SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mi állhat a fáradékonyság, feledékenység mögött?

Családinet [cikkei] - 2013-10-22
Középkorú, ismert pajzsmirigybeteg nő jelentkezett be Dr. Marton Annához, az Oxygen Medical belgyógyász, kardiológusa, diabetológusához, általános, de fokozódó panaszokkal. Történetéből kiderül, hogy nem vehetjük félvállról az olyan gyakori problémákat sem, mint a fáradékonyság és a feledékenység.

Szívprobléma a háttérben?

A páciens pajzsmirigybetegséggel élt, aminek okán időszakonként járt is az illetékes pajzsmirigy szakrendelésre. Dr. Marton Annához általános tünetek miatt fordult, mint a feledékenység, a kisebb fogyás, a nagyfokú fáradékonyság, amelyeknek korábban nem találták a magyarázatát. Ezek a panaszok fokozódtak, már a hétköznapi teendők is egyre nagyobb terhet jelentettek a hölgynek, a feledékenység pedig rányomta a bélyegét az életminőségre. Türelmes természetű lévén viszonylag sokáig jól tűrte a panaszokat, és egyszerűen a munka és az otthoni teendők erős nyomásának tulajdonította a tüneteket. Végül mégis utána szeretett volna járni a dolognak, azért keresett kardiológust, mert szívproblémára gyanakodott.

Romló memória

A memóriapanaszok voltak olyan mértékűek, amelyek miatt a doktornő gyanakodni kezdett, hogy ezek már meghaladják a mindennapi stresszterhelés miatti mértéket. A beteg erősen panaszkodott is erre. Az elfoglalt háziasszonyoknál, dolgozó nőknél előfordulhat, hogy elfelejtik befizetni a csekket, de ez a páciens már az aznap reggel történtekre sem tisztán emlékezett. Mivel ő maga egy precíz, vezető beosztású pénzügyi szakember volt, roppant zavarónak érezte, hogy bármennyire próbál helytállni, a feledékenysége ezt erősen akadályozza. Ezt azonban a korábbi családorvosi, üzemorvosi vizsgálatok a zsúfolt, stresszes életvitelnek tulajdonították. A probléma mélysége azonban csakis a részletes kikérdezés során tárulhat fel, vagyis a betegekre szánt idő, döntő jelentőségű. Végül a romló memória, mint markáns tünet vezetett odáig, hogy Marton doktornő vérvizsgálatot rendelt el.

Megnagyobbodott mellékpajzsmirigy
 
- Az én gondolkodásom középpontjában mindig olyan betegségek állnak, amelyeken tudok változtatni. Olyan vizsgálatoknak nem fogom nekiindítani a beteget, amelyek olyan betegségeket igazolhatnak, melyeket nem lehet befolyásolni. Ebben az esetben azonban a gyengeség és a feledékenység a mellékpajzsmirigyet tette „gyanússá” – ismerteti dr. Marton Anna, az Oxygen Medical belgyógyász, kardiológus, diabetológusa.
- A vérvétel után kiderült, hogy a kalciumszint jóval magasabb, a foszforszint jóval alacsonyabb a megfelelőnél, vagyis a szűrővizsgálatok adekvátak voltak. A további vizsgálatok - így a későbbi CT is - markánsan jelezték, hogy az egyik mellékpajzsmirigy jelentősen megnagyobbodott, a betegnek jóindulatú adenómája van, mely jelentős mellékpajzsmirigy hormon túltermelést eredményezett.

A beteget ezek után – rövid gyógyszeres kezelést követően – megműtötték, és tulajdonképpen látványosan elmúltak a panaszai. Az étvágya visszatért, a súlya rendeződött, a fáradékonyága elmúlt és a memóriája sem okozott többé gondot.

Dr. Marton elmondása szerint fontos tudni, hogy a belgyógyászatban minden mindennel összefügg, így egy alapos orvosi kivizsgáláson gondolni kell a ritkábban elforduló, de létező betegségekre, melyek önmagukban, vagy akár bizonyos megbetegedések egymással társulva gyakrabban előfordulhatnak.

Forrás: www.oxygenmedical.hu
Fotó: Vesna Cvorovic – 123RF.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja