SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Erős vérzéssel járó menstruációt okozhat a vérlemezkék működési zavara

Családinet [cikkei] - 2014-05-13
Fiatal hölgyek ötödét érinti hónapról hónapra az erős, elhúzódó menstruációs vérzés, a menorrhoea. Több tanulmány szerint a panaszok jelentős részéért bizonyos véralvadási zavarok tehetőek felelőssé. A rendszeresen erős vérzéssel jelentkező menstruáció sikeres gyógyítása érdekében éppen ezért érdemes véralvadás irányában is vizsgálódni - tanácsolja dr. Szélessy Zsuzsanna, a Trombózisközpont hematológus főorvosa.

A havi vérzés normális esetben 4-5 napig tart, és a vérzés mértéke viszonylag csekély, a fájdalom a tűrhető kategóriában marad. Egyes hölgyeknél azonban a menstruációs vérzés kifejezetten erős, elhúzódó és nagy mennyiségű, ezt hívjuk menorrhoea-nak. Míg idősebb korban a menorrhoea-t gyakran anatómiai eltérés, pl. mióma okozza, fiataloknál elsősorban funkcionális zavarok állnak a háttérben.

A rendkívül bő menstruációtól a véralvadási zavarokig

A menstruációnál, mint minden vérzésénél, a véralvadás központi jelentőséggel bír. Az igen összetett véralvadási folyamat végeredménye egy vérlemezkékből, és azokat összekötő fehérjefonalakból álló térháló.  A tökéletes véralvadáshoz egyszerre kell jól működniük a vérlemezkéknek és a véralvadási fehérjéknek. Ha bármelyiknél hiba támad, a vér nem alvad meg kellő időben és mértékben, a vérzés elhúzódóvá, nagy mennyiségűvé válik.

Egy frissen publikált, egyetemisták körében végzett felmérés szerint az erős, nagy vérzéssel járó menstruációk 13,4%-ban mutatható ki valamilyen véralvadási zavar. A menorrhoeaval kapcsolatba az esetek 10-15 %-ban a von Willebrand nevű betegség hozható összefüggésbe.

Korrekt kivizsgálás a hatékony kezelés alapja

A vérlemezkék érintettségének magas aránya egy fontos klinikai szempontra hívja fel a figyelmet. Mégpedig arra, hogy míg a véralvadási fehérjék működésére egészen jó átfogó képet adnak az általánosan, minden labor által használt alvadási vizsgálatok - APTI, protrombin idő -, addig a vérlemezkék működéséről alig adnak felvilágosítást. Ennek oka, hogy a vérlemezkék működését csak frissen levett vérből, a vérvétel helyén történő azonnali feldolgozással lehet vizsgálni. Saját gyakorlatunkban erre egy, a rendelőnkben lévő speciális műszer ad lehetőséget - mondja dr. Szélessy Zsuzsanna.

A véralvadási fehérjék működése, a vérlemezkék számának és méretének meghatározása mellett a trombociták - vérlemezkék- működésének mérésével teljessé válhat a menorroea véralvadási kivizsgálása, mely az esetek jelentős részénél hozzásegít a hatékony kezelés megválasztásához.

Forrás: Trombózisközpont
Fotó: Ohmega1982 - FreeDigitalPhotos.net

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja