SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Alábecsüljük a kézmosás fontosságát? Mikor mossunk kezet?

Családinet [cikkei] - 2012-04-26
A kézmosás nem vesz igénybe sok időt és energiát, mégis nagy segítségünkre lehet az akár hetekig is elhúzódó, sok kellemetlenséggel járó fertőző betegségek megelőzésében.
Alábecsüljük a kézmosás fontosságát? Mikor mossunk kezet?

Közhelynek tűnik, de a gyakori kézmosás még a mai napig is a legegyszerűbb eszköz a betegségek megelőzésére, a fertőzések továbbterjedésének megakadályozására. Bár a kézmosás fertőzésmegelőző hatása már több mint 150 éve ismert, az azóta eltelt hosszú idő is csak azt bizonyítja, hogy sosem lehet eleget hangsúlyozni: a kézmosás a kórokozókkal szembeni védekezés első és legfontosabb fegyvere.

A test mikroorganizmusok elleni védekezése közvetlenül a bőr felületén kezdődik. A nap folyamán a különböző tárgyak és felületek érintése, vagy a munkatársainkkal való érintkezés során a kezünkön gyűlnek össze a legkoncentráltabban a baktériumok. Ha a mikroorganizmusokkal teli kézzel megérintjük a szemünket, orrunkat vagy a szánkat, a baktériumok a bőr védelmi vonalát megkerülve, akadály nélkül kerülhetnek a szervezetbe. Bár a kézfejet nem lehet teljesen megtisztítani a veszélyes mikroorganizmusoktól, a gyakori kézmosással alaposan megtizedelhetjük a baktériumok, mikrobák és vírusok számát, így jelentősen csökkentve a fertőzés átvitelének kockázatát.

Mikor mossunk kezet?

A hatékony kézmosáshoz néhány alapszabályt nem szabad figyelmen kívül hagyni. Az első legfontosabb kérdés, hogy mikor szükséges a kéz megtisztítása? Mindig mossunk kezet étkezés előtt, sérülések, sebek ellátása előtt, kontaktlencse behelyezése/eltávolítása előtt, élelmiszerek – különösképpen nyershús, például szárnyasok – előkészítése után, a mellékhelyiség használata, pelenkacsere után, állatokkal való érintkezés után, orrfújás, köhögés, tüsszentés után, fertőző betegek ellátása után. Mindig mossunk kezet a háztartásban keletkezett szeméttel való érintkezés, illetve a takarítás során használatos vegyszerekkel, törölgetésre használt rongyokkal történő érintkezés után.

Hogyan mossunk kezet higiénikusan?



A kézmosás hatásfokát nagymértékben növelhetjük antibakteriális szappan használatával. Ha lehetőségünk van nyilvános helyeken vagy otthonunkban érintés nélküli szenzoros szappanadagolót vagy csapot használni, akkor részesítsük ezeket előnyben, hiszen ezek nyújtják a legnagyobb védelmet a kórokozók ellen.  Ügyeljünk a szappanozásra, erőteljesen dörzsöljük össze kezeinket, és minimum húsz másodpercig mossuk meg a csuklót, a kézfejet és tenyeret. Minden ujjunkat külön mossuk meg és a körmök alatti területekre is ügyeljünk, majd öblítsük le kezünket alaposan. Szárításhoz használjunk tiszta, eldobható kéztörlőt, vagy légfúvásos szárítót. Nyilvános helyeken, ha lehet, a csapot kéztörlő kendővel zárjuk el és az ajtón is könyökünket használva menjünk ki. Ha nem tudunk folyóvízben kezet mosni, használjunk antibakteriális kézmosó gélt.

Figyelj a gyerekek kezére!

A gyerekeink is ritkábban lesznek betegek, ha gondot fordítunk rá, hogy gyakran és megfelelően mossanak kezet. Ennek érdekében mutassuk meg nekik, hogy mit jelent az alapos kéztisztítás! Eközben néhányszor énekeljük el valamelyik kedvenc dalát, így biztosan legközelebb is örömét leli majd a kézmosásban. Elhelyezhetünk rövid útmutatót szemmagasságában a fürdőszobatükörre, így akkor is követheti gyermekünk a lépéseket, amikor épp nem vagyunk vele. Ha nem éri fel a mosdótálat, tartsunk a közelben sámlit!
 

Mit TEGYÜNK kézmosás közben?
  • Vegyük le a karóránkat, vagy húzzuk feljebb a karunkon!
  • Nedvesítsük be kezünket vízzel a csuklóig!
  • Részesítsük előnyben a szenzoros csapokat és szappanadagolókat!
  • Használjunk körömkefét a köröm alatti területek tisztítására!
  • Nyilvános helyeken, ha a csap nem szenzoros, zárjuk el papírtörölközővel!
Mit NE TEGYÜNK kézmosás közben?
  • Lehetőleg ne viseljünk gyűrűt.
  • Ne érintsük meg a mosdókagylót, mert fertőzött lehet (ha mégis megérintenéd, kezdje előröl a műveletet)!
  • Ne használjunk forró, csak meleg vizet! A forró víz hatására a bőr pórusai kitágulnak, így a bőr veszít nedvességéből

Kézmosás

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszaid

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket - hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.
Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Agyhártyagyulladás miatt zártak be iskolákat és óvodákat Nagybányán

Nagybányán december 2-án a közoktatási intézményekben fertőtlenítés miatt felfüggesztették az oktatást, miután két diáknál agyhártyagyulladást állapítottak meg.

A szerkesztő ajánlja