SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Elérhető a gyógyszerallergia kivizsgálás!

Családinet [cikkei] - 2014-03-13
A Prima Medica Egészség Klaszter tagjainak együttműködésével, márciustól a fővárosban is elérhetővé vált a gyógyszerallergia laboratóriumi vizsgálata. A Synlab Hungary Kft. és az Allergiaközpont több hónapos közös fejlesztésével olyan szolgáltatás került bevezetésre, amely segíti az életveszélyes tüneteket is okozó gyógyszerallergia diagnosztizálását.

A hétköznapok során talán észre sem vesszük, naponta hány alkalommal szedünk különböző gyógyszereket: egy pirula fejfájásra, egy gyógynövényes kapszula immunerősítésre, a fogorvosnál a helyi érzéstelenítő, vagy a betegség kezelésére felírt antibiotikum. A készítmények szedése váratlan tüneteket is produkálhat, a gyógyszerallergia tünetei bárkinél, bármilyen életkorban jelentkezhetnek.

Súlyos tünetekkel járhat

A gyógyszerallergiák hátterében különböző immunológiai mechanizmusok állhatnak, ez alapján a gyógyszerek különböző személyeknél, eltérő tüneteket okozhatnak. Dr. Garaczi Edina allergológus-bőrgyógyász, az Allergiaközpont orvosa elmondta, hogy az allergiás reakciók a gyógyszer bevétele után pár órával, vagy néhány nappal is jelentkeznek. - A korai típusú allergia jellegzetes tünete a viszkető csalánkiütés, arc- szem- ajakduzzanat. Ritkán nagyon súlyos formában zajlik az allergiás reakció, ilyenkor a nyelv-és gége-duzzanat fulladásérzést okozhat, vagy vérnyomáseséssel, légszomjjal járó anafilaxiás sokk is kialakulhat. Allergiás tünetek a néhány napig, vagy hétig tartó gyógyszerszedés után is jelentkezhetnek, ezt késői típusú allergiának nevezzük. Ilyenkor jellemzően kerek vagy ovális alakú, változó méretű, kiemelkedő göbcsék figyelhetők meg testszerte, vagy egy körülírt területen.

Hogyan történik a gyógyszerallergia kivizsgálása?

A gyógyszerallergia diagnózisának alapja a részletes orvosi anamnézis, azaz a kórelőzmény pontos felderítése. A gyógyszerallergia kivizsgálását allergológus szakorvos végzi.  A tünetek, a beteg részletes kikérdezése és a kórelőzmény alapján meghatározza azon gyógyszereket, amelyekre a laboratóriumi teszt elvégzése javasolt. A laborteszt vérvizsgálattal, limfocita-transzformációs teszt segítségével történik. A laboreredmény visszakerül az allergológus szakorvoshoz, aki az eredményt a klinikai képpel összhangban értékeli, és amennyiben szükséges, meghatározza a további vizsgálatokat is. Így születik meg az eredmény, amelyből megállapítható, hogy az illető az adott gyógyszerre allergiás-e, panaszait valóban az adott készítmény, vagy hatóanyag okozza-e. A kezelőorvos az eredmények függvényében határozza meg a kezelés további menetét.

A limfocita-transzformációs teszt

Ha felmerül valamely gyógyszer kiváltó szerepe, annak a jelenleg elfogadott irányelvek szerint az egyik laboratóriumi vizsgálati módszere a limfocita-transzformációs teszt (LTT); melynek lépéseit a Synlab Hungary Kft. képviseletében dr. Németh Julianna laboratóriumvezető főorvos ismertette: - A vizsgálat során a betegtől vért veszünk, majd a vérből fehérvérsejteket izolálunk. Amennyiben a fehérvérsejtek a vizsgált gyógyszerek hatására aktiválódnak, ezt az aktiválódást a limfocita-transzformációs teszttel tudjuk mérni és kimutatni.

Kinek javasolt a teszt elvégzése?

Bárkinek, aki tapasztalta már akár enyhébb, vagy súlyosabb formában a felsorolt tüneteket. A vizsgálat akkor is elvégezhető, ha a panaszok évekkel korábban, vagy gyermekkorban jelentkeztek, mivel az immunrendszer élethosszig képes emlékezni allergiás reakcióra. Fontos hangsúlyozni, hogy a gyógyszerallergia nem múlik el!  Amennyiben a panaszok kapcsán felmerül a gyógyszerallergia lehetősége, nagyon fontos a kivizsgálás, mert a gyógyszer ismételt szedése később is allergiás tüneteket okoz majd.

Hol lehet jelentkezni a vizsgálatra?
    
A gyógyszerallergia kivizsgálásra az Allergiaközpontban lehet jelentkezni.

Forrás: www.allergiakozpont.hu
Fotó:
otó: PublicDomainPictures - Pixabay

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja