SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Nem megy az edzés? Lehet, vashiányos vérszegénységed van

Családinet [cikkei] - 2014-08-06
A rendszeres mozgás számtalan pozitív hatással bír, hiszen amellett, hogy jó közérzetet és alvást biztosít, normalizálja a vérnyomást, a vércukor értékét, valamint segít megszabadulni a felesleges kilóktól. Bár mindenkinél előfordulhatnak rosszabb, kevésbé eredményes periódusok, ám ha az állóképesség hosszú időn keresztül sem normalizálódik, akkor érdemes utánajárni a problémának. Dr. Szélessy Zsuzsanna főorvosnő, a Trombózisközpont hematológusa szerint ugyanis a probléma hátterében könnyen vashiányos vérszegénység állhat.

Mi is pontosan a vérszegénység?

A vérszegénység az az állapot, amikor a vörösvérsejtek számának csökkenése, vagy minőségi rendellenessége miatt a test sejtjeiben, szöveteiben oxigénhiány lép fel. Leggyakoribb tünetei közé a fáradékonyság, a fizikai teljesítőképesség csökkenése, koncentrációzavar, szédülés és sápadtság sorolható, ám előfordulhat, hogy könnyen észrevehető jelek nélkül áll fenn- ekkor általában egy rutin vérvétel alkalmával derül fény a problémára.

Sportolók veszélyben?

Bár nem lehet kategorikusan kijelenteni, hogy sportolók nagy rizikónak lennének kitéve, azonban tény, hogy intenzív sportolás után csökkenhet a vér hemoglobinszintje: például futásnál a vörösvérsejtek károsodhatnak a talpat ért hosszú mechanikai hatástól.

Dr. Szélessy Zsuzsanna főorvosnő, a Trombózisközpont hematológusa hozzátette, az izomsejtek (myoglobin) működéséhez összehúzódásához vas szükséges, és a sporttal kifejlesztett izomtömeg oxigénnel való ellátásához több és jó minőségű vörösvérsejt kell.

De hogy pontosan miért is fontos az elegendő vas a szervezet normál működéséhez? Röviden azért, mivel ez a hemoglobin része – ez köti meg és továbbítja az oxigént-, így vashiányában csökken a hemoglobin mennyisége, tehát a vörösvérsejtképzés. Így tehát vashiány esetén nem csak a figyelme és a koncentrációképessége csökken, de a sportteljesítménye is, hiszen ezáltal nincs elegendő oxigén az izomsejtek működéséhez sem.

Nehezedő súlyok az edzőteremben

A probléma sajnos nem csak az állóképességben okoz gondokat, hanem a súlyok emelgetésénél is. Ahhoz, hogy az izmok normálisan működjenek, és elegendő oxigénhez jussanak, a vörösvértestek számának megnövekedésére van szükség. Ez pedig még több vas igényét vonja maga után. Éppen ezért kell odafigyelniük a sportolóknak izomépítés során a kellő vasbevitelre, hiszen nagyon könnyen hiányállapotba kerülhetnek. Elterjedt tévhit, miszerint az olyan növényekkel, mint pl. a spenót, a vasraktárak feltölthetőek, ám az igazság az, hogy legjobban az állati táplálékokból tud felszívódni a vas. Amennyiben vegetáriánus táplálkozás követője, egyeztessen orvosával, milyen táplálékkiegészítőt javasol, hogy a sportolás következtében ne alakuljon ki semmiféle probléma.

Sajnos előfordulhat - főleg a nők körében-, hogy a legnagyobb odafigyeléssel is kiürülnek a vasraktárak. Ez egy egyszerű vérvétellel bebizonyítható, és ha vashiányos vérszegénység a diagnózis, akkor gyógyszeres kezeléssel és étkezési tanácsokkal ismételten visszanyerheti régi formáját és állóképességét.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó: en.wikipedia.org

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja