők

Nem lőjük le előre a poént azzal, hogy a valódi nagy meglepetést a csomagolóanyagon feltüntetett információk adták az összetevők felsorolásával. De vajon azt tudták, hogy az epres joghurt (Activia) nem más, mint tej, eperkészítmény (12%), víz, cukor, glükóz-szirup, sűrítők (módosított keményítő, karragén, xantán-gumi), színezékek (fekete répa koncentrátum, paprika- és kurkuma-kivonat) aroma, savanyúságot szabályzók (nátrium-citrát, citromsav), cukor, tejpor, élő joghurtkultúra és Bifidus Essensis értő kezű elegye?!

Egy kis matematika

Ha egy 150 g-os termékben  (Activia) 12% az eperkészítmény - és ennek a 12%-nak csupán az 58,3%-a az eper, akkor vajon mennyi valódi eper van a termékben? És ha az eperkészítmény (Éden) 18 %-os jelenlétéből csupán 60% a valódi eper, akkor vajon mit feccöltek bele a kedves gyártók a gigantikus gyümölcs-élvezetbe?!

Früchtegutéknál nem adnak fel ilyen bonyolult leckéket, ott 4,5% a gyümölcstartalom és kész - és még azzal sem kábítanak, hogy az például eperből volna.



Íz és szín

Nem meglepő módon a német termék volt a legkevésbé rózsaszín és darabos (tekintsünk most el attól a piciny erősen feketeborsra emlékeztető kis izétől, ami a tetején úszott), továbbá ez volt az a joghurt, amelyik gondolkodás nélkül és szinte maradéktalanul belefolyt a pohárba úgy, hogy a falán csak a tejekre és tejtermékekre oly jellemző trutymó maradt felkenődve.

Az Éden és az Activia között viszont jelentős különbség volt: az Éden jóval színesebb és darabosabb volt, pedig tápértéke  (351kJ) messze elmaradt az Activiáétól (393 kJ), mely utóbbi viszont kifejezetten undorító, hetvenes évekbéli puncsfagyi színben pompázott és derekasan képzett a tetején degusztáló réteget - szemben a német csodával, amely még hűtést sem igényelt, tejtermék létére.

Eltarthatóság és néhány tévhit:

Nem óhajtunk a továbbiakban hitelrontásért a bíróságra szaladgálni, de néhány dolgot szögezzünk le a joghurtokkal kapcsolatban. A joghurt azon kívül, hogy jó ízű, számos kedvező élettani hatással rendelkezik. Jótékony hatása egyrészt a tápértékbeli minőségéből ered, másrészt a benne található élő joghurtkultúrából. Minden joghurt kitűnő protein-, kalcium- és B2-vitaminforrás. Összehasonlítva a tejjel, a joghurt gyakran még több proteint és kálciumot is tartalmaz. Ezeken kívül sok vitamint és többfajta ásványi sót is rejt, viszont relatív kevés kalóriát. Azok a savanyú tejtermékek, melyekben élő joghurtkultúra is van, további előnyökkel szolgálják egészségünket. Az élő joghurtkultúra különböző "barátságos baktériumok" összessége, amelyek a tejet joghurttá savanyítják és számos egészségügyi haszonnal bírnak. Ilyen "barátságos baktérium" többek között a Lactobacillus bulgaricus, vagy a Streptococcus termophilus, melyek jellemzően megtalálhatók minden joghurtban, vagy például egyes Bifidobaktériumok, amelyek különösen sok pozitív élettani hatással rendelkeznek.

Ez nagyon klassz, magunk is elkönnyesedtünk kissé.

De.

A joghurtban eredetileg lévő értékes anyagok nem tudnak érvényesülni ebben a vegyi környezetben, hiszen a tejből amúgy a számunkra is hasznos baktériumok segítségével lesz joghurt - ám a pasztőrözés során ezeket is teljesen kiirtják.

Különben megromlana ugyanis. És akkor már nem eladható.

Mellékhatások

Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy egy-egy gyümölcsjoghurt gyakorlatilag elenyésző mennyiségben tartalmaz gyümölcsöt és joghurtot, így az egészségre egyáltalán nem ártalmas - feltéve, ha az ember nem lép kellemetlen reakciókba a poharakba gyömöszölt xantán-gumitól, feketerépától vagy a (német termék) E440-es felségjelű tartósítószertől. Mi magunk például a teszt végére úgy döntöttünk, hogy inkább házilagosan gyártunk joghurtot, egyrészt mert semmiből nem áll, másrészt pedig ha abba beleteszünk epret, akkor az ott is lesz és máris arcába kacaghatunk az intelligens mosóporoknak.
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja