SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Utazhatunk repülővel szemműtét után?

Családinet [cikkei] - 2023-07-21
Legyen szó hosszabb tengerparti nyaralásról vagy néhány napig tartó városlátogatásról, egyre többen választjuk a repülős utazásokat. De vajon útra kelhetünk-e egy szemműtét után anélkül, hogy hátráltatnánk a gyógyulásunkat? Míg egyes beavatkozások esetében szabad utazni, addig vannak olyan műtétek is, amelyek után érdemes várni a repüléssel.
Utazhatunk repülővel szemműtét után?

Az utazás vágya bennünk él és olykor hónapokkal előre lecsapunk egy-egy kedvezményes ajánlatra. Egy nem tervezett, egészségügyi probléma miatt szükségessé váló szemészeti beavatkozás azonban megkeverheti az utazási terveinket. Az is előfordulhat, hogy éppen egy kedvező áron kínált szemészeti beavatkozás miatt szállunk repülőre. Külföldön élő honfitársaink gyakran utaznak Budapestre ilyen céllal. „Mivel a szem nagyon kényes szerv, egy sebészeti beavatkozás után minden téren elővigyázatosság szükséges a megfelelő regeneráció érdekében, ezért mindenben kövessük orvosunk utasításait" – mondja Dr. Nagy Angéla, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa. „Egyes szemműtéteket követően a repülés közben kialakuló nyomásváltozás, a repülőgép belsejében kialakuló száraz levegő befolyásolhatja a látásunkat. Fontos, hogy mielőtt jegyet vásárolunk, tájékozódjunk a műtét után mikor szállhatunk repülőre, valamint, hogy a nyári utakra jellemző vízparti tevékenységeket nem kell-e korlátozni. Szemműtétek után általában egy hónapig nem javasolt sem uszodai, sem természetes vízben fürdeni."

Van-e kockázata annak, ha szemműtét után túl hamar repülünk?

Általánosságban elmondható, hogy egyszerű szemműtétek után nincs jelentős kockázata a repülésnek. Az egyetlen probléma, amit a repülés okozhat, az a szemszárazság, amelyet a túlnyomásos kabinban lévő alacsony páratartalom válthat ki. Ennek eredményeként a hosszú távú járatok jobban megterhelik a látószervünket, mint a rövid utak, mivel a szemek hosszabb ideig kitettek a szárazabb levegőnek. A szemszárazság azonban nem befolyásolja közvetlenül a szemműtét utáni gyógyulást, de kellemetlen idegentest érzést okozhat, ami a szem dörzsölésére ösztönözheti az embert, ez pedig a legtöbb szemészeti beavatkozás után hetekig nem javasolt. Repülőútra ilyen esetben érdemes tartósítószermentes műkönnyet is csomagolni, és azt óránként vagy igény szerint használni.

Repülhetünk-e?

Lézeres szemműtét esetén: Az ilyen típusú műtét után általában nem okoz gondot a repülős utazás, hiszen a lézeres beavatkozás eredményét nem befolyásolja a repülés közben fellépő nyomásváltozás. A szemműtét után akár már másnap repülhetünk.

Szürkehályog-műtét esetén: A szürkehályog-műtét utáni repülés is biztonságosnak tekinthető, mindazonáltal nagyon fontos, hogy a műtét után tartsuk be az orvosunk utasításait.

Szaruhártya-gyulladás (keratitis) során: Ebben az esetben nem probléma a repülés. De a repülőgépek belsejében lévő levegő nagyon száraz lehet, és súlyosbíthatja a gyulladás tüneteit. Szemcseppel enyhíthetjük a tüneteket.

Retinaműtét után: Az ilyen beavatkozások során a szemész orvos a szem belső terét (üvegtesti tér) gázzal tölti ki, hogy segítse a gyógyulást. Fontos, hogy megvárjuk, amíg a gáz felszívódik, mielőtt repülőre szállnánk, ugyanis a gázkiürülése előtti repülés veszélyes lehet a nyomásváltozás miatt (ugyanez vonatkozik a búvárkodásra is). A gázkiürülés 3-4 hetet vesz igénybe. Bizonyos helyzetekben gáz helyett a szemet szilikonolajjal szükséges feltölteni. Ilyen esetekben hamarabb, akár egy héttel a műtét után is repülhetünk biztonsággal. Mivel retinaműtétet több, egymástól eltérő okból is végezhetnek, utazás előtt minden esetben szükséges konzultálnunk kezelőorvosunkkal.

Egyéb szemműtétnél: A szemen vagy a szemhéjon végzett beavatkozás, mint a szemhéjplasztika (blefaroplasztika) vagy kúszóhályog műtét (pterygium) után jellemzően nincs ellenjavallata a repülésnek, bár a varratszedést érdemes megvárni utazás előtt.

Mit szabad és mit nem?

Függetlenül attól, hogy nyaralni vagy üzleti útra indulunk, érdemes betartani az alábbi útmutatásokat az eljárást követő első hetekben:

  • Mindig kövessük a szemorvos utasításait, tartsuk be a megfelelő szemhigiéniát.
  • Csomagoljunk műkönnyet a kézipoggyászba, és rendszeresen hidratáljuk a szemünket, hogy megakadályozzuk a szem és a seb kiszáradását.
  • Kerüljük a szem dörzsölését, érintését, mert ezzel por vagy káros organizmusok kerülhetnek rájuk.
  • Mindig legyen nálunk egy kis üveg antibakteriális kézmosó, amivel fertőtleníthetjük a kezünket, mielőtt a szemcseppet használjuk.

Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja