SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Aggódnunk kell-e egy újabb világméretű influenzajárvány miatt?

Dr. Pintér Zsolt [cikkei] - 2012-12-21
Nemrég nyugati orvosi körökben merész kísérlet váltott ki aggodalmat: egy holland és egy amerikai kutatócsoport ugyanannak a madárinfluenza vírusnak állította elő módosított változatát, mely az eredetinél sokkal fertőzőbb, akár minden idők legpusztítóbb világjárványát is okozhatná.

 A kísérletet a napokban állították le, miután a WHO felhívta rá a figyelmet, hogy potenciális biológiai fegyverről van szó. Ezek után a laikusban talán felmerül a kérdés: milyen veszélyt takar pontosan az influenza kifejezés?

Az influenza köhögéssel, tüsszögéssel és a beszéd során keletkező váladékcseppekkel terjed – mondja Dr. Pintér Zsolt gyermekorvos és oltóközpont vezető szakorvos - ám más légúti megbetegedésekhez képest sokkal gyorsabban, napok alatt söpör végig közösségeken, iskolákon, munkahelyeken. Kezdeti tünetei közül hiányoznak a hurutos jelek. Kialakulása gyors, magas lázzal, erős levertséggel, izomfájdalommal jár, önmagában mégsem halálos. Legyengült immunrendszerrel találkozva a vírusfertőzés szövődményei jelentik az igazi veszélyt – magyarázza az orvos – ezért hangsúlyozzuk mindig, hogy a gyermekek, az idősek, és a krónikus betegségekben szenvedők fokozottan veszélyeztetettek.

Hogy mitől kártékonyabb egyik vírus, mint a másik, az az immunválasztól is függ – folytatja Dr. Pintér Zsolt – a H1N1 esetében például egyes áldozatoknál az összezavarodott immunrendszer a kórokozók helyett a szervezet saját vérereit támadta meg. Az egyedi reakciók miatt nehéz általánosítani, és a vírusok is gyors mutálódásra képesek. Ezért változik az influenza elleni vakcinák összetétele is évről-évre.

A legjobb megelőzés jelenleg az oltás, bár azt fontos elmondanunk, hogy ez is csak bizonyos törzsek ellen véd. Sajnos még mindig sokan hiszik, hogy az influenza "mások problémája", illetve lebecsülik a fertőzések veszélyét. Pedig olyan szövődményekről beszélünk, mint például a tüdőgyulladás, ám a vírusok megtámadhatják akár a szívet, az agyat, az izmokat is. Maga az influenza elleni oltás fertőzést nem idézhet elő, legfeljebb oltási reakciót alakíthat ki influenzaszerű tünetekkel.

Tudta?
Magyarországon csak az elmúlt öt évben 35 influenzajárvány zajlott le. 1950-2000 között az influenzajárványok közül 10 járványban 1 millióan, illetve 1 milliónál többen betegedtek meg, 3 járványban pedig a 2 millió főt is meghaladta a jelentett influenzás betegek száma. A 2011 tavaszán zajló járványban 430 000 beteget regisztráltak. A fejlett országokban – figyelembe véve a WHO ajánlásait – évente mintegy 250 millió adag influenza vakcinát használnak fel.

Forrás: www.drrose.hu

 

Kép forrása: www.stockfreeimages.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja